10 лютого у Тегерані стартує чемпіонат світу з шахів серед жінок, який визначить нову шахову королеву світу. Серед фавориток турніру – львів’янка Анна Музичук.
На світову першість до Ірану львівська шахістка вирушає у статусі чемпіонки світу з рапіду та бліцу, а також із другим за силою рейтингом серед учасниць турніру. Вищий рейтинг серед претенденток на звання нової чемпіонки світу має лише китайська шахістка Цзюй Веньцзюнь.
Чемпіонат триватиме з 10 лютого до 5 березня, впродовж якого нову чемпіонку визначать серед 64-ох учасниць. Турнір відбуватиметься за нокаут-системою: щоб пройти в наступний раунд, треба бути сильнішою за результатом двох партій. Турнірна сітка будується на кшталт тенісної: першим номер грає з останнім, другий з передостаннім і так далі. Шахістки, які мають найвищі рейтинги, зможуть зустрітись лише на фінальній стадії змагань.
Перед стартом чемпіонату світу в Ірані ZAXID.NET вирішив дізнатись, хто з учасниць є фаворитками змагань, яких несподіванок варто очікувати від турніру і чи під силу львів’янці Анні Музичук завоювати титул шахової королеви світу.
Львівський гросмейстер і чинний чемпіон України з шахів Михайло Олексієнко дуже обережний у своїх прогнозах. За його словами, нокаут-система є настільки непередбачуваною, що загадувати щось наперед – справа невдячна.
«У списку учасниць турніру першою в рейтингу йде китайська шахістка Цзюй Веньцзюнь, потім Анна Музичук, далі росіянка Алєксандра Костенюк, яка вже багато років тому виборювала титул чемпіонки світу, потім Харіка Дронаваллі з Індії. Тобто конкуренція на цьому турнірі настільки висока, що виділити одну фаворитку дуже важко. Взагалі-то, стати новою чемпіонкою світу може будь-яка шахістка із топ-20. За нокаут-системою суперниці проводять лише дві партії в кожному раунді і ціна однієї невимушеної помилки тут дуже висока», - коментує Михайло Олексієнко.
Звідси й не поодинокі випадки, коли чемпіонками на турнірах за нокаут-системою ставали далеко не найсильніші шахістки світу. Зокрема, у 2012 році українка Анна Ушеніна розпочинала виступи на такому турнірі, перебуваючи поза топ-10, що не завадило їй сенсаційно виграти турнір.
З одного боку – така система дозволяє показати себе слабшим шахісткам, з іншого боку – об’єктивно сильніші спортсменки можуть втратити шанс на титул через одну помилку. Саме через таку систему визначення чемпіонки світу з шахів нокаут-турніри бойкотує чинна чемпіонка світу Хоу Іфань. За її словами, якщо хтось хоче відібрати у неї титул, то повинен обіграти її у довгому матчі, а не у двох партіях турніру.
Китайська шахістка Цзюй Веньцзюнь
Відомий львівський тренер з шахів Володимир Грабінський зазначає, що під час нокаут-турніру один невірний хід може перекреслити усі шанси на перемогу.
«Чомусь так складається, - ділиться Володимир Грабінський, - що на чемпіонатах за нокаут-системою рідко виграють найсильніші шахістки. Шахи відрізняються від інших видів спорту тим, що тут одна помилка керує грою. От в тенісі спортсмен може допустити багато помилок, але в шахах вистачить лише однієї, аби змінився хід партії і суперник отримав перемогу тільки завдяки техніці».
Володимир Грабінський додає: якби прогнози робили букмекери, то вони беззаперечно сказали б, що Цзюй Веньцзюнь та Анна Музичук мають найбільше шансів на перемогу. Однак майстерності і таланту на турнірах такого рівня мало – тут потрібно справитись із нервовим напруженням і психологічним тиском, адже від фаворитів завжди чекають тільки перемог.
Водночас найсильніший гросмейстер України Павло Ельянов зазначає, що обидві шахістки підійшли до турніру в хорошій формі. У грудні 2016 року Анна Музичук стала чемпіонкою світу з рапіду і бліцу, а Цзюй Веньцзюнь нещодавно виграла перший жіночий приз на турнірі в Гібралтарі, випередивши Анну Музичук та Хоу Іфань.
«Наприкінці минулого року Анна перемогла під час чемпіонату світу зі швидких шахів і бліцу, що має додати їй впевненості в класичних шахах. У нокаут-турнірах дуже важливо впевнено почувати себе на тайбреку, не боячись рівного рахунку в двох основних партіях. Я завжди кажу, що головний суперник – це ти сам. Анні варто зберігати холоднокровність впродовж усього турніру, тоді її шанси на чемпіонство будуть дуже високими», - зазначив Павло Ельянов.
У першому турі Анна Музичук зустрінеться із 63-м номером турніру, представницею Алжиру Аміною Мезуд.
Сестри Анна і Марічка Музичук
На турнірі в Тегерані Анна Музичук виступатиме без сестри Марії, яка вирішила бойкотувати турнір з ідеологічних причин. Марія Музичук виявилась у своєму бойкоті не одна – з цієї ж причини турнір пропустять американки Ірина Круш та Назі Паїкідзе, а також аргентинка Кароліна Лухан (більше про бойкот шахісток читайте у спеціальному матеріалі ZAXID.NET).
Чи вплине відсутність Марічки на ігрову та психологічну форму Анни, українські шахісти, які не перший рік знають сестер, не загадують. З одного боку – завжди простіше, коли на таких напружених турнірах з тобою перебуває близька людина. З іншого – завдяки інтернету сестри зможуть спілкуватися кожного дня, обговорювати окремі партії та перебіг турніру. А також – не будуть конкурувати між собою.
«Аня Музичук має великі амбіції щодо цього турніру, - продовжує Володимир Грабінський. – Вона хоче завоювати титул чемпіонки світу, як це раніше зробила її сестра. Аня дуже мотивована і це легко можна простежити в її останніх інтерв’ю. У шахах існує цікавий забобон – якщо попереду в тебе важливий старт, то не варто перед цим вигравати. Нібито, завоювавши перед цим перемогу, ти відганяєш від себе фарт. Може й краще, що Анна на турнірі в Гібралтарі виступила не на повну силу, а Цзюй Веньцзюнь – навпаки. Але забобони забобонами – усе вирішить шахова дошка».
Якщо Анна Музичук переможе під час першості в Ірані, вона стане абсолютною чемпіонкою світу, перемігши на першостях зі швидких, блискавичних та класичних шахів.
Львівська шахістка Наталя Букса
На чемпіонаті світу в Ірані Львів представлятиме ще одна шахістка – Наталя Букса, яка отримала право на участь в турнірі завдяки перемозі на чемпіонаті світу серед юніорок.
«Потрапити до списку 64-ох учасниць цього турніру, - продовжує Володимир Грабінський, - це вже велика честь, це треба заслужити. Наталя готується до цього турніру вже рік. Як її тренер можу сказати, що вся програма її підготовки побудована під цей турнір, вона проводить партії з серйозними шахістами. Дуже хвилюється, оскільки в першому турі їй випало грати з серйозною шахісткою з Угорщини Хоанг Тхань Чанг, яка у 2013 році завоювала титул чемпіонки Європи. Для Наталі пройти перше коло – це вже буде великий успіх».
Окрім Наталі Букси та Анни Музичук Україну представлятимуть Наталя Жукова, Анна Ушеніна та Інна Гапоненко.
«Цікаво, що Наталя Жукова потрапила в «грузинську» сітку, - додає Павло Ельянов. - У першому турі вона грає з Ніно Хурцидзе і при перемозі гарантовано виходить на іншу грузинську шахістку з пари Баціашвілі-Гветадзе. У разі перемоги в другому колі, у неї є шанси також отримати в третьому і четвертому раундах інших представниць Грузії. А щодо загальних прогнозів – у всіх представниць України є шанси дійти далеко, тому турнір обіцяє бути цікавим».
Фото: FIDE.