Sprawę Demjaniuka radni obwodu lwowskiego uważają za międzynarodową zmowę dla dyskredytowania Ukrainy
Podczas sesji Lwowskiej Rady Obwodowej 22 września radni postanowili zwrócić się do Prezydenta, premier, MSZ Ukrainy, Rady Najwyższej, przewodniczącego Światowego Kongresu Ukraińców w sprawie wstrzymania politycznych prześladowań Iwana Demjaniuka. Za uchwałą o takiej treści zagłosowało 77 radnych.
W odezwie w szczególności zaznaczono, że prześladowanie trwa blisko 30 lat. „Iwanowi Demjaniukowi, Ukraińcowi z pochodzenia, ciągle bezpodstawnie wysuwa się oskarżenia o udział w zagładzie Żydów w obozach hitlerowskich. Iwan Demianiuk w 1988 roku został skazany do śmierci przez izraelski sąd, jednak tenże sąd w 1993 roku odwołał wszystkie oskarżenia.
W maju tego roku na wymaganie Republiki Federalnej Niemiec, gdzie rzekono pojawiły się nowe dowody winy Demjaniuka, USA znów deportują go. W tej chwili Iwan Demianiuk ma 89 lat. Oto już 4 miesięcy niewinny Ukrainiec morduje się w niemieckim kryminale, oczekując sądu. Radni LRO uważają sprawę Iwana Demjaniuka za międzynarodową zmowę. mającą na celu dyskredytowanie Ukraińców i Ukrainy w oczach społeczności światowej. Bez wątpienia, materiały tej sprawy zostały sfałszowane i sfabrykowane jeszcze przez KGB, a teraz aktywnie „podpowiadane” przez FSB Rosji innym państwom, które skutecznie „łykają” tę prowokacyjną przynętę.
Zwracamy się do Wiktora Juszczenki z prośbą o podjęcie bezzwłocznych kroków obrony prawnej, między innymi poprzez uregulowanie drogą dyplomatyczną zwolnienia Iwana Demjaniuka.