Йому не Лень
Усе, що варто знати про єдиного українця, який виступає у найсильнішій баскетбольній лізі планети
0Олексій Лень, 21-річний український баскетболіст, матч за матчем завойовує все більше симпатій у заокеанських вболівальників клубу «Фінікс Санз» зі штату Арізона. Уже в цьому році гравець оформив дабл-дабл у двох матчах поспіль, а також провів рекордну для себе кількість хвилин на паркеті за «Фінікс Санз» - 37 хв. Із перспективного новачка Олексій Лень перетворився на надійного центрового гравця, якому довіряють місця у старті команди НБА.
Однак для молодого баскетболіста такі показники не є вершиною досягнень. Баскетбольні оглядачі в один голос пророкують Олексію Леню яскраве професійне майбутнє, адже наразі гравець лише набирає оптимальну форму, вивчає фізику власного тіла, а також продовжує адаптуватись до американських реалій.
Важко повірити, що баскетбольна кар'єра Олексія Леня починалась на майданчиках шахтарського містечка на Луганщині, а виступи у НБА здавалися нездійсненною мрією. Про те, як звичайний хлопець з Антрациту зумів пробитися до найбільш престижного баскетбольного чемпіонату світу, – читайте в огляді ZAXID.NET.
Майбутній баскетболіст Олексій Лень народився 16 червня 1993 року у містечку Антрацит, Луганська область. Любов до спорту хлопець проявив дуже рано. Через захоплення фільмами про Джекі Чана вирішив спробувати себе у спортивній гімнастиці, однак його досить швидко відмовили від цієї затії через високий зріст.
Уперше на заняття баскетбольної секції в школі Олексій прийшов у 10 років. Через кілька років його покликали виступати за міську команду, після чого запрошення у команду Луганської області теж не довелося чекати довго.
Після юнацького чемпіонату України у 2006 році Олексія Леня запросили до Дніпропетровського вищого училища фізичної культури, де гравець захищав кольори місцевого клубу. Тоді ж Лень дебютував у Всеукраїнській юнацькій баскетбольній лізі і став найкращим центровим Всеукраїнської Юнацької Баскетбольної Ліги 6-го сезону (2007-2008 рр.) в групі юнаки 1993 року народження.
У 2009 році на чемпіонаті Європи, який відбувався у литовському Каунасі, Олексія Леня назвали найрезультативнішим гравцем чоловічої кадетської збірної України (U16) – 20 очок, 8 підбирань і 2 передачі. У тому ж році за підсумками Суперфіналу Європейської юнацької баскетбольної ліги Олексій Лень визнаний найкориснішим гравцем.
У 2010 році хлопець підписав контракт з баскетбольним клубом «Дніпро», з яким став чемпіоном української Суперліги серед дублів. У 2011 році дубль «Дніпра» завоював чемпіонство, а Олексій Лень став кращим центровим першості.
Цікаво, що баскетбольний талант з Антрациту став єдиним українцем, кого запросили такі поважні організації як НБА та ФІБА у баскетбольний табір «Баскетбол без кордонів» у Барселоні. Пропозиція надійшла у жовтні 2010 року, однак через напружений графік у складі «Дніпра», а також через участь у Чемпіонаті Європи серед юніорів у складі збірної України Олексій відмовився.
З керівництвом БК «Дніпро» баскетболіст попрощався погано. У 2011 році на особисте запрошення головного тренера команди університету Меріленда Олексій Лень вирішив переїхати у США. Однак керівництво БК «Дніпро» оголосило про свої права на гравця, тому невдовзі Національна організація студентського спорту NCAA була змушена винести вердикт гравцю – 10 матчів дискваліфікації.
Як пізніше розповіла мама баскетболіста, уся родина переживала через переїзд Олексія за океан – з маленького Антрациту у велику Америку. Цікаво, що свою першу переписку з тренером «Меріленда» Робертом Есханом гравець вів через Google Translate.
Переїхавши до США, Олексій Лень демонстрував нестабільні результати, виступаючи за «Меріленд». Гравець міг провести блискучу гру, а міг помилитися при простих передачах. Як потім розповідав спортсмен, однією з причин цього стало незнання англійської мови. Часто баскетболіст просто не розумів настанов тренера і мусив пройти період адаптації як в команді, так і в новій для себе країні.
Навчаючись в Антрациті, а згодом у Дніпропетровську Олексій Лень не проявляв великого інтересу до самого процесу навчання, більше віддаючись спорту. Однак американська система освіти привчила спортсмена до книжок, адже за провали у навчанні баскетболістів не допускали до гри.
Другий сезон у НСАА Олексій закінчив зі статистикою в 11,9 очки + 7,8 підбирання + 2,0 блокшоти за матч. Реалізація кидків Олексія із середньої та ближньої дистанції становила 53,4%. Українець відіграв ключову роль у битві університету Меріленду проти суперників із університетів Кентуккі і Дюка, чим підігрів до своєї персони інтерес з боку скаутів.
У квітні 2013 року Олексій Лень оголосив про участь у драфті НБА. Українець увійшов до списку запрошених до «зеленої кімнати» під час драфту. Це спеціальне запрошення для найперспективніших учасників, яких після оголошення їхніх імен просять з'явитися на сцені для рукостискання з босом НБА Девідом Стерном.
Наприкінці червня 2013 року під 5 номером Олексія Леня вибрав БК «Фінікс Санз». Вперше в історії незалежної України українець отримав такий високий номер у драфті ФБА.
На церемонії оголошення результатів драфту-2013 баскетболіст здивував журналістів оригінальним піджаком. Роздаючи коментарі, Олексій Лень розстебнув ґудзики піджака і продемонстрував підкладку – вона була синьо-жовта. «Я пишаюсь тим, що я українець. Дякую своєму кравцеві за цей костюм», - прокоментував баскетболіст.
Дебютний сезон у «Фінікс Санз» та передсезонна підготовка до наступного сезону були зіпсуті травмами гравця. Однак зараз Олексій Лень все більш переконливо виправдовує прогнози найбільш далекоглядних аналітиків, які передрікали йому помітний прогрес у нинішньому сезоні, зазначає «Планета Баскетбол». Хоча навіть серед них навряд чи багато хто очікував, що вже в середині сезону українець твердо займе місце стартового центрового.
«Фінікс Санз» - професійна баскетбольна команда з міста Фінікс, штат Арізона. Наразі «сонячні», які у минулому сезоні опинились за крок до виходу у плей-офф, перебувають на стадії перебудови команди. Таким чином молоді гравці на кшталт Олексія Леня можуть розвиватися разом з командою, отримуючи більше можливостей для гри.
На минулому тижні українець вперше в заокеанській професійній кар'єрі зробив дабл-дабл у двох матчах поспіль. У поєдинку із «Клівлендом» Лень до того ж встановив особистий рекорд за часом, проведеним на майданчику, відігравши 37 хвилин. Всього ж у трьох матчах українець набирав по 11.0 очок, робив по 11.7 підбирань і ставив по 1.7 блок-шота в середньому за зустріч з реалізацією кидків з гри в 56.5%.
На початку нового сезону керівництво «Фінікс Санз» підписало новий контракт з Олексієм Ленем до 2016 року, а це означає, що баскетбольні боси розраховують на прогрес і результативність українця. Наразі особистий рекорд Леня становить 19 очок за гру.
Дивовижним залишається й той факт, що єдиний українець, який зараз виступає в НБА, досі не дебютував за національну збірну України. У 2011 році Олексій Лень пропустив чемпіонаті Європи через дискваліфікацію. Наступний же ж Євробаскет, а також чемпіонат світу, де збірна України виступала вперше, баскетболіст пропустив через травми.
З мамою Юлією. Фото: print screen Youtube
Олексій дуже близький зі своєю мамою Юлією, яка його виростила і з дитинства розділяла захоплення хлопця баскетболом. Мама слідкує за усіма іграми сина, а також часто пригадує, як переглядала разом із ним матчі НБА, коли Олексій ще мешкав в Антрациті. До слова, баскетболіст зробив татуювання на зап’ясті з іменем мами.
Впродовж кількох років Олексій Лень зустрічається з баскетболісткою Ессенс Таунсенд, з якою він познайомився в університеті Меріленда. Зріст екзотичної красуні становить 201 см, дівчина теж виступає на позиції центрової.
Фото: Instagram Essence Townsend
Наразі невідомо, чи зіграє Олексій Лень за збірну України на Євробаскеті-2015, однак у розташуванні збірної розраховують на приїзд талановитого гравця. Тим часом баскетболіст не забуває про свою батьківщину і навесні 2014 року вийшов на майданчик проти «Оклахоми» у кросівках з написом «Pray for Ukraine» («Молись за Україну»).
Фото: Melissa Majchrzak/NBAE/Getty Images
За підсумками 2014 року, баскетболіст Олексій Лень увійшов до трійки найбільш високооплачуваних спортсменів України, заробивши за рік $3,6 млн.