До теми
- Валентина Семеренко стала чемпіонкою світу з біатлону ZAXID.NET
-
Старе Нове Место.
Дві бронзи, рекордні очки та наші у топ-20 - чеські траси залишаються фартовими для українських біатлоністів ZAXID.NET - Біатлон: українець вперше в історії завоював Малий кришталевий глобус в індивідуальній гонці ZAXID.NET
-
Велика Контіолахтська стіна.
Як українці підкоряли траси чемпіонату світу у Фінляндії ZAXID.NET
Білоруська біатлоністка Дарья Домрачева вперше завоювала Великий кришталевий глобус, а Валентина Семеренко показала кращий результат українського біатлону ще з часів Олени Зубрилової. У свою чергу, француз Мартен Фуркад вчетверте поспіль став абсолютним тріумфатором сезону, а Сергій Семенов вперше в історії чоловічого біатлону України здобув Малий кришталевий глобус.
Це біатлон. Спорт, який не пробачає помилок навіть лідерам і завжди залишає бодай крихітний, але шанс, для аутсайдерів. І цьогорічний сезон став цьому якнайкращим підтвердженням.
«Білоруська ракета» проти «Фінської блискавки»
Затяте суперництво двох королев сучасного біатлону – Дарьї Домрачевої та Кайси Макарайнен – стало своєрідним «ель класико» цього сезону, яке до останнього тримало в напруженні вболівальників – яка ж з них таки стане першою?
Білоруска Дарья Домрачева без медалей завершила чемпіонат світу у Контіолахті, тому будь-що намагалась завоювати першість за підсумками сезону. І їй це вдалося. Улюблениця білоруських вболівальників на етапах Кубка світу у цьому сезоні завоювала 9 золотих, дві срібні та одну бронзову нагороду в індивідуальних дисциплінах, а також дві бронзові медалі в естафетах. Уже на завершальному етапі у Ханти-Мансійську «Білоруській ракеті» вручили перший в житті Великий кришталевий глобус.
Дарья Домрачева і Великий кришталевий глобус.
На чемпіонаті світу у Контіолахті Дарья Домрачева прогнозовано була серед лідерів, однак у результаті зуміла завоювати дві «дерев’яні медалі» (4 місце) у міксті та мас-старті. Також на біатлонному мундіалі білоруська спортсменка продемонструвала найгірший результат у сезоні – 25 місце під час спринту.
За підсумками сезону, Дарья Домрачева лише на 48 очок відірвалась від Кайси Макарайнен, і окрім Великого кришталевого глобусу, завоювала Малий кришталевий глобус у спринті.
Кайса Макарайнен, Дарья Домрачева, Валентина Семеренко - трійка лідерів сезону, який минув. Фото: ФБУ.
У свою чергу, «Фінська блискавка» Кайса Макарайнен стала володаркою двох Малих кришталевих глобусів в індивідуалці та гонці переслідування. За результатами сезону, в активі фінської біатлоністки – 6 золотих, 3 срібні та 2 бронзові нагороди. На чемпіонаті світу у Контіолахті Кайса Макарайнен зуміла завоювати лише бронзу в індивідуальній гонці. Там же ж, на домашньому мундіалі, спортсменка показала найгірший індивідуальний результат сезону – 35 місце у спринтерській гонці.
За крок до першого глобусу
Фантастичний сезон провела українка Валентина Семеренко, яка впродовж сезону не покидала вершину рейтингу кращих біатлоністок світу. Вперше Валя була змушена брати участь у змаганнях без сестри-близнючки Віти Семеренко, яка через травму пропускала сезон. Українська спортсменка не загрібала оберемками медалей, як це робила Домрачева чи Макарайнен, однак впродовж сезону демонструвала високі результати, що дозволили українці завершити біатлонний рік на почесному третьому місці.
Валя Семеренко стартувала із бронзової та срібної нагород під час етапу Кубка світу в Остерсунді, потім завоювала дві бронзи у Поклюці і ще дві «дерев’яні» медалі у Рупольдингу. Валя із холоднокровністю досвідченого гросмейстера обігнала російську біатлоністку на фінішному відтинку під час жіночої естафети в Антхольці і принесла збірній Україні бронзову нагороду. Також в активі української біатлоністки – бронза під час міксту на етапі Кубка світу у Нове Место.
Апогеєм кращого наразі сезону у кар’єрі Валентини Семеренко став чемпіонат світу у Контіолахті, де Валя здобула бронзу у спринтерській гонці та золото під час мас-старту. До слова, Семеренко завоювала третю в історії незалежної України золоту медаль чемпіонату світу. До цього це вдавалося лише Олені Зубриловій та Олені Підгрушній.
Валентина Семеренко і золото чемпіонату світу. Фото: ФБУ.
Тріумф на мундіалі у Фінляндії дав надію спортсменці та багатотисячній армії фанатів біатлоністки на те, що Валентина Семеренко зуміє вибороти Малий кришталевий глобус у мас-старті. Різниця між українкою та ще однією претенденткою на цю нагороду, німкенею Францискою Пройс, становила усього одне очко.
На жаль, на останніх вогневих рубежах під час мас-старту у Ханти-Мансійську Валя Семеренко допустила три промахи і фінішувала десятою. Німкеня Франциска Пройс прийшла до фінішу шостою і в результаті стала володаркою Малого кришталевого глобусу у цій дисципліні.
Золотий фініш Валентини Семеренко, чемпіонат світу з біатлону, Контіолахті, Фінляндія. Фото: ФБУ.
Найгіршим результатом Валентини Семеренко у сезоні стало 39-е місце під час спринтерської гонки на етапі Кубка світу в Обергофі. Ще чотири рази Валя фінішувала у другому десятку. Решту гонок українська біатлоністка завершувала у топ-10.
Зараз здається неймовірним те, що перед стартом сезону чинна чемпіонка світу Валентина Семеренко хотіла зробити перерву у спортивній кар’єрі. Після завершення поточного сезону біатлоністка заявила, що поки що від перерви відмовляється і разом зі сестрою Вітою буде готуватися до нового сезону.
Домінація Мартена Фуркада
У чоловічому біатлоні четвертий рік поспіль абсолютним тріумфатором залишається француз Мартен Фуркад, який за підсумками сезону 2014/15 рр. став володарем Великого кришталевого глобусу. В активі француза – 8 золотих, 2 срібні та 2 бронзові нагороди в індивідуальних дисциплінах на етапах Кубка світу. Також Мартен Фуркад став чемпіоном світу в індивідуальній гонці і завоював срібло у змішаній естафеті та бронзу у чоловічій естафеті на чемпіонаті світу у Контіолахті. За підсумками сезону, французький біатлоніст став володарем Малих кришталевих глобусів у спринті та гонці переслідування.
Мартен Фуркад і Великий кришталевий глобус.
Найближчий переслідувач французького чемпіона, росіянин Антон Шипулін, провів кращий у своїй кар’єрі сезон. Російський біатлоніст завоював 3 золотих, 5 срібних та 2 бронзові нагороди в індивідуальних дисциплінах на етапах Кубка світу. У складі збірної Росії Антон Шипулін двічі ставав золотим призером та один раз бронзовим під час естафет. Також в активі росіянина – срібло чемпіонату світу та перший у кар’єрі Малий кришталевий глобус, який спортсмен завоював за підсумками виступів у мас-старті.
Словенський «джокер» хорватського походження Яков Фак, перемоги якого завжди ставали несподіванкою, майже на 100 очків відстав від свого російського суперника і посів третє місце загального заліку. В активі спортсмена – 3 золота і 3 бронзи на етапах Кубка світу, а також золота нагорода чемпіонату світу у мас-старті.
Справжнім святом для українських вболівальників став Малий кришталевий глобус Сергія Семенова за результатами індивідуальних гонок.
Сергій Семенов. Фото: Федерація біатлону України.
Лідер української чоловічої збірної завершив сезон на 26-му місці, однак вдалі виступи в індивідуалці дозволили українцю нарівні з Мартеном Фуркадом та Антоном Шипуліним стати володарем Малого кришталевого глобусу. В активі Сергія Семенова – срібло та бронза в індивідуальній гонці, а також бронза з етапу Кубка світу у Нове Место, де українська збірна була третьою у міксті.
У п’ятірці кращих
Жіноча збірна України завершила сезон у п’ятірці найсильніших команд світу, що дозволяє українській команді зберегти максимальну квоту на наступний сезон і заявити 6 спортсменок. Українська збірна, яка цього року виступала у найнесподіваніших комбінаціях, достойно перенесла відсутність Віти Семеренко та Олени Підгрушної, а також часткову відсутність Юлії Джими на перших етапах Кубка світу.
Жіноча збірна України - третя під час естафети в Антхольці. Фото: ФБУ.
Для багатьох вболівальників незабутніми залишаться фінальні кадри жіночої естафети на етапі Кубка світу в Антхольці, де збірна України на останньому колі обігнала росіянок і здобула бронзу в естафеті. Серед інших здобутків української жіночої збірної – 7 місце у Хохфільцені, 6 місце в Обергофі, 5 позиція у Рупольдингу та знову 6 сходинка у Холменколлені. Звісно, незабутнім залишається золото чемпіонату Європи, яке українські біатлоністки завоювали в Естонії, а також квіткова церемонія під час чемпіонату світу, де жіноча збірна посіла 6 місце.
Для тренерів збірної, які щоразу приміряли новий оптимальний склад та розташування на етапах, такі результати можуть бути більш, ніж задовільними. Адже за відсутності досвідчених Віти Семеренко та Юлії Джими на естафети виходили молоді біатлоністки Ірина Варвинець та Анастасія Меркушина.
Ірина Варвинець на етапі Кубка світу у Нове Место. Фото: ФБУ
До слова, варто відзначити прогрес 22-річної Ірини Варвинець, яка цього сезону стала постійним представником основи збірної України і зуміла вибороти свою першу нагороду на етапах Кубка світу – бронзу під час змішаної естафети у Нове Место. Також молода біатлоністка продемонструвала свій кращий персональний результат, посівши 7 місце на етапі Кубка світу у Холменколлені.
Олімпійська чемпіонка Юлія Джима не зуміла завоювати індивідуальних нагород під час цього сезону. Через хворобу спортсменка готувалась до змагань за індивідуальною програмою і пропустила частину змагань. Кращим особистим результатом Юлії Джими стало 6 місце під час індивідуальної гонки на етапі КС у Холменколлені, а також третє місце в експериментальній гонці у форматі суперміксту у Нове Место.
У свою чергу, чоловіча збірна України завершила сезон на 7 місці у Кубку націй. Загалом, українським біатлоністам вдавалося фінішувати в естафетах у топ-10. Кращим результатом на етапах Кубка світу стало 5 місце під час чоловічої естафети в Обергофі, а також запам’яталося срібло українців під час чемпіонату Європи в Отепяя.
Українська збірна готується до вручення бронзової нагороди після міксту на етапі Кубка світу у Нове Место. Фото: ФБУ
У чоловічій збірній варто відзначити 24-річного біатлоніста Дмитра Підручного, який за підсумками сезону посів 43 місце, що є другим результатом серед представників збірної. В активі Дмитра Підручного – 4 місце у міксті на етапі Кубка світу в Остерсунді та бронзова нагорода під час змішаної естафети на етапі КС у Нове Место. Кращий особистий результат біатлоніста – 9 місце у гонці переслідування в Антхольці.
До трійки лідерів серед чоловічих збірних за підсумками Кубку націй ввійшли Норвегія, Німеччина та Франція, серед жіночих – Німеччина, Чехія та Франція.
***
Попри те, що сезон лише завершився, кожен шанувальник українського бітлону чекає наступного змагального року. Після тріумфу Валентини Семеренко, повернення у збірну Віти Семеренко, завойованого глобуса Сергія Семенова та обнадійливих результатів молодих українських біатлоністів хочеться сподіватися, що наступний сезон буде не менш щедрим на несподівані тріумфи та нові нагороди.
Рік, який позначився відходом одразу кількох ключових представників збірної, добіг завершення. Це рік дав шанс ще зовсім молодим проявити себе, а більш досвідченим заявити про свій клас, тому далі буде...