Уряд пропонує посилити відповідальність за порушення в інтернеті авторських прав
Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) розробило проект закону про внесення змін до законодавства про захист авторського і суміжних прав в інтернеті, який передбачає посилення адміністративної відповідальності за порушення таких прав.
Проект відповідного закону опубліковано на сайті міністерства для громадського обговорення.
Зокрема, пропонується ввести штрафні санкції у розмірі від 500 до 1 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у випадку невиконання власником веб-сайту вимог щодо видалення або запобігання можливості доступу до інформації, що порушує авторські права в мережі інтернет. Такий же штраф передбачається за ненадання від власника веб-сайту або хостинг-провайдера інформації, яка ідентифікує користувача, який розмістив незаконну інформацію. Дії, учинені за цією статтею повторно, пропонується карати накладанням штрафу в розмірі від 1 тис. до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів.
У той же час пропонується карати і за неправдиві вимоги щодо обмеження доступу до ресурсів. У випадку, якщо скарга має неправдиву інформацію про авторські права особи, що направили таку скаргу, також пропонується штрафувати від 1 тис. до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів. Такий же штраф може бути накладений на осіб за недобросовісні вимоги про відновлення доступу до інформації, яка порушує авторські або суміжні права.
Крім того, проект закону пропонує внести зміни до закону «Про нотаріат», додавши норму про те, що за зверненням зацікавлених осіб нотаріус має право забезпечувати докази в інтернеті, необхідні у випадку виникнення справи в суді або в рамках адміністративного процесу.
Суб'єктів авторського права законопроект пропонує наділити можливістю вимагати видалення або обмеження доступу до інформації, що порушує авторські права, а також вимагати надання ідентифікуючої інформації користувача, який розмістив її з порушенням авторського права.
Передбачається, що власник веб-сайту не нестиме відповідальності за порушення авторських і суміжних прав, якщо упродовж доби після звернення суб'єкта авторського права або уповноваженого ним представника обмежить доступ до цієї інформації. Крім того, не буде нести відповідальності той власник, який вживає заходів для нерозповсюдження незаконної інформації, зокрема запобігає її повторному розміщенню.
Власник веб-сайту, обмеживши доступ до незаконної інформації, повинен про це повідомити суб'єкта авторського права. Користувач веб-сайта, у випадку, якщо, на його думку, факту порушення авторського права не було, повинен відправити на адресу власника сайту відповідну заяву з використанням електронного цифрового підпису та мотивувати його, а власник сайту перенаправляє копію суб'єктові авторського права.
Передбачається, що власник інтернет-ресурсу не раніше 10, але не пізніше 14 робочих днів з моменту відправлення копії суб'єкту авторського права відновлює доступ до інформації, якщо суб'єкт або уповноважена ним особа не надасть документів, що ініціювали судове провадження з метою забезпечення захисту своїх прав. Тими самими правами і обов'язки пропонується наділити і хостинг-провайдера.
Крім того, передбачається, що власник сайту або хостинг-провайдер не буде нести відповідальності за шкоду, заподіяну внаслідок видалення або обмеження інформації, також як і за її відновлення, якщо відповідні дії здійснювалися для виконання норм цього закону.
І власник веб-ресурсу і хостинг-провайдер отримає право створювати електронні бази даних, куди вноситиме дані про інформацію, що порушує авторські та суміжні права.
Уряд у серпні доручив МЕРТ в місячний термін підготувати законопроекти щодо захисту інтелектуальної власності в Україні.