В Росії та Україні зосередженні найбільші капітали СНД
Найбільші в СНД капітали зосереджені в Росії, Україні та Казахстані. Представники цих трьох країн колишнього СРСР регулярно потрапляють до списку доларових мільярдерів планети, який складає американський журнал Forbes.
Так, український бізнесмен Рінат Ахметов, за даними Forbes, володіє статком в 5,2 мільярда доларів, тоді як журнал "Кореспондент" оцінив його капітал в 17,8 мільярда доларів.
Статок найбагатшої людини Росії - Володимира Лісіна - Forbes вважає еквівалентним 15,8 мільярда доларів. Топ-багач Грузії Бідзінь Іванішвілі володіє капіталом у 4,8 мільярда доларів (Forbes), хоча місцеве видання Georgian Times називає значно більшу суму - 8 мільярдів доларів.
Статок головного мільярдера Казахстану Володимира Кіма вважають рівним 3,8 мільярда доларів (Forbes), у білоруса Володимира Пефтіева капітал скромніший - 1 мільярд доларів, а замикає список молдовський бізнесмен Анатол Статі з 500 мільйонами доларів, за даними "Дела".
При цьому самі прозорі активи, в порівнянні з іншими країнами СНД, - у російського і українського бізнесів. Про них найбільше інформації. Тому олігархів цих двох країн регулярно оцінюють і Forbes, і місцеві журналісти. Крім того, найбагатші росіяни і українці оцінюються польським виданням Wprost, яке до 2008 року включно щорічно публікувало своє бачення сотні найбагатших людей Східної Європи (представники інших країн СНД в рейтингах цього видання не фігурують).
До Росії і Україні в цьому плані підтягується Грузія: двічі (у 2007-му і 2008-м) стан етнічних грузин (як громадян Грузії, так і бізнесменів, які проживають або провідних бізнес в інших державах) оцінювала грузинська газета The Georgian Times. Дехто з грузинської бізнес-еліти фігурує в списках Forbes в ролі представників бізнесу інших країн (основні активи найбільших бізнесменів зосереджені за межами Грузії). Так, наприклад, Бідзінь Іванішвілі на батьківщині займається благодійністю, а бізнес олігарха Грузії №1 - в Росії.
Серед азіатських республік найбільш прозорі і зрозумілі активи - у Казахстані. Правда, бізнесменів навіть цієї республіки місцеві ЗМІ не оцінюють. У кращому випадку можна знайти розрізнені згадки про окремих осіб. Рейтинги найвпливовіших персон Молдови публікує журнал VIP-Magazine. Однак оцінювати стану багатіїв ділові ЗМІ Молдови не беруться. Відкритої достовірної інформації про топ-бізнесменів республіки і їхні активи немає, чуток і скандалів - більш ніж достатньо. До того ж стану найбагатших представників приватного бізнесу Молдови, як правило, розпорошені по різних галузях, часто простежується зв'язок капіталу з адмінресурсом. Можливо, з цієї причини бізнесмени Молдови не потрапляють під приціл Wprost.
Боязкі спроби систематизувати інформацію про найбагатших співвітчизників роблять журналісти Білорусі. Список ста найбагатших бізнесменів Білорусі останні кілька років готує місцева газета "Щоденник". Однак оцінки станів не наводять. Оцінювати активи найбагатших співвітчизників поки що вирішують тільки місцеві Інтернет-портали.
Сукупні активи десяти найбільших бізнесменів Білорусі оцінені в 1,9 мільярда доларів, а десяти найбільших бізнесменів Молдови - в 1,4 мільярда доларів. Для порівняння: топ-10 олігархів Росії в цілому володіють активами на 113 мільярдів доларів (оцінка Forbes).