Україна за п'ять років отримає від транзиту російського газу близько 7 млрд доларів
Загальний обсяг транзиту російського газу через українську ГТС до 2024 року становитиме 225 млрд м3
До теми
Стали відомі деталі контракту на транзит російського газу через Україну. Про це повідомляє РБК з посиланням на проект договору між російським «Газпромом» та українським «Нафтогазом», який був підписаний у грудні минулого року терміном на п'ять років.
Згідно з документом, загальний обсяг транзиту російського газу через українську ГТС до 2024 року становитиме 225 млрд м3. У нинішньому році планується прокачати 65 млрд м3, а в період з 2021 по 2024 рік по 40 млрд м3 щорічно.
Вартість транзиту російського газу через Україну становитиме 31,72 долара за тисячу кубометрів. За п'ять років «Нафтогаз» зможе заробити більше 7 млрд доларів. Ставка транзиту в новому контракті зафіксована на весь термін його дії. У попередньому контракті, який діяв десять років, до кінця 2019-го, ставка транзиту не була фіксованою — вона обчислювалася за формулою, прив'язаною в тому числі до вартості газу в Європі та обсягів прокачування.
Якщо «Газпрому» потрібно збільшити обсяг поставок газу в Європу понад встановленого в договорі, то платити за транзит доведеться з урахуванням підвищувальних коефіцієнтів від 1,1 рази дорожче за квартал до 1,45 рази дорожче за добу. Максимальне зростання ставки може становити 45 відсотків.
У новому транзитному договорі «Газпрому» і «Нафтогазу» змінилися не тільки розрахунок тарифу і обов'язкові обсяги прокачування газу, але і юрисдикція для розгляду потенційних спорів між сторонами. У попередньому контракті всі спори повинні були розглядатися в Міжнародному арбітражному суді Стокгольма. Саме цей суд в 2018 році виніс рішення на користь «Нафтогазу», зобов'язавши «Газпром» компенсувати українській компанії - 2,56 млрд доларів за недопоставку газу за транзитним договором.
У підсумку, з урахуванням нарахованих відсотків, російській компанії довелося заплатити «Нафтогазу» 2,9 млрд доларів в кінці 2019 року. Ця виплата стала умовою продовження транзиту російського газу з початку 2020 року.
Тепер же спірні питання будуть вирішуватися в іншому міжнародному арбітражному суді при Міжнародній торговій палаті в Цюріху (ICC). Але, як і попередній контракт, новий договір регулюється шведським матеріальним правом.