ЗМІ розповіли, як чиновники навчилися обманювати систему ProZorro
Попри те, що система ProZorro покликана подолати корупцію у сфері держзакупівель, українські чиновники придумали низку інших корупційних схем
До теми
Щороку державні компанії витрачають на закупівлі товарів та послуг Мільярди гривень бюджетних коштів. Два роки тому в Україні створили систему електронних закупівель ProZorro, яка повинна була ліквідувати всі корупційні шпарини посадовців. Однак українські чиновники придумали способи, як обманути навіть абсолютно прозору систему.
Для цього вони вигадали десятки «схем». Наприклад, в «Укрзалізниці» майже половина тендерів були визнані такими, що не відбулись. Учасникам відмовляли через формальності. Умови деяких тендерів прописували під конкретні компанії, а європейські компанії не допускали до торгів. Європейські компанії можуть брати участь в аукціонах понад 133 тисячі євро, але посадовці просто дроблять такі замовлення, повідомив телеканал «24».
«Панютинський вагоноремонтний завод, філія “Укрзалізниці”, провів 64 закупівлі одного й того самого товару з однаковою вартістю, вона складала трохи менше 133 тисяч євро, тобто вони спеціально роздробили аби уникнути європейських компаній», – заявив юрист Центру протидії корупції Денис Свириденко.
Найпоширеніша шпарина – тендерні умови, прописані під конкретну фірму.
Журналісти зазначили, що через такі шпарини в кишені і посадовців і виконавців йдуть мільйони бюджетних коштів, а покарання отримують одиниці. До слова, у «Центрі протидії корупції» зазначили, що ніхто з покараних не отримав тюремних термінів, а максимальний штраф за такі дії – 51 тис. грн.
Крім того, минулого року активісти оскаржили 300 непрозорих державних закупівель на понад 6 мільярдів гривень.