Верховна Рада ухвалила пенсійну реформу
До 2028 року в Україні для виходу на пенсію треба буде мати 35 років стажу
До теми
Верховна Рада ухвалила урядовий проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсій», який підтримали 288 народних депутатів.
Проект закону передбачає, що з 1 жовтня прожитковий мінімум для пенсіонерів, які мають повний страховий стаж, становитиме 1 452 гривні, а не 1 312, як зараз.
Також передбачається надання гарантій для інвалідів із дитинства, дітей-інвалідів, пенсіонерів, які не мають повного стажу, і осіб, які не мають права на пенсію і отримують зараз 949 грн. Кількість таких громадян на сьогодні – близько 1 мільйона осіб. Розмір пенсії для них збільшиться на 45% і становитиме 1 373 гривні.
Крім того, для 5,6 млн пенсіонерів пенсії в середньому збільшаться на 692 грн.
Це станеться в результаті осучаснення або перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої зарплати за три останні роки. Для 600 тисяч пенсіонерів скасовується 15% обмеження виплати пенсій. Для 104 тисяч жінок, які достроково вийшли на пенсію в 55 років — скасовується зменшення розміру пенсій.
В реформі також прописано, що з 2019 року індексація відбуватиметься автоматично. Не знадобиться приймати окремі рішення уряду або Верховної Ради: на 50% від зростання споживчих цін і на 50% від зростання середньої зарплати за один календарний рік. А з 2021 року – за три попередніх календарних роки, пише «Економічна правда».
Закон передбачає збільшення максимальної суми, з якої сплачується єдиний соціальний внесок (ЄСВ), до 15 мінімальних заробітних плат (на сьогодні - 48 тис. грн). При цьому розмір ставки ЄСВ змінюватися не буде.
Також передбачається відновити з 1 жовтня 2017 року виплати пенсій працюючим пенсіонерам у повному розмірі.
Із 1 січня 2018 року право на пенсію за віком у 60 років матимуть ті громадяни, у яких є 25 років страхового стажу.
Мінімальний страховий стаж щорічно буде збільшуватися на один рік, доки не сягне 35 років у 2028 році, пише «Інтерфакс-Україна».
Із 2018 року в 65 років вийти на пенсію зможуть ті особи, які на 1 січня 2019 року матимуть від 15 до 16 років страхового стажу.
Особам, у яких не буде 15 років страхового стажу, призначатиметься державна соціальна допомога після досягнення 65 років.
Починаючи з 1 січня 2028 року, за наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.
Закон передбачає введення з 1 січня 2019 року накопичувальної системи загальнообов'язкового пенсійного страхування. Не брати участі в накопичувальній системі можуть застраховані особи, яким на 1 січня 2019 року залишилося менше ніж десять років до досягнення пенсійного віку.
Також Верховна Рада поклала на місцеві бюджети частину видатків на програми соцзахисту у зв'язку з ухваленням пенсійної реформи. Відповідні зміни до Бюджетного кодексу підтримали 255 народних депутатів.
Зокрема, документ передбачає розширення зобов'язань місцевих бюджетів щодо видатків для програм соцзахисту.