Волонтери контрабанди
Керівника львівської благодійної організації підозрюють у контрабанді одягу з ЄС
0Львівські митники повідомили нові подробиці у справі керівника львівської благодійної організації «Волонтерський рух України» Михайла Кота, якого підозрюють у ввезенні в Україну із країн ЄС партій одягу під виглядом гуманітарної допомоги. Підозри у контрабанді підтверджуються інформацією митних органів Чехії та Польщі. Сам Михайло Кот заперечує усі звинувачення митників.
Вперше львівські митники заявили про те, що викрили керівника львівської благодійної організації на контрабанді ще у березні 2017 року. Тоді повідомлялося, що у 2016 році для цієї благодійної організації в Україну ввезли понад 1038 упаковок одягу та взуття вагою 9 тонн та вартістю понад 350 тис. євро (9 млн грн). Відправником у документах була вказана фірма з Великобританії.
Коли благодійна організація 17 жовтня 2016 року подала «нульову» митну декларацію, адже ввезення гуманітарної допомоги звільняється від сплати мита та ПДВ, митники вирішити перевірити її достовірність і прийшли з перевіркою на склад, де мав зберігатися вантаж. Однак одягу і взуття тут уже не було.
Це викликало підозру, відтак митники зробили запити в митні органи іноземних держав. Польські митники надали відповідь, що насправді відправником товару була італійська компанія, а покупцями – чотири фірми з різних міст України. Вони також заявили, що їм не подавали жодних документів, які б засвідчували, що це – гуманітарний вантаж.
Ця справа набула значного розголосу. Голова громадської ради при УСБУ у Львівській області Галина Янко повідомляла, що її обговорювали у березні на апаратній нараді у голови ЛОДА Олега Синютки, і він дав доручення правоохоронним органам проконтролювати розслідування цієї справи. Тоді ж Галина Янко власне й повідомила, що йдеться про благодійну організацію «Волонтерський рух України».
На сьогодні справа про безмитне ввезення 9 тонн одягу благодійною організацією перебуває у суді.
Кілька днів тому львівські митники отримали відповіді від колег з-за кордону, що й другий вантаж одягу, вагою 15140 кг і вартістю 17300 дол., який у 2016 році нібито відправляла компанія з Великобританії для «Волонтерського руху України», під час перетину українсько-польського кордону не мав документів, які б засвідчили, що це дійсно гуманітарна допомога.
«Польські митники підтвердили, що вантаж вагою 15140 кг перевозили, але на польську митницю прибула звичайна партія товару, а не гуманітарна допомога», – прокоментував ZAXID.NET заступник начальника управління протидії митним правопорушення Львівської митниці ДФС Віталій Глухой.
За його інформацією, ще одна відповідь надійшла з Чехії. Митники повідомили, що частиною вантажу вагою понад 15 тонн була партія текстильних виробів загальною вагою близько 400 кг на суму 20215 євро (573 тис. грн). При цьому відправляли її саме з Чехії. Тим часом ще один запит щодо походження 14740 кг текстилю скерований у митні органи Туреччини.
«Таким чином встановлено, що керівник благодійної організації цілеспрямовано включив компанію з Великобританії в ланцюг постачання товару з метою приховування реальних продавців/експортерів, покупців/отримувачів та вартості ввезених на митну територію України товарів. Такі його дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст. 483 Митного кодексу України(переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю)», – заявили 15 серпня у ГУ ДФС у Львівській області.
Справу про порушення митних правил готують до передачі у суд.
За даними бізнес-пошукової системи YouControl, керівником благодійної організації «Волонтерський рух України» є Михайло Кот. Він є засновником цієї організації разом із Яриною Кот та Віталієм Копчуньом.
Крім цього Михайло Кот є керівником і співзасновником ще однієї благодійної організації – «Західно-регіональна благодійна організація міжнародного центру впровадження програм ЮНЕСКО». За даними видання «Слідство.Інфо», ця організація упродовж попередніх трьох років отримала 12 гуманітарних вантажів, частина із них - із Великобританії. У розслідуванні журналістів зазначено, що компанії-відправники мають ознаки фіктивності.
Сам Михайло Кот у коментарі ZAXID.NET заявив, що благодійна організація «Волонтерський рух України» у 2016 році справді ввозила гуманітарну допомогу, всю її він роздав, а претензії митників є бездоказовими.
«Справа, яку розглядає Галицький районний суд не рухається, бо немає доказів», – сказав він, і додав, що проти нього ведеться цілеспрямована кампанія з метою дискредитації.