Вкрадені у 1960 році картини XVII ст. повертають до музею

Неймовірна історія повернення львівських артефактів

СуспільствоОксана Лабойко, 22 вересня 2016, 20:24 574 0

Через 56 років після викрадення, Львівський історичний музей отримає свої картини. Їх добровільно віддав мешканець Олександрії, на Кіровоградщині. Ми вже розповідали історію про те, як чоловік виставив на інтернет-аукціон старий портрет. Власник, оцінив полотно в 1 гривню, бо думав, що це непотріб. Та з'ясувалося, що це цінний твір мистецтва. До того ж, крадений. Врешті, чоловік зняв картину з торгів та повернув її державі. Разом із ще одним полотном.

Першими полотна побачили у місті Кропивницький. Тамтешні музейники попросили, аби картини тиждень експонували у них. Сам пан Олександ розповідає – картини, яким 400 років, купив у знайомого за 250 гривень. А той, мовляв, знайшов їх на горищі будинку. Хто саме зображений на полотнах і яка їх вартість, не знав. Тому виставив фото одного з портретів на інтернет-аукціон за 1 гривню і почав чекати пропозицій.

«Коли впродовж двох годин почали тисячами кидатися, я злякався. Почали писати у що  так і так – це музейна цінність, треба їх повернути. Я написав модераторам, що я завершую торги», – розповів останній власник картини Олександр Маркосян.

Ціна картини на інтернет-аукціоні дійшла до 26 тисяч. Та власник передав твори мистецтва в СБУ, а ті – в художній Музей Кропивницького. Знайдені полотна –це весільні портрети Розанди та Тиміша Хмельницьких – невістки і сина Богдана Хмельницького. Датовані вони 17 століттям, але художник невідомий. Втім 56 років картини зберігали у неналежних умовах, тому вони сильно пошкоджені.

«Цілком можливо, що ці роботи зберігалися на даху чи може в підвалі, через це деформувалися дошки. На картині помітно кракілюр грунтового походження. Цей кракілюр спровокував численні осипи», – пояснює охоронець фондової групи «Живопис» Львівського історичного музею.

Сергій Богданов підтвердив оригінальність робіт. Ці полотна – власність Львівського історичного музею. На звороті навіть зберігся інвентарний номер. Та у далекому 1960 році картини за невідомих обставин викрали. Правоохоронці обіцяють з'ясувати, як вони потрапили в Олександрію.

«Ми постараємось дійти до самого кінця – яким чином ці картини опинились в тому місці, де вони були, хто із людей був задіяний до цього. Нам самим цікаво», – каже т.в.о. начальника УСБУ в Кіровоградській області Юрій Кулинич.

У Львові ж картини чекають орієнтовно за два тижні. В історичному експонують їхні фотокопії. Оригінали ж спочатку будуть реставрувати. Музейники кажуть, за повернення полотен, власник швидше за все не отримає грошової винагороди.

«Пішла інформація від деяких осіб наших, що за повернення картин належиться 25%. Що ніби це так само, як знайдеться скарб. Звичайно, що за викрадені речі жодної компенсації не може бути. Ми йому дуже вдячні, що він повернув добровільно ці картини, повернув дві картини», – говорить директор Львівського історичного музею Роман Чмелик.

Втім Олександр каже: не жалкує, що не віддав роботи приватним покупцям, які пропонували  різні суми аж до півмільйона гривень.

«Не шкода. Я очень рад, что ценность Украины попадет туда, куда надо. А не каким-то толстосумам», – додає останній власник картин Олександр Маркосян.

 

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук