«Європейська Бізнес Асоціація» спрогнозувала подорожчання техніки й електроніки в Україні
Причина для подорожчання в Україні телевізорів, телефонів та принтерів пов’язана із законом про колективне управління авторськими правами
До теми
«Європейська Бізнес Асоціація» заявила про можливе подорожчання в Україні техніки й електроніки через деякі норми закону про колективне управління у сфері авторського права – зокрема, про необхідність сплачувати відсоток від вартості певних видів техніки так званим організаціям колективного управління, сказано у її заяві.
Йдеться, зокрема, про необхідність сплати відсотків за обладнання та носії, за допомогою яких можна здійснити копію музичного твору (MP3 плеєр, музичний центр, телевізор, мобільний телефон, ноутбук, диск, флешка) або копію літературного твору (принтер або папір).
За інформацією «Європейської Бізнес Асоціації», «Український Музичний Альянс» та «Всеукраїнське Агентство Авторських Прав» вже оприлюднили попередні тарифи для сплати відрахувань у розмірі від 0,44% (для телевізорів) до 4,71% (для принтерів) від вартості обладнання.
«На думку бізнесу, запропоновані відрахування є занадто високими, призведуть до підвищення вартості такого обладнання для українського споживача та подальшого зростання тіньової економіки», – наголошується у заяві.
Для врегулювання цієї ситуації було призначено відповідні переговори між бізнесом та цими організаціями на 14-15 квітня. Після цього на встановлення таких тарифів бізнесу надається лише місяць.
«Ситуація ускладнюється тим, що у зв’язку із карантином та обмежувальними заходами виробники мають дуже обмежену можливість брати участь у цих переговорах. Як, власне, вчора і відбулось. У заході не зміг взяти участь жоден представник від бізнесу. Тому, як на мене, таку ситуацію не можна вважати переговорами. А дійсно реальні переговори варто відтермінувати до завершення обмежувальних заходів на зібрання», – заявила менеджерка Комітету побутової електротехніки Європейської Бізнес Асоціації Вікторія Куликова.
Додамо, що такі відрахування імпортери і виробники здійснювали раніше, але тепер їх вирішили підвищити. «Український музичний альянс» вперше оприлюднив проект нових тарифів для виробників та імпортерів такого обладнання у лютому, однак остаточно нові тарифи будуть затверджені на перемовинах з бізнесом.
Якщо порівняти чинні тарифи з проектом нових тарифів, який ще може зазнати змін, то, наприклад, наразі виробники й імпортери сплачують по одному відсотку з вартості кожного MP3-плеєра, а новий проект пропонує їм платити 2,61% з кожного плеєра. За кожен телефон «Український музичний альянс» дотепер отримує по 0,15%, але ці відрахування запропонували збільшити до 0,52%.
Підвищення тарифів організація пояснила тим, що приватне копіювання об’єктів авторського права й суміжних прав широко застосовується з розвитком Інтернет-технологій, їх зберігають у «хмарі», в пам’яті телефонів чи комп’ютерів і відмовляються купувати доступ до такого контенту. Відтак, на думку «Українського музичного альянсу», таке використання музики й відео призводить до недоотримання правовласниками вигоди.
Як пояснив у коментарі ZAXID.NET директор «Українського музичного альянсу» Павло Калениченко, система таких відрахувань діє у багатьох країнах світу, в тому числі – у більшості країн ЄС. В Україні вона діє з 2003 року, востаннє ці тарифи підвищились у 2013 році і наразі є одними з найнижчих у світі. Тому організації, які займаються колективним управлінням авторськими правами, хочуть підвищити їх до середньосвітового рівня.
За його словами, якщо раніше суму таких відрахувань визначав уряд, то тепер вона узгоджується на переговорах.
За словами Калениченка, перший раунд перемовин між організаціями колективного управління авторськими правами відбувся у формі відеоконференції. При цьому він заперечив інформацію «Європейської Бізнес Асоціації» про те, що на перемовинах не було представників бізнесу.
Разом з тим він додав, що в майбутньому пройде ще один раунд переговорів, на яких буде затверджено нові тарифи.
Як наголосив Калениченко, гроші, які отримують організації колективного управління авторськими правами, у подальшому розподіляються між правовласниками.
Зазначимо, що «Європейська Бізнес Асоціація» в Україні була заснована в 1999 році за підтримки Європейської Комісії. До неї входять понад 1000 компаній.