ВРУ підтримала зменшення функцій Держгеокадастру і проведення земельних торгів онлайн
Законопроекти №2194 та №2195 депутати підтримали в першому читанні
Верховна Рада України на своєму засіданні у четвер, 14 листопада, ухвалила в першому читанні законопроект №2194 про зміну системи управління і дерегуляцію земельних відносин та законопроект №2195 про обов'язкове використання електронних аукціонів для оренди або продажу земель державної та комунальної власності, повідомляє «Інтерфакс Україна».
Проект №2194, зокрема, повертає в комунальну власність землі місцевих громад за межами населених пунктів. За нього проголосували 272 депутати: «Слуга народу – 230; Батьківщина – 0; Голос – 17; Опозиційна платформа «За життя» – 0;За майбутнє – 9; Позафракційні – 16 ; ЄС – 0.
Законопроект передбачає, що сільським, селищним і міським радам повертаються повноваження щодо управління землями місцевих громад за межами населених пунктів. Тобто, землі повертаються до комунальної власності.
«Вибрані місцевим населенням органи місцевого самоврядування зараз контролюють лише десяту частину неприватизованих земель. У той самий час управлінські рішення, які приймаються призначеними з Києва чиновниками, далеко не завжди можуть розглядатися як відповідні інтересам сільських громад», – йдеться в пояснювальній записці.
Автори проекту відзначають, що Держгеокадастр із його територіальними органами є п’ятим за величиною штату цивільним відомством країни, що представлений на рівні кожного району та/або міста. Утримання Держгеокадастру у 2017 році обійшлося платникам податків в Україні у 1,11 млрд грн, а у 2018 році – 1,9 млрд грн. Передбачається, що його замінить сервісний орган, який буде займатись кадастровою діяльністю та геопросторовими даними.
Держгеокадастру залишать тільки кадастрову діяльність і геопросторові дані. Функція контролю за самовільним займанням земель перейде до місцевих рад, за екологічні порушення – Держекоінспекції, інші функції контролю – обласним адміністраціям.
Із Земельного кодексу буде виключено заборону на придбання земельних ділянок несільськогосподарського призначення іноземцями. Усі місцеві громади були позбавлені цього права з 1 січня 2002 року із набранням чинності Земельного кодексу.
Водночас, законопроект №2195, за який проголосували 262 депутати, вводить електронні земельні торги.
Законопроект передбачає запровадження продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них через електронні аукціони в електронній торговій системі.
Пропонують проводити торги в єдиній електронній торговій системі у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами укладатиметься договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів.
У рішенні про проведення земельних торгів будуть зазначатись стартова ціна лота, строк та інші умови користування ділянкою, а також особа, уповноважена на укладання відповідного договору.
Відповідно до законопроекту, земельні торги будуть проводитись відповідно до договору між організатором та оператором електронного майданчика, при чому розмір сплати оператору майданчика встановить уряд (ці норми критикували під час обговорення законопроекту, називаючи такі майданчики «прокладками» за аналогією зі схемою при оцінці нерухомості).
Для земель державної та комунальної власності с/г призначення стартова ціна дорівнює нормативній грошовій оцінці, а щодо інших земель державної та комунальної власності - не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки.
Представляючи цей проект, нардепка Роксолана Підласа розповіла, що розпочатий у 2018 році пілотний проект уряду з проведення аукціонів на передачу прав оренди через електронну систему показав, що завдяки цьому ціна оренди збільшується в 2–5 разів.
За словами депутатки, станом на 2019 рік в Україні налічують 9,4 млн га державних і комунальних земель сільськогосподарського призначення. За три роки, незважаючи на мораторій, їх кількість скоротилася на 10%. Підласа вважає, що електронні торги допоможуть зупинити це.
«Електронний аукціон дає можливість бачити, з ким держава чи місцева влада укладає договори на оренду та продаж землі. Це головний запобіжник проти корупційного виведення земель із державної власності», – сказала депутатка.