Уряд призначив Юрія Вітренка новим головою правління «Нафтогазу»
Вітренко змінив на посаді Андрія Коболєва
Кабінет міністрів звільнив Андрія Коболєва з посади голови правління НАК «Нафтогаз України» і призначив замість нього Юрія Вітренка. Про це повідомляється на «Урядовому порталі».
Зазначається, що 28 квітня уряд провів засідання загальних зборів акціонерів компанії НАК «Нафтогаз України».
«Під час засідання розглянуто звіт про діяльність державної компанії НАК "Нафтогаз України" у 2020 році. Чистий консолідований збиток групи компаній "Нафтогаз" у 2020 році становив 19 млрд грн. При цьому у затвердженому Кабінетом Міністрів фінансовому плані компанії передбачалося отримання 11,5 млрд грн прибутку», – йдеться у повідомленні.
Відповідно, з 28 квітня 2021 року припиняються повноваження незалежних членів Наглядової ради НАК «Нафтогаз України», представників держави у наглядовій раді НАК «Нафтогаз України», а також голови правління Андрія .
Також прийнято рішення про обрання та призначення Юрія Вітренка головою правління «Нафтогазу».
Сам Коболєв у Facebook написав, що нічого не знав про це рішення, заяв на звільнення не писав і дізнався про все з новин.
Прес-служба «Нафтогазу» у коментарі «Суспільному» заявила, що офіційної інформації з приводу звільнення Коболєва не отримувала, але «якщо це правда, то рішення незаконне». Там пояснюють, що Коболєва не могли звільнити, адже з ним підписаний контракт, а ще уряд немає таких повноважень.
Доповнено 17:50. Своєю чергою, у НАК «Нафтогаз України» вважають рішення про звільнення Андрія Коболєва «юридичною маніпуляцією».
«Прийняте Кабінетом Міністрів України рішення є юридичною маніпуляцією. Звільнення Наглядової ради на дві доби заради прийняття рішення про звільнення Голови правління є наругою над засадничими принципами корпоративного управління державними підприємствами», – йдеться у заяві НАК.
Зазначається, що згідно статуту «Нафтогазу» та Закону «Про акціонерні товариства», подання загальним зборам пропозицій щодо призначення або звільнення голови правління разом з відповідним рішенням наглядової ради належать до виключної компетенції наглядової ради та не можуть бути передані на рівень загальних зборів акціонерів.
«Спосіб, у який сьогодні була ухвалена серія рішень щодо органів управління Нафтогазу, демонструє повернення до практики ручного управління державними підприємствами», – наголосили в прес-службі.
Зазначається, що правління та наглядова рада «Нафтогазу» вчора презентували результати роботи НАК за 2020 рік.
«Незважаючи на кризу та нарощування боргів контрагентами через лазівки, створені державним регулюванням, компанія забезпечила 141 млрд грн надходжень до державного бюджету у 2020 році, що складає 13% доходів країни за минулий рік. Крім того, на даний момент менеджмент забезпечив наявність ліквідності на рахунках компанії в еквіваленті 57 млрд грн. Таким чином, Нафтогаз - єдина державна компанія, яка все ще має міцний запас ліквідності. Безконтрольний доступ до цих коштів та їхнє нецільове використання ставлять під загрозу підготовку України до проходження наступної зими», – заявили у прес-службі.
У НАК вважають такі дії Кабміну «сигналом всім державним підприємствам».
«Робота з в інтересах бюджету та народу України, а не в інтересах окремих політичних сил, буде каратися. Крім того, це чіткий сигнал інвесторам у цінні папери українських емітентів: умови роботи державних підприємств України є непередбачуваними та можуть бути змінені в залежності від політичної доцільності», – йдеться у заяві «Нафтогазу».
І Вітренко, і Коболєв тривалий час працювали в «Нафтогазі». Коболєв був головою правління «Нафтогазу» з 25 березня 2014 року. У грудні 2020-го Вітренко став тимчасовим виконувачем обов’язків міністра енергетики. Аби стати повноцінним міністром, його кандидатуру мала підтримати Верховна Рада, проте депутати двічі провалили голосування за призначення Вітренка.
Після цього фракція «Слуга Народу» почала шукати іншу кандидатуру на посаду міністра енергетики, нардепи провели співбесіду з віце-президентом «Енергоатому» Германом Галущенком.
Сам Вітренко, перебуваючи на посаді т.в.о міністра, пропонував уряду звільнити Коболєва з посади голови правління «Нафтогазу».