Заготівля живців восени: правила та терміни
Багато рослин добре переносять живцювання і розмножуються живцями. Але щоб отримати хороший результат, потрібно вчасно зрізати і правильно зберігати матеріал для щеплення і вкорінення. Розповідаємо, як і коли потрібно заготувати живці.
Терміни заготівлі
Існують різні терміни заготівлі живців для висадки та прищеплення. Для літнього окулірування живці краще заготовляти у день його проведення. Для весняного – від кінця осені і до розпускання бруньок навесні, цей процес є підготовкою саду до наступного сезону. Найкраще цим займатися саме в листопаді до настання морозів – живці кісточкових культур заготовляють саме в цей період.
Як нарізати
Нарізують живці з однорічного приросту довжиною 30-40 см. На живцях меншої довжини у пазухах листків часто формуються плодові бруньки, які погано проростають і дають слаборослі пагони-окулянти. Оптимальна товщина живця – близько 7 мм.
Для успішної заготівлі варто дотримуватися кількох правил:
- використовувати тільки молоді, здорові, плодоносні гілки;
- гілки повинні рости з освітленої сторони дерева;
- нарізку починають тільки після завершення вегетаційного періоду або до розпускання бруньок;
- живці не заготовляють з гілок, які ростуть вертикально, а також кривих, тонких і пошкоджених гілок;
- обрізати пагони потрібно нижче ростової шийки з відрізком дворічної деревини до 2 см, інакше живець може зіпсуватися під час зберігання;
- приблизно третина матеріалу може не пережити зиму, тому заготовляти живці слід із запасом.
Як зберігати
Заготовлені живці зберігають у пакетах до часу щеплення в прохолодному місці у вологому стані. Також живці можна зберігати у вологому піску, торфі, тирсі або будь-якому іншому відповідному субстраті, який періодично потрібно зволожувати. Температура зберігання повинна бути заледве вище нуля. Якщо збираєтеся щепити кілька дерев різними сортами, варто позбирати живці в пучки по сортах.
Живці можна зберігати і на вулиці: для цього слід розчистити невелику ділянку землі від снігу, покласти туди щепи, засипати зверху снігом і утрамбувати. Для зберігання в холодильнику живці потрібно загорнути спершу у вологу мішковину, потім – папір, і покласти в поліетиленовий пакет. Періодично потрібно переглядати живці, щоб не допустити їх пересихання або розвитку цвілі.
За матеріалами «Дім і сад», «Все для саду», Cash Flow, Sad.ukr.bio
Більше корисних порад – у рубриці «Сад»