Відкривати вікна в квартирі взимку, бо душно, а потім сплачувати немалі гроші за надмірну кількість тепла – вже норма для мешканців більшості львівських будинків.
Значна частина багатоквартирних будинків України, у тому числі і Львова, під'єднана до централізованої система опалення. Однак застаріла система опалення в будинках не дає змоги ефективно використовувати те тепло, яке отримує з мережі.
Нещодавно співвласники багатоквартирних будинків отримали можливість встановлювати індивідуальний облік теплоенергії і сплачувати лише за те тепло, яке справді споживають. А провівши комплексну модернізацію системи опалення будинку, сплачувати за тепло у кілька разів менше.
ZAXID.NET поспілкувався з представником данської інженерної компанії Danfoss у західній Україні Любомиром Козаком про особливості модернізації опалення в будинках старої забудови.
Що не так з опаленням у львівських багатоповерхівках?
Абсолютна більшість багатоквартирних будинків Львова, які будувались до 2000-х років, під'єднані до централізованої системи опалення. Тобто теплоенергія зі спеціальної системи (котельні чи ТЕЦ) потрапляє до будинку і за допомогою гідроелеватора, розташованого у підвалі будинку, розподіляється по трубах та батареях у квартирах. Гідроелеватор – застаріла система, яка постійно однаково нагріває будинок, незалежно від температури ззовні. Тому під час потепління на вулиці опалювальний сезон мешканцям таких будинків доводиться постійно відкривати вікна, щоб температура вдома стала комфортною. Таке нелогічне використання теплоенергії негативно відбивається на платіжках мешканців, адже вони фактично платять за тепло, якого у такій надмірній кількості не потребують.
«Основний недолік таких систем – те, що вони будувалися з шаленим запасом. Тобто вони насправді забезпечують будинки більшою кількістю тепла, ніж їм потрібно. Такі системи опалення монтувалися на температуру -22° і вони так і працюють», – розповів ZAXID.NET Любомир Козак.
Що з цим можна зробити?
Упродовж останніх кількох років ОСББ в Україні почали активно модернізовувати системи опалення у будинках і встановлювати індивідуальні теплові пункти (ІТП). Така модернізація цікавить мешканців, перш за все, через можливість суттєво економити гроші на опаленні – до 30%, а то і більше. Окрім того, модернізована система дозволяє з розумом використовувати теплоенергію та регулювати температуру у помешканнях.
«Насправді є обладнання, яке це може зреалізувати і є велика кількість об’єктів, які отримали економічний ефект від цього. Коли, наприклад, по місту був 27 грн тариф за м2, то в мешканців одного будинків з модернізованою системою опалення було 12-15 грн. За опалюваний період це виходить дуже немаленька сума, яку вдасться зекономити», – каже Любомир Козак.
Як це працює?
У підвалі будинку встановлюють індивідуальний тепловий пункт (ІТП) – це спеціальна сучасна система, яка слідкує за змінами температури на вулиці і відповідно до цієї температури корегує подачу тепла по будинку. Якщо на вході у будинок є забагато тепла, то спеціальний вузол його понижує і будинок не перегрівається. Тобто у сонячний зимовий день батареї будуть не такі гарячі, як при -10°.
Потім у будинках встановлюють спеціальні балансувальні клапани на стояках, які допомагають рівномірно розподіляти тепло по всьому будинку. Це важливо, оскільки будинок по-різному нагрівається в різних частинах і в одних квартирах може бути тепліше, коли в решті – досить прохолодно.
Як працює погодозалежне регулювання системи опалення
Третім етапом комплексної модерназації системи опалення є встановлення у квартирах мешканців терморегуляторів на батареях. Після цього мешканці зможуть регулювати температуру у кімнатах самостійно. Наприклад, у спальні можна виставити +18°, а у ванні +23° градуси .
Суттєвою перевагою такої системи є те, що мешканці будинків мають індивідуальний облік використаного тепла і платять лише за те, що справді використали. У цей ж час споживачам застарілої системи опалення нараховують платежі на основі показників загальнобудинкового теплолічильника, залежно від опалювальної площі квартири. У такому разі не враховується реально спожита кількість теплоенергії і при перегріві чи недогріві всі мешканці платять однаково.
Батарея з терморегулятором та приладом-розподілювачем тепла, що дозволяє облаштувати індивідуальний облік
Це справді зекономить гроші?
ОСББ, які модернізували системи подачі тепла у своїх будинках, справді підтверджують суттєву економію на опаленні – орієнтовно у два рази.
Голова ОСББ «Липи 2» у Новояворівську Галина Джулай розповіла ZAXID.NET, що після комплексної термомодернізації у будинку перестала отримувати скарги від мешканців в опалювальний сезон.
«У нашому будинку були проблеми з системою опалення. Вона була дуже розбалансована: одні квартири перегрівалися, інші недогрівалися. І були скарги від мешканців в опалювальний період. Тому ми разом зі співвласниками вирішили модернізувати систему опалення. Після модернізації вже пережили опалювальний сезон 2019-2020 років і маємо результати: в деякі місяці ми отримали економію до 50%. Мешканці заплатили за тепло вдвічі менше у порівнянні з минулим опалювальним сезоном і в порівняні з іншими подібними будинками в Новояворівську», –поділилась досвідом Галина Джулай.
Термомодернізацію у будинку на вул. Юрія Липи, 2 в Новояворівську робили спільно з державним Фондом енергоефективності. Мешканцям відшкодували 70% вкладених коштів, ще частину витрат компенсували на рівні області. Окрім комплексної модернізації системи опалення в цьому будинку ще утеплили фасади та замінили парапети, що також вплинуло на енергоефективність помешкань.
«Ми дуже задоволенні проведеними заходами, бо у перший рік мешканці відчули різницю і комфорт. Експлуатаційний термін будинку збільшиться в рази. Тому я раджу всім будинкам ОСББ запроваджувати заходи з енергоефективності», – каже Галина Джулай.
У компанії Danfoss кажуть, що окупність витрат, які несе ОСББ на модернізацію системи опалення, складає 2-3 опалювальних сезони. Вартість такої компексної модернізації залежить від розташування будинку і різних технічних особливостей, як перепади тиску, теплового графіку тощо.
Хочемо модернізувати систему опалення у своєму будинку. Що робити? І де взяти гроші?
Спочатку необхідно зібрати мешканців і проголосувати за відповідне рішення. Якщо члени ОСББ погоджуються на такі зміни в будинку, то необхідно шукати кошти.
Зазвичай, для заходів з енергоефективності ОСББ використовують різні державні чи місцеві програми відшкодування. Наприклад, Фонд енергоефективності сьогодні відшкодовує від 40% до 70% витрат на обладнання і роботи. Для того, щоб отримати цю компенсацію, необхідно взяти кредит у банку. І якщо, наприклад, ОСББ бере у кредит 1 млн грн, то має віддати лише 500-600 тис. грн.
Схожа програма діє у Львові і на місцевому рівні. Міська рада додатково відшкодовує 30% кредитів, які ОСББ беруть на заходи з енергоефективності.
«Щоб скористатися такими програмами, ОСББ має провести енергоаудит і отримати перелік заходів для впровадження модернізації. Після того ОСББ замовляє проектування і з проектом та кошторисом можна подаватися в Фонд енергоефективності і брати кредит», – пояснює Любомир Козак.
Детальніше про модернізацію системи опаленням у своїх будинках можна дізнатись на сайті компанії Danfoss.
Нагадаємо також, що у Львові діє програма «Теплий дім», завдяки якій ОСББ можуть утеплити будинок і отримати 30% компенсації від міста (на додачу до державної підтримки з боку Фонду енергоефективності).