Уряд хоче вкласти понад 38 млрд грн у розвиток космічної діяльності
Уряд України затвердив концепцію реалізації державної політики у сфері космічної діяльності на період до 2032 року. Це визначено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів № 2032-р від 30 березня.
До основних напрямів концепції зараховані: забезпечення розвитку космічних технологій та їх інтеграції в реальний сектор економіки і сферу нацбезпеки і оборони; отримання нових знань, підвищення науково-технічного потенціалу держави та освітнього рівня його громадян, удосконалення ракетно-космічної техніки та технологій її створення; реалізація ефективної промислової політики і модернізація виробництва, забезпечення комерціалізації космічної діяльності; поглиблення міжнародного співробітництва у сфері космічної діяльності.
Серед пріоритетних проектів створення нової ракетної техніки, згідно з концепцією, зокрема передбачено: створення ракетно-космічного комплексу (РКК) "Циклон-4" на космодромі Алкантара (Бразилія), розвиток модифікацій ракет-носіїв (РН) сімейства "Маяк" на основі технологій, закладених у випробуваних системах "Циклон" і "Зеніт"; створення супутників дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) нового покоління, створення уніфікованих супутникових платформ, включно з платформами для доставки вантажів на орбіту Місяця, створення авіаційно-космічних комплексів "Повітряний старт"; розвиток ракетного двигунобудування.
Серед очікуваних практичних результатів концепції, зокрема, створення національної системи геоінформаційного забезпечення та проведення моніторингу надзвичайних ситуацій у складі європейської (GMES) та світовій (GEOSS) систем; створення загальнодержавної цифрової супутникової телекомунікаційної інфраструктури доставки загальнонаціональних телерадіопрограм із використанням угруповання геостаціонарних космічних апаратів зв'язку і мовлення "Либідь"; створення системи координатно-часового та навігаційного забезпечення України з використанням інформації, отриманої від глобальних навігаційних супутникових систем (ГНСС) США, РФ, країн ЄС, КНР та її поширення наземними і супутниковими каналами зв'язку.
Очікується, що реалізація концепції забезпечить розвиток пріоритетного співробітництва з РФ, країнами ЄС, США, Японією, КНР, Індією, Бразилією, Казахстаном, та іншими країнами, зацікавленими в отриманні космічних послуг; розширення присутності України на світовому ринку космічних інформаційних послуг, включно з регіональними ринками країн Східної Європи, Африки та Азії.
Реалізацію концепції передбачено забезпечити в чотири етапи: 2011-2017, 2018-2022, 2023-2027, 2028-2032 роки.
Орієнтовний обсяг фінансування заходів із реалізації концепції оцінено в 38,5 млрд грн.
"Обсяги фінансування визначено згідно із загальнодержавними цільовими науково-технічними космічними програмами та іншими програмами, націленими на розвиток космічної діяльності, виходячи з можливостей держбюджету", - зазначено в документі.
Державному космічному агентству України (ГКАУ) доручено розробити і подати в тримісячний термін уряду план реалізації концепції.