Європеїзувати міліцію треба за зразком Грузії, а не Росії, - політолог
Поліцейська реформа в Україні має на меті не європеїзувати правоохоронців, а зробити їх схожими на російських, і паралельно – захистити чинну владу від народних виступів, вважає російський політолог Андрій Окара.
На думку експерта, у цій реформі Україна мала би орієнтуватися не на Росію, а на Грузію, яка створила поліцію європейського зразка, пише Радіо Свобода.
«Донедавна, якщо в Інтернеті, у пошуку, російською ввести слово «милиционер», можна було отримати виставку кримінальних новин: «міліціонер збив людину і втік», «міліціонери катували підозрюваного пляшкою тощо». Реформа міліції в Росії стала найбільшим розчаруванням. Змінилися атрибути, але залишився той самий тип відносин», – каже Андрій Окара.
Тому, наголошує політолог, автори українського законопроекту та представники МВС, які апелюють до російського досвіду, не уявляють ситуації в Росії, або це такий собі прояв русофільства через зміну назви «міліція» на «поліція».
« В Україні поліції хочуть залишити функцію захисту влади від народу. Поліцейський, маючи більше повноважень, стає більш грізною фігурою для пересічного українця. Влада готується протидіяти можливим народним виступам», – додає Андрій Окара.
Правозахисник Едуард Багіров вважає, що є й інші мотиви для реформування міліції у поліцію в Україні – фінансові. «Кожен новий закон передбачає бюджетне фінансування. Тендери виграють одні й ті ж компанії, і це стосується й МВС. Тож я припускаю, що ті декількасот мільйонів або мільярдів гривень, підуть в чиїсь кишені або офшори», – наголошує правозахисник.
Законопроект «Про поліцію», який пропонує Партія регіонів, передбачає, що в разі його ухвалення український міліціонер стане поліцейським одразу ж після того, як набуде чинності новий кримінальний процесуальний кодекс. Це станеться 19 листопада цього року.