Європейці з дітьми беруть оплачувані відпустки, а українці?

БлогиНаталія Піпа , 15 квітня 4517 1
Наталія Піпа
народна депутатка України, фракція «Голос»

Прогнозувати, скільки часу триватиме карантин – справа невдячна, та й ніхто цього точно не знає. Ми поступово адаптуємось і звикаємо до роботи в режимі онлайн. Але є значна частина працівників, яким карантин приніс величезний виклик – поєднання віддаленої роботи з доглядом за дітьми.

Якщо старші діти ще можуть якось самоорганізуватися і дистанційно навчатися, то з малечею все складніше – вони рухливі, енергійні, цю енергію треба кудись направляти. Раніше батьків рятував садочок, а тепер усі державні і приватні заклади дошкільної освіти зачинені на невідомий термін. От і мусять батьки пристосовуватись до нової реальності.

Звісно, простіше тим, кому допомагають непрацюючі бабусі й дідусі. Також, як один із допоміжних варіантів – няні. Але й з ними є кілька проблем. По перше, в умовах карантину прихід няні – це додаткова епідеміологічна небезпека для родини. По друге, – няні потрібно платити. А як відомо, зараз у людей немає лишніх заощаджень. Тому, батьківська проблема «нема на кого залишити дитину» під час карантину набула державного рівня.

Як допомагають працівникам з малими дітьми пережити карантин:

У країнах Європи

Більшість європейських країн подбали, щоб працівники з малими дітьми, яким важко працювати дистанційно, могли сидіти вдома зі збереженням зарплати. Держави або самі компенсують людям такі відпустки чи лікарняні, або ділять зобов'язання по компенсації з роботодавцем. При цьому роботодавці на час карантину мають певні податкові пільги.

Польща. Працівники, які мають страховку, під час карантину можуть піти в оплачувану відпустку з догляду за малолітньою дитиною (до 8 років).

Австрія і Данія. Працівники, які не можуть вдома повноцінно присвячувати час дистанційній роботі, через зовсім малих дітей – можуть також скористатися оплачуваною відпусткою Частину оплати такої відпустки бере на себе держава, частину роботодавець. Якщо підприємство було вимушене призупинити діяльність, то держава гарантує робітникам виплачувати на час карантину 75% від зарплати.

У Португалії така ж практика – хто не може працювати з дому через малих дітей - отримають мінімум 65% від зарплати, половину оплатить держава, половину – роботодавець.

Німеччина. Батьки з малими дітьми можуть отримати оплачуваний лікарняний, навіть не виходячи з дому, просто подзвонивши своєму роботодавцю та у свою страхову компанію. Крім того, для батьків, які працюють на невідкладних професіях (медики, поліціянти) в умовах карантину створені групи для догляду при школах і садках.

Є країни, де треба брати відпустку за власний рахунок. Наприклад, Ізраїль. Але й там, держава гарантує в період карантину таким людям допомогу по безробіттю, незалежно від кількості накопичених оплачуваних відпускних днів. Крім того, громадяни, які не вичерпали свій річний ліміт лікарняних – можуть взяти оплачуваний лікарняний.

В Україні

Законом про запобігання поширенню коронавірусу парламент дозволив найманим працівникам, які не можуть працювати дистанційно (в тому числі через наявність малих дітей) взяти неоплачувані відпустки «за сімейними обставинами та з інших причин» більше ніж на 15 днів на рік. Але наголошую, така відпустка НЕ ОПЛАЧУВАНА. Якщо карантин затягнеться на місяці, то відповідно такий працівник не заробить грошей. Виникає логічне запитання: за які кошти людям жити?

Тому, в нас працівники з малими дітьми змушені зараз працювати в режимі подвійного навантаження. Так би мовити, однією рукою працювати на комп'ютері, а іншою годувати дитину. Завдання не з легких. Багато батьків змушені давати малим дітям гаджети, включати мультфільми, щоб мати можливість працювати і заробляти гроші. Звісно, дати гаджет – найлегший варіант, але чи правильний?

Організовувати час малих дітей повинні не лише батьки, а й вихователі.

Зокрема тому, що на час карантину за ними збереглася заробітна плата. Так, згідно з постановою Міністерства освіти і науки, ніхто не повинен і не може змусити працівника дошкільного закладу освіти піти у неоплачувану відпустку на період карантину. Якщо заклад освіти чи установа під час карантину не працює не з вини працівника (у цьому випадку карантин) – оплата його праці здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що вихователь виконує іншу організаційно-педагогічну роботу.

Знаю, що багато вихователів у спільні групи в Вайбер чи Фейсбук надсилають батькам матеріали, згідно з програмою дошкільного закладу, дають умовні завдання (сьогодні вчимо цифри, букви, ліпимо, малюємо, далі за розкладом зарядка, віршики, розвивальні ігри тощо). Крім того, дають поради і консультують батьків. Це правильно і це допомагає батькам організуватися.

Зрештою, карантин рано чи пізно завершиться. Працюючим батькам варто набратися терпіння. Сучасне життя дуже активне, і робота в ньому забирає багато часу. Зараз маємо можливість увесь свій час розділити зі своїми дітьми. У майбутньому вони за це подякують.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук