Старість, важка хвороба… Ми намагаємось допомогти котові у ці важкі моменти, щоб він почувався комфортно. Зрештою, можливості опікуна і лікаря вичерпуються. Подальші страждання тварини може припинити тільки евтаназія. Однак часом кіт сам йде з дому, не чекаючи поки його відведуть до ветеринарного кабінету.
Як розпізнати, коли час смерті вашого кота наблизився? Польський портал Onet.pl спробував розібратись у цьому – ми переклали цей матеріал.
Чи знають коти про наближення смерті?
Незважаючи на численні розповіді про тварин, які якимось чином «знали», що покинуть цей світ, більшість вчених сходяться на думці, що кішка не сприймає саму смерть так, як її розуміє людина. Однак тварина, безумовно, відчуває, що її тіло змінюється і поводиться відповідно.
Поведінка кота, коли він помирає. Тривожні ознаки
Слабкість, біль, хвороби, зміни в самій хімії організму, інший запах – всі ці елементи кіт може сприйняти і зрозуміти краще, ніж людина, яка намагається спостерігати за змінами, що відбуваються у власному тілі.
Фото Reddit
Котячі відчуття набагато кращі, більш чутливі, ніж людські. Кіт помічає раніше невідомі зміни, що відбуваються в його тілі, і знає, що ці зміни погані. Він не знає концепції смерті як такої, але може відчувати страх перед цими змінами. Усе це, найімовірніше, відобразиться на поведінці кота перед смертю і це помітить його господар.
Безпечний сховок – природна реакція малого хижака
Різні тварини поводяться по-різному у хвилини слабкості, хвороб, травм, пологів або опіки над молодняком. Кіт – невеликий хижак, який до того ж провадить самотнє життя. Він може стати жертвою більших тварин і в критичних моментах шукатиме безпечного сховку. У випадку хвороби кіт вдається саме до такого методу – перечекати лихі часи у місці, де він набереться сил і не наражатиметься на небезпеку. Саме тому багато котів, які відчувають зміни, що передують їхній смерті або страждають від сильного болю, також втікають туди, де можуть спокійно заснути і де їх ніхто не потурбує.
Є ще одна причина, чому кішка може шукати схованки, щоб провести там свої останні хвилини. Дуже ослаблений організм, вступаючи в стан агонії, дуже чутливий до подразників з навколишнього середовища. Кіт починає дуже гостро і голосніше сприймати звуки, світло разить його і він болісно реагує на дотики.
Під опікою свого господаря
Коти, як тварини, які століттями живуть поруч з людьми, можуть поводитися зовсім по-іншому перед наближення смерті або захворювання чи болю. На відміну від дикої тварини, яка б шукала недоступну схованку, багато домашніх кішок особливо потребують уваги та турботи свого господаря у такі моменти.
Фото Bored Panda
Більше про домашніх улюбленців – у рубриці «Домашні тварини»
Коти, які терплять біль, стають набридливими і в міру своїх можливостей будуть ходити за своїм господарем, вимагаючи уваги, інколи надмірної. Залишившись наодинці, вони будуть усіляко виказувати своє незадоволення. У такі моменти коти хочуть постійно перебувати поруч зі своїм господарем – на його руках або колінах, хочуть, щоб їх гладили, бояться і не хочуть бути наодинці зі своїм стражданням.
Істотні зміни в поведінці котів перед смертю:
Незалежно від того, чи ваш кіт є одним із тих, хто намагається приховати свої страждання або шукає підтримки людини, ви можете помітити інші ознаки того, що їх час наближається. На що звернути увагу?
Зміна особистості і поведінки кота. Кіт, що відчуває сильний біль, кіт з більшою чутливістю до подразників, може бути агресивним у ті моменти, в які від нього цієї агресії не очікуєш. Іноді кіт реагує агресією на дотик. Тварина, яка раніше була доброзичливою і відкритою, може замкнутися в собі і не відчувати зв'язку із господарем.
Кіт більше часу спить. Це, звичайно, лише ознака часу. Старим котам потрібно більше відпочинку, щоб відновитися.
Відсутність апетиту, відмова від їжі. Якщо кіт упродовж доби нічого не їв, це вже є приводом для занепокоєння, особливо якщо тварина літнього віку. Два доби без їжі – це вже небезпечно для старого кота.
Кіт припиняє доглядати за своїм хутром.
Низька температура тіла кота. Ще однією ознакою, що життя кота добігає кінця, є низька температура його тіла, тому він шукає теплі місця для відпочинку. Помітити ці зміни можна просто – доторкніться до вух, лапок та хвоста кота. Низька температура тіла є ознакою ослаблення роботи серця. Комфорт коту можна створити, запропонувавши йому грілку або лежанку біля обігрівача.
Низький пульс і нижча частота дихання. Серце кота слабшає, а легені все більше поглинають повітря. Для порівняння, пульс здорової кішки становить 150-200 ударів на хвилину, а частота дихання 20-30 на хвилину.
Судоми. У кішки можуть бути судоми за кілька годин до смерті, між якими можуть бути короткі проміжки непритомності. З часом кіт може перестати реагувати в періоди між судомами – втрачатиме свідомість, перестане впізнавати своє оточення та оточуючих людей. Це ознака того, що це, мабуть, настали його останні години.
Як доглядати за котом в останні дні його життя?
- Треба надати йому медичну допомогу та переконатися, що він не страждає. Крім того, просто будьте поруч з ним і насолоджуйтесь моментами, коли він вас супроводжує.
- Якщо він хоче більше уваги і ласки, ніж зазвичай – подаруйте їх йому.
- Зробіть йому зручну лежанку у теплому місці, де він із задоволенням засне.
- Якщо у нього все ще є апетит – вибирайте улюблені ласощі.
- Якщо у кота є проблеми з пересуванням – скоротіть відстань, яку необхідно подолати від його ліжка до туалету або мисок. Забезпечте коту легкий доступ до його улюблених місць. Такі події для кота – стрес.
- Навіть якщо кіт не є приязним, все одно будьте поруч з ним, або хоча б будьте в одному приміщенні.
- Забезпечте коту тихий і спокійний простір – відмовтесь від святкувань, гостей і гучної музики.
Прощання зі світом улюбленого кота має бути таке ж комфортне, як і його життя з вами досі. Якщо ваша кішка відчуває біль і ці страждання не можна полегшити, подумайте над важким, але іноді необхідним рішенням щодо його евтаназії.
Більше про домашніх улюбленців – у рубриці «Домашні тварини»