Він виходить до журналістів насторожено. Він знову одягнув піджак, який на емоціях після першого пропущеного голу залишив на тренерському кріслі. Він зібраний, але з цікавістю і без втоми роздивляється обличчя журналістів, підморгує в об’єктиви численних камер.
«Чи потрібен переклад?», - перепитує перекладачка, так схожа на акторку Сандру Баллок. У відповідь – тиша. Окей, тоді спілкування буде внутрішнім, майже домашнім.
Він відповідає на запитання. Відповідає зібрано, без фірмових пауз та заминок, і, на відміну, від свого попередника, не одним складом. «Навчився ж говорити!», - не перестають дивуватись між собою журналісти.
Лише наприкінці прес-конференції щось схоже на усмішку з’явиться на його обличчі, а по-справжньому усміхнутись Андрій Шевченко зможе лише на виході, коли журналісти аплодуватимуть йому. І складеться враження, що його це здивувало. Щиро здивувало.
Дебют Андрія Шевченка на посаді головного тренера збірної України не порадував, але й не засмутив. Новий наставник із потужним тренерським складом вирішив у першому ж матчі почати з експериментів – зокрема, поставити в напад молодого Віктора Коваленка та оновити фланги захисту, де у матчі проти Ісландії грали Богдан Бутко та Едуард Соболь.
Капітаном оновленої збірної став досвідчений «гірник» Олександр Кучер, вихід якого в центрі оборони проти ісландців викликав чималу хвилю критики. Зрозуміло, тренер ставив на те, що Кучер добре виглядатиме у парі зі своїм одноклубником Ярославом Ракицьким, однак проти ісландців, які вміють і люблять забити після навісів та аутів, не надто високий Кучер був не найкращим рішенням.
У результаті, оборона не змогла виконати своє завдання на матч, порушивши цілісність лінії і пропустивши гол від збірної Ісландії вже на 5 хв зустрічі. Пізніше новоспечений капітан збірної України охарактеризує цей епізод як «колективну помилку» команди.
Загалом впродовж гри не покидало враження, що українська команда ще не може відійти від стилю виступів на Євро-2016. Хоча Андрій Шевченко зі своїм штабом провів чималу теоретичну та практичну роботу із гравцями, однак збірній елементарно не вистачило часу на те, аби засвоїти нові установки.
Звідси й гол українців, які змогли зрівняти під завісу першого тайму, не став чимось особливим. Андрій Ярмоленко, який зловив м’яч після відскоку від Ярослава Ракицького, просто скористався моментом і вразив ворота Ханнеса Хальдресона – 1:1.
А вже ближче до завершення зустрічі збірна України отримала чудову можливість вирвати бажану перемогу – арбітр призначив пенальті на 83 хв зустрічі. До точки підійшов Євген Коноплянка, який невпевнено задріботів перед м’ячем і промахнувся.
«Після сьогоднішнього матчу я отримав більше відповідей, аніж запитань. Я задоволений виступом збірної й у мене більше позитивних емоцій. Звичайно, результатом я трохи розчарований, оскільки ми були ближчими до перемоги», - прокоментував після матчу Андрій Шевченко.
Матч проти Ісландії не міг і не став екзаменом для Андрія Шевченка на посаді головного тренера збірної. Серед його плюсів, як наставника – це відкритість, готовність до діалогу та експериментів. Також оптимізму додає й те, що Андрій Шевченко, як надзвичайно успішний у минулому футболіст, зможе надихнути молодих гравців своїм прикладом. І хоча у нього зовсім нема тренерського досвіду, у нього є надзвичайно кваліфіковані помічники, які можливо й не створять дива, але зможуть трансформувати збірну.
Ще одне завдання, яке стоїть перед Андрієм Шевченком – зробити збірну України справді цілісною командою. А тут теорією та практикою не обмежишся – потрібно знати характери гравців, розуміти їхню психологію і використовувати її так, аби на полі збірна виглядала одним механізмом.
Завдання не з легких, чесно кажучи. Перед матчем з Ісландією збірна України провела відкрите тренування у Конча-Заспі. І перше, що привернуло увагу журналістів на тренувальному полі – це поділ гравців. Футболісти поділились на групи і передавали один одному м’яч. Поділились чітко за клубами – численна група «Шахтаря» разом із Денисом Бойком, менша група дніпрян та колишніх дніпрян, і трійко динамівців – Ярмоленко, Сидорчук і Гармаш.
І щоб не говорили офіційні представники ФФУ та й самі футболісти у коментарях ЗМІ, холод між футболістами відчувається. І скандал між гравцями «Динамо» і «Шахтаря», який трапився перед стартом Євро-2016, навряд чи можна назвати вичерпаним. Зверніть увагу, як Андрій Ярмоленко святкував гол у ворота ісландців, майже відштовхуючи своїх колег, зокрема, і новоспеченого капітана команди.
Попри численний скептицизм щодо тренерської діяльності Андрія Шевченка, його чекає нелегка робота. Наставник повинен не реанімувати команду, а створити її заново. Створити те, із чим збірна України може й не кваліфікується на ЧС-2018 до Росії, але зможе наростити новий міцний хребет і започаткувати наступну сторінку в історії українського футболу.
Цікаво, що у паралельних матчах відбіркової групи збірної України на ЧС-2018 усі команди завершили перші поєдинки з однаковим рахунком – 1:1. Наступний матч збірна України зіграє 6 жовтня проти команди Туреччини у Коньї.
Фото: ФФУ, ФК «Шахтар».