Українці знову можуть відчути інфляцію, - заява
У Головній службі соціально-економічного розвитку переконані, що обіцянки уряду селянам - "з великої хмари малий дощ". Про це інформує Головна інформаційна служба Президента України.
"29 липня на засіданні Кабінету Міністрів було прийнято рішення про виділення чергової суми з Стабілізаційного фонду для підтримки агропромислового комплексу - 400 млн. гривень для закупівлі сільськогосподарської техніки.
Слід зазначити, що Прем'єр-міністр ще на початку березня заявляла, що з Стабілізаційного фонду на потреби сільськогосподарського машинобудування буде спрямовано 2 млрд. гривень. До цього лунали заяви щодо спрямування коштів Стабілізаційного фонду у розмірі майже 5 млрд. грн. на здешевлення кредитів для АПК.
Також ще у квітні Прем'єр-міністр обіцяла виділити з Стабілізаційного фонду на соціально-економічні програми в аграрному секторі 1,2 млрд. грн., а також для підтримки фермерського господарства - 526 млн.
Насправді селяни не побачили цих коштів. Фактично зі Стабілізаційного фонду виділено лише 18,5 млн грн. Це пов'язано з тим, що сьогодні кошти Стабілізаційного фонду є лише на папері - залишок коштів на Єдиному казначейському рахунку станом на 28.07.09 становив 0,5 млрд. гривень.
Більше того, навіть планового фінансування програм підтримки розвитку підприємств АПК за рахунок загального фонду Державного бюджету не здійснюється - виконано лише 86% від плану асигнувань. Недофінансовані такі важливі програми, як бюджетна дотація у тваринництві та рослинництві та згадане вже здешевлення кредитів.
Це при тому, що обсяги цієї підтримки, передбачені в бюджеті, порівняно з минулим роком суттєво зменшені - видатки Мінагрополітики зменшені вдвічі, а програми підтримки підприємств агропромислового комплексу - втричі.
На погляд експертів, замість чергового перерозподілу мільярдних неіснуючих сум, було б доцільно вжити термінових заходів щодо ефективного ринкового регулювання ціни на зерновому ринку.
Аграрний фонд не має ресурсів для виконання функції регулятора ринку сільгосппродукції. Нині, у розпал жнив, на рахунках Аграрного фонду в наявності лише 254 млн. грн. Це мізер порівняно з потребою, яка в десять разів більша.
Водночас кошти Аграрного фонду, що могли бути спрямовані на підтримку ціни на зерно, що дозволило б отримати ресурси всім селянами, спрямовуються на закупівлю добрив і палива в обсягах, що покриють лише 3-5% від річної потреби.
Замість того, щоб створювати прозорий й ефективний ринок, дозволити селянам заробляти, село заганяється на черговий виток порочного кола: поставлені в умови неможливості розрахуватися за своєю кредиторською заборгованістю, селяни вимушені чекати чергових "подарунків" від уряду.
Вже намолочено понад 25 мільйонів тонн зерна урожаю поточного року, однак аграрії змушені за безцінь продавати свою продукцію.
Відсутність економічної зацікавленості у селянина завдає такої шкоди, яку неможливо покрити обіцянками надати мільярди. Прикладом є зниження посівів цукрового буряка на 16% через побоювання нерентабельності, яке відбулося вже цього року через неодноразові заяви Прем'єр-міністра про готовність завезти цукор-сирець в Україну.
Тому Президент України вважає, що уряд повинен сконцентруватися на створенні прозорих ринкових механізмів у сфері АПК, а не створювати інфляційні очікування через декларування намірів уряду зробити черговий викид грошей в економіку", - зазначено у коментарі.