Цього року мобільним операторам видадуть три ліцензії на 3G, а не одну, як наполягав Кабінет Міністрів.
Про це сьогодні, 8 вересня, пише «Капітал». Видання інформує, що на засіданні Кабміну в п'ятницю, 5 вересня, пропрезидентська сторона і урядова вперше досягли компромісу у питанні 3G. Перша раніше наполягала на одночасній видачі трьох ліцензій на стандарт UMTS трьом операторам, а друга - видачу тільки однієї ліцензії в цьому році, а інших - до 2018 року.
Сторони домовилися, що цього року все-таки будуть видані три ліцензії, а конверсія (звільнення радіочастот від засобів зв'язку військових) вартістю 1,6 млрд грн буде профінансована за рахунок операторів, а не з бюджету.
Тепер Кабмін остаточно прийме постанову, як тільки Національна комісія з питань регулювання зв'язку та інформатизації узгодить текст умов тендерів з усіма необхідними структурами.
На засіданні також було прийнято рішення, що ціна ліцензії становитиме 2 млрд грн, так як в цілому уряд хоче зібрати в бюджет 6 млрд грн. Про це повідомила експерт з питань телекомунікацій Олена Мініч, яка була присутня на засіданні Кабміну. Таким чином, в цілому з урахуванням витрат на конверсію кожна компанія повинна буде заплатити тільки за доступ до 3G 2,530 млрд грн.
Голова Інтернет асоціації України Тетяна Попова повідомила виданню, що в умовах також будуть прописані терміни покриття території, а інвестиції в мережу, за її підрахунками, повинні скласти 10 млрд грн за три роки.
Загальна сума значно перевищує ту, на яку розраховували компанії. Директор по регуляторно-правового забезпечення «Київстар» Андрій Осадчук говорив, що компанія готова витратити 1 млрд грн на всі витрати по ліцензії. Таку ж суму назвав справедливою і гендиректор «МТС Україна» Андрій Золочевський.
Окрім того, відразу кілька членів НКРЗІ повідомили, що прем'єр-міністр Арсеній Яценюк на нараді побажав включити норму про недопуск до конкурсу компаній з російським капіталом. «Планується не допустити компанії, у яких більше 50% акцій належать російським компаніям», - розповіла Тетяна Попова.
Таку версію підігрівають і публічні висловлювання прем'єр-міністра Арсенія Яценюка щодо 3G-тендеру. «І для того, щоб демонополізувати цей ринок, я готовий навіть за 1 гривню віддати одну ліцензію, щоб не було російської монополії, щоб сюди прийшли справжні європейські компанії, які будуть конкурувати. Щоб послуга була за якістю кращою, а за ціною дешевшою», - підкреслив він.
Всі три найбільших мобільних оператори «Київстар», life :) і МТС мають російське коріння, але під запропоновані санкції підпадає тільки одна. 100% інвестицій з Росії має «МТС Україна». Це «дочка» російського МТС. «Київстар» входить до міжнародного холдингу Vimpelcom, найбільшу частку в якому (47,85%) контролює «Альфа Груп» (Росія). Life :) належить СКМ (Україна, 44%) і Turkcell (Туреччина, 56%). Але в турецькому холдингу «Альфа Груп» міноритарій (13,2%). Варто також додати, що серед претендентів на ліцензії є найбільший CDMA оператор «Інтертелеком», з акціонерів якого вийшов громадянин Росії Ілля Казмали. Тепер 51% компанії контролюють приватні особи - українці, а 49% - кіпрський офшор Odinaco Ltd.