У боротьбі за «Сквер Гідності» чекаємо справедливого остаточного рішення суду
Інші блоги автора
- Світ хоче перемовин – як відповідати українцям 23 жовт, 13:24
- Вибір навчатися якісно: чому Україні потрібна профільна освіта 28 трав, 13:04
- Про вибори в Польщі. Схожість та відмінність у процесі волевиявлення 1 лист 2023, 09:00
Чому Верховний суд 15 грудня не задовольнив касаційну скаргу виконкому ЛМР щодо знесення двоповерхового недобуду у Сквері Гідності?
Рішення Верховного суду цілком очікуване.
Ані департамент містобудування, ані виконком міської ради не наділені повноваженнями щодо самостійного скасування містобудівних умов та обмежень. Адже норми Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» мають пріоритет перед положеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Остаточне рішення про скасування містобудівних умов приймає суд, а не виконком міської ради. Тому боротьба за громадський простір на Сихові триває та набирає обертів.
Рішення виконкому було прийняте з метою підтримати громаду та на якийсь час заблокувати будівництво у Сквері Гідності.
Колегія суддів Верховного суду зазначає, що необхідним є проведення архітектурно-будівельного контролю об’єкта будівництва. Та якщо під час перевірки підтвердяться порушення, то в судовому порядку містобудівні умови та обмеження будуть скасовані.
Ще до отримання цих рекомендацій ГО «Кращий Сихів» та мешканці мікрорайону звернулися до Міністерства регіонального розвитку, щоб перевірити недобудований об’єкт. З погодження міністерства перевірка відбулася у грудні цього року, попри те, що в умовах воєнного стану такі заходи проводяться вкрай рідко. Перевіряли спорудження об’єкта у сквері фахівці Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Львівської міської ради.
Інспекція таки виявила ряд порушень, призупинила будівництво та звернулася до суду щодо скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт та припинення будівництва.
Зазначені порушення:
1.Замовником не залучено до виконання будівельно-монтажних робіт підрядника, який має відповідну ліцензію.
2.Замовником не забезпечено належного здійснення авторського нагляду на об'єкті будівництва.
3. Замовником не проведено огородження будівельного майданчика.
4. Замовником не забезпечено встановлення інформаційного стенда.
На захист Скверу Гідності громада об’єдналася у травні 2014 року. Мешканці за власні кошти наводили благоустрій на території біля школи № 98 на проспекті Червоної калини, 109. На території скверу був спланований новий інклюзивний простір та створений перший в Україні простір для незрячих людей за міжнародними правилами. На виконання інфраструктурних робіт в рамках сучасного проекту були залучені кошти з місцевого бюджету.
Впритул до Скверу Гідності розташований двоповерховий скляний недобуд. Відстань від нього до сусідніх будинків є занадто мала, це порушує державні будівельні норми. Що є підставою для заборони такого об’єкта.
ГО «Кращий Сихів» та мешканці впродовж років роблять все, щоб споруду знесли, але власник відмовляється проводити демонтаж, щоразу звертаючись в суди. Недобудпереживає постійні метаморфози – змінюється площа та поверховість об’єкта. Саме через тиск мешканців він стає щоразу меншим.
Якби не забили на сполох представники ГО «Кращий Сихів» та мешканці навколишніх будинків, у сквері постала б чотириповерхова споруда - монстр, за розмірами приблизно у 12 разів більша від теперішньої.
Супротив щоразу коштував великих зусиль, затрат часу. Водночас боротьба об’єднала, згуртувала людей.
Майбутнє Скверу Гідності вирішуватиметься в судах. Наразі зареєстровано дві позовні заяви до суду: від місцевої мешканки про скасування містобудівних умов та обмежень та від Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю ЛМР.
Сподіваюся нарешті вдасться досягти справедливості. Адже у травні 2024 року виповниться десять років боротьби сихівчанза «Сквер Гідності».
На перший погляд, помітно, що темна скляна споруда зроблена нашвидкоруч та неякісно. Є три речі, з якими мешканці не погоджуються – недобуд псує естетичний вигляд скверу, порушується право мешканців на свободу пересування та вільний простір, існує постійна загроза обвалу конструкцій на перехожих. Незагороджена споруда, з ненадійно зафіксованими великими скляними вітринами є небезпечною в першу чергу для дітей.
Мешканці у своїх діях об’єднані, активні та послідовні. А забудовник, навпаки, діє з порушеннями. Це й додає впевненості, що будівництво вдасться зупинити. Так само, як поступово вдалося у 12 разів зменшити його масштаби.
Представники міської влади на зустрічі з мешканцями погодилися, що недобудований об’єкт має бути демонтований.
То ж громада в очікуванні справедливих судових рішень на користь збереження безпечного, безбар’єрногогромадського простору.