ЗМІ з’ясували, які зміни чекають на «ліквідований» «Укравтодор»
Зміни у якості доріг українці помітять, в кращому випадку, у кінці наступного року
До теми
Інформація про ліквідацію «Укравтодору», яку озвучив міністр інфраструктури Андрій Пивоварський, виявилася перебільшенням: цю організацію не ліквідують, а реформують.
З гіганта-монополіста «Укравтодор» перетворять на замовника нових доріг загальнодержавного значення, а більшість шляхів перейдуть у компетенцію влади на місцях. Також планується, що реформа дорожнього господарства наступного року дозволить удесятеро збільшити витрати на ремонт та будівництво автошляхів, повідомляє ТСН.
Зокрема, наразі водії, коли купують пальне, сплачують акциз, який має витрачатись саме на дороги. Натомість ці десятки мільярдів гривень потрапляють до Києва, а звідти на ремонт доріг віддають лише кілька відсотків.
Водночас дорожня реформа, яку задумали урядовці, змусить уже наступного року зібрати у дорожні фонди – загальнодержавний та територіальні – близько 45 мільярдів гривень, що у понад 10 разів перевищує цьогорічні асигнування. Очікується, що більшість цих грошей потрапить до рук влади у регіонах. Зі 170 тисяч кілометрів доріг «Укравтодору» залишать тільки 30 тисяч, рештою опікуватимуться на місцях.
«У нас іде децентралізація. Частина відповідальності залишається на державному рівні, а частина розподіляється по регіонах. У регіонах повинна місцеву владу контролювати громада і вчитись так само вибирати людей у владу, які чесні... І знову таки громадський контроль повинен бути на кожному кроці», – заявив директор департаменту розвитку дорожнього ринку та автоперевезень Мінінфраструктури Роман Хміль.
Щоби гроші не розкрадали, запроваджують аудиторський контроль якості робіт і страхування. «Укравтодор» або місцева влада замовлятиме послуги, підрядників визначає конкурс, аудитори і страховики стежать за належним виконанням.
За словами Хміля, умовою контракту буде те, що якість робіт перевірятимуть незалежні експерти, а вже зараз такий пілотний проект реалізовується на Київщині. Також, наголосив він, домовились зі Світовим банком, що він профінансує до кінця року цей проект по всій Україні.
«Тобто будує одна компанія, а перед тим, як їй заплатити за роботу, приїжджають спеціалісти, перевіряють якість робіт, якщо вони не відповідають стандартам, платіж не платиться», – запевнив чиновник.
До того ж, з’являться і платні дороги — передусім для комерційних вантажних перевезень. Наприклад, припортові і прикордонні платні автошляхи мають зекономити час перевізникам та розвантажити інші магістралі. Зокрема, нині оголошений проект концесійної дороги Львів – Краковець. Утім, водіям обов’язково залишать вибір — платити чи ні.
«Це пряма вимога закону – поруч з платною дорогою завжди має бути і безкоштовна дорога. Але тут є одне але. Це не означає, що ця дорога буде йти паралельно платній дорозі. Якщо у нас дійсно буде розвинута сітка платних доріг, то рух по безплатним дорогам може бути більш тривалим, може бути з гіршою якістю, може забирати більше часу, більше пального», – пояснив директор центру транспортних стратегій Сергій Вовк.
Але, за словами Вовка, наразі всі дорожні новації впираються у купол Верховної Ради, де уже кілька місяців депутати не можуть знайти час, щоб завершити ухвалення законопроекту про дорожню реформу. Проте, навіть якщо депутати розглянуть реформу невідкладно, українці помітять зміну якості доріг не раніше кінця наступного року, йдеться у сюжеті.