Україні буде важко самостійно вивести "РосУкрЕнерго" із газової гри, - політолог Володимир Фесенко
"Реалізація наміру відмовитися від послуг "РосУкрЕнерго", як посередника у постачанні російського та центрально-азійського газу в Україну, можлива не відразу, а поступово. Спершу ми помітимо зміни правил гри на внутрішньому ринку газу в Україні. Актуальним в цьому розрізі виглядає питання ціни газу на внутрішньому ринку. Серйозні рішення щодо "РосУкрЕнерго" ми можемо побачити у другій половині цього року", -- прокоментував ZAXID.NET політолог Володимир Фесенко.
Політолог вважає, що Україні важко буде самостійно вивести "РосУкрЕнерго" із газової гри. "Не слід забувати, що це є спільне україно-російське підприємство, одним із засновників якого є компанія "Газпром". Я думаю, що українська сторона, без створення конфлікту і напруги, не зможе в односторонньому порядку вивести "РосУкрЕнерго" з великої гри. Тим часом, це вбачається більш реальним, якщо буде спільне рішення "Нафтогазу" і "Газпрому", - заявив він.
В.Фесенко стверджує, що "українська й російська сторони можуть досягнути згоди з цього питання без створення напруги у відносинах, це реально". В якості аргументу політолог нагадав, що у 2006 році США, Європа вказували "Газпрому" на непрозорість діяльності "РосУкрЕнерго", було багато критичних зауважень. "Сьогоднішній кандидат на посаду президента Російської Федерації, який досі формально очолює наглядову раду "Газпрому", ще у 2007 році заявляв про можливу відмову від цього посередника", - поінформував Фесенко.
Політолог також прокоментував: "Я не заперечую, що зміна правил гри на внутрішньому ринку газу України може призвести до росту ціни російського, туркменського та центрально-азійського газу для нас". На його думку, це може бути зустрічна гра: якщо Україна перегляне у бік збільшення ціну транзиту російського газу в Європу, то Росія і Туркменистан переглянуть ціну експорту газу для України.
Україна відмовиться від послуг посередників у постачанні газу. На засіданні Ради національної безпеки та оборони України в п’ятницю, 1 лютого, було ухвалено рішення поступово відійти від послуг компаній РосУкрЕнерго, Укргаз-Енерго та інших посередників, що постачають газ до України. Про це 2 лютого під час прес-конференції заявила прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко.
Як зазначила Юлія Тимошенко, планується, що Україна перейде на прямі контракти з країнами-постачальниками газу. Глава Уряду наголосила, що цей процес проходитиме “еволюцiйно, щоб не дестабілізувати жодних процесів транспортування газу через територію України, а також не допустити будь-яких коливань для внутрішнього ринку України”.
Як відзначила Юлія Тимошенко, на сьогоднішній день компанія НАК “Нафтогаз України” практично відсторонена від внутрішнього ринку газу і від його продажу компаніями “РосУкрЕнерго” і “Укргаз-Енерго”. У результаті до “Нафтогазу” виникають вимоги кредиторів, а “компанія не одержує якого-небудь потоку грошей, тому що на всіх потоках грошей від реалізації газу сьогодні знаходиться компанія “Укргаз-Енерго”.
Прем’єр-міністр підкреслила, що РНБОУ на своєму засіданні вирішила, що НАК “Нафтогаз України” “повертаються усі права з реалізації газу на внутрішньому ринку України. Це означає, що після відповідного Указу Президента будуть переглянуті ліцензії на торгівлю газом компанією “Укргаз-Енерго” й іншими посередниками на території України, і НАК "Нафтогаз" поверне собі колишню міць у керуванні системою реалізації газу і від цього покращиться його фінансовий стан", - сказала Юлія Тимошенко.
Ще одне рішення РНБО стосується побудови внутрішнього ринку газу України. Юлія Тимошенко відзначила, що Уряд доручить Національній комісії регулювання електроенергетики України вивчити питання щодо формування собівартості видобутку українського газу - за якою ціною і кому він реалізується, і як забезпечується газом промисловість.
Керівник Уряду підкреслила, що через кілька тижнів, за результатами цього вивчення, Уряд доповість Президентові України про собівартість українського газу, про те, кому він реалізується і чи є ціна на український газ такою, що окупиться.
На засіданні РНБОУ, як повідомила прем'єр-міністр, було дане доручення силовим структурам провести розслідування з кожного випадку, що має карні ознаки або ознаки корупції, і вжити відповідних заходів щодо компаній або окремих осіб, які діють на газовому ринку України.
Прем'єр-міністр висловила впевненість у тому, що відповідне доручення також буде оформлено рішенням РНБОУ. Президент Віктор Ющенко доручив Урядові протягом двох тижнів розробити концепцію виходу НАК “Нафтогаз України” з такого важкого фінансового стану. “Починаючи із сьогоднішнього дня, будуть мобілізовані практично всі органи державної влади, які відповідають за ситуацію в газовій сфері”, - відзначила Глава Уряду.