Уряд поверне деяким аграріям податковий спецрежим
Українські міністри знайшли спосіб заспокоїти аграріїв, обурених через скасування спецрежиму оподаткування, повернувши їм спецрежим, заявив міністр аграрної політики Тарас Кутовий, йдеться у матеріалі агентства ЛІГАБізнесІнформ.
Як розповів Кутовий, в проекті бюджету-2017 планується направити на підтримку аграріїв суму, еквівалентну 1% аграрного ВВП.
«Ми хочемо закріпити цю норму на п’ять років, а там будемо розбиратися і з часом, і з обсягами. У 2017-2021 роках щорічний обсяг коштів з держбюджету України, який направляється на підтримку агровиробників, становитиме не менше 1% ВВП сільського господарства», – сказав міністр.
У наступному році, за словами Кутового, сума прямих бюджетних дотацій становитиме 4 млрд грн. Ще 1,5 млрд грн виділять на підтримку виробників сільськогосподарської техніки (тракторів, комбайнів, сівалок), компенсацію кредитів і створення аграрного Фонду гарантування.
На повернення ПДВ, за словами Кутового, можуть претендувати не всі аграрії.
«В останній переговорній позиції міністерства один із напрямів – квазіакумуляція для надання підтримки окремо сільгоспвиробникам – платникам ПДВ, які займаються тваринництвом, вирощуванням фруктів, ягід, овочів», – сказав він.
Суми для оплати ПДВ, які виникають у виробників, будуть компенсовуватися як пряма підтримка держави.
За даними міністра, в 2015 році аграрії заплатили в бюджет 3,6 млрд грн ПДВ.
«Ми беремо до уваги 4 млрд грн, сподіваємося, що вистачить. Фактично, спецрежиму в назві немає. Але позиція така, щоб фінансових втрат у виробників не було», — говорить він.
За словами Кутового, половину цієї суми спрямують на підтримку птахівників.
В уряді кажуть, що розподіл коштів буде відбуватися рівномірно протягом усього року.
«Важливо, що ми цю суму хочемо розбити на 12 місяців і рівномірно розподілити по році, щоб не було образ з боку великих або маленьких гравців. Якщо все буде нормально, то ця система дасть певним виробникам можливість уникнути негативних наслідків переходу від спецрежиму на загальну систему», – сказав міністр.
Таку схему впроваджують, щоб великі гравці не вичерпали кошти, закладені на компенсації, а маленькі аграрії потім не залишилися ні з чим.
Той факт, що половину дотацій віддадуть птахівництву, не дивує ні виробників, ні аналітиків, пише видання. Найбільшу підтримку від держави отримають виробники курятини та яєць – «Миронівський хлібопродукт» Юрія Косюка і «Авангард» Олега Бахматюка.
Співрозмовники видання не розуміють, як адмініструватиметься механізм розподілу, наскільки прозорими і зрозумілими будуть критерії вибору господарств, яким буде призначатися компенсація, і механізмів їх виплат?
Кутовий запевнив, що розподіл грошей буде відбуватися виключно в автоматичному режимі, згідно з документами Держказначейства.
У МінАПК неодноразово говорили, що на підтримку агросектору в 2017 піде 5,5 млрд грн.
Крім відшкодування ПДВ, ще 1,5 млрд грн уряд розподілить таким чином: на компенсацію вартості сільгосптехніки направлять 500 млн грн, на здешевлення агрокредитів – 300 млн грн, ще 700 млн грн призначено для створення аграрного Фонду гарантування.
Фонд гарантування – новий інструмент, який дає можливість маленьким гравцям стати суб’єктами господарювання та брати участь в кредитних програмах, пояснив Кутовий.
«Сьогодні банки вимагають перший внесок і заставу. Ідея така: перший внесок як гарантію комерційним банкам буде давати держава. Фермер буде отримувати гроші, створювати актив, потім в момент його введення в експлуатацію або покупки цей актив (якщо це трактор і т. д. ) стає заставою», — пояснив міністр.
Коли з’являється застава, банк звільняє гарантований платіж, і його можна буде використовувати для допомоги іншому фермеру.