Україна примусово знизила виробіток електроенергії на АЕС
Виробництво енергії частково зупинили через низький попит та генерацію «зелених станцій»
Уночі 22 грудня в Україні здійснили диспетчерське примусове зниження генерації атомних електростанції на величину 400 МВт. Про це у Facebook повідомив голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.
«Протягом 02:00-06:00 було здійснено диспетчерське примусове зниження генерації атомних електростанції на величину 400 МВт, яке триває дотепер. Причина низький попит/споживання електроенергії (тепла погода та падіння промисловості) при високому виробітку «зелених» виробників. Імпорт електроенергії із РФ та Білорусі (1,3 грн) відсутній. Генерація вітроелектростанцій вночі складала 750 МВт, що на 350 МВт більше, аніж у попередню ніч. Вдень СЕС + ВЕС біля 1100 МВт», – написав він.
Герус також наголосив, що на користь приватних «зелених станцій» вимикаються державні АЕС з низькими тарифами.
«Дожилися до того, що виключаємо вже збудовані державні атомні електростанції із тарифом 0,7 грн і з нульовими викидами СО2, щоб забезпечувати роботу приватних промислових СЕС та ВЕС із найбільшим у Європі євротарифом 3-5 грн за кВт-год. Вже зараз зрозуміло, що весною це буде повторюватися у масштабах у рази більших. Це державницька політика? Є ще десь у світі таке?», – наголосив нардеп.
Прес-служба державної компанії «Енергоатом» повідомила, що через балансові обмеження з 1 по 18 грудня 2019 року атомні станції України недовиробили 83,61 млн кВт-г електроенергії. Окрім того, з цієї ж причини впродовж 22 грудня АЕС недовиробили 8,78 млн кВт-г електроенергії. Наразі на станціях працюють 12 з 15 енергоблоків. Зокрема, для планового ремонту відключили два блоки на Запорізькій АЕС та один – на Хмельницькій.
Нагадаємо, енергія, яку виробляють вітрові та сонячні електростанції, продається за так званим зеленим тарифом, який в Україні один з найвищих у Європі.
Підприємства і домогосподарства, які виробляють електроенергію за таким тарифом, продають її на енергоринку значно дорожче, ніж традиційні виробники теплової або атомної енергетики.
В умовах ринку електроенергії, «зелені тарифи» електростанціям виплачує компанія «Гарантований покупець». Вона ж викуповує електроенергію в «Енергоатому» та «Укргідроенерго», перепродаючи її населенню за фіксованим тарифом. Через зависокий «зелений» тариф «Гарантований покупець» зазнає збитків, а у його платіжному балансі формується дефіцит.