Валюті знайшли місце під матрацом
Українці масово забирають валютні депозити з банків і переводять їх у готівкову гривню
До теми
Хвиля масової паніки українців щодо купівлі валюти остаточно минула. Як свідчать дані НБУ, у березні українці купили в банках $39,9 млн, натомість продали значно більше - $169,1 млн.
Тенденція до спаду ажіотажу спостерігається другий місяць поспіль. У лютому банки в населення купили $194,3 млн, а продали – $67,9 млн. Тобто люди віднесли в обмінник втричі більше валюти, аніж придбали.
Нагадаємо, що у грудні-січні ситуація кардинально відрізнялась. У січні банки скупили в населення $89,6 млн, продали – $109 млн. У грудні 2014 року відповідно $148,1 млн та $195,2 млн.
Зі слів директора Департаменту відкритих ринків НБУ Олега Чурія, стабілізації ситуації допомогла співпраця в рамках нової програми з Міжнародним валютним фондом. Суттєво вплинуло і зменшення військової напруги на сході України. Також НБУ проводив різні заходи для стабілізації ситуації. Зокрема, збільшив облікову ставку до 30%, посилив контроль за операціями з купівлі іноземної валюти та її переказу за кордон.
За словами директора економічних програм Центру Разумкова Василя Юрчишина, не варто занадто оптимістично оцінювати збільшення обсягів продажу валюти населенням, оскільки це відбувається умовах великих обмежень від НБУ. «Другий момент – якщо в таких умовах населення продає більше валюти, аніж купує, це може свідчити про те, що українці використовують заощадження для підтримки свого життєвого рівня», - каже він.
Як свідчать дані НБУ, валютні банківські вклади населення постійно зменшуються. Майже удвічі більше у порівнянні з попередніми місяцями люди забрали у березні - $963 млн.
Загалом з грудня 2014 року до квітня 2015 року розмір валютних банківських вкладів фізичних осіб зменшився з $13,55 млрд до $11,42 млрд. Зокрема, у грудні банківські вклади у валюті зменшились на $0,5 млрд, в січні на $499,7 млн, у лютому - на $664,5 млн, у березні - на $963 млн.