Афера під кінець каденції
Львівська облрада планує знищити понад 4000 кв м комунальної нерухомості у Львові
0На розгляд сесії Львівської облради винесли проект рішення про списання понад 4000 м2 колишніх аптечних складів у Львові на вул. П’ясецького, 9. Оскільки вперше в історії пропонується списати таку велику кількість нерухомого майна, що належить громаді Львівщини, це викликало обурення багатьох опозиційних до нинішньої коаліції в облраді депутатів.
Проект рішення не зняли з розгляду після публічного розголосу і навіть тоді, коли з’явилася фірма, охоча це майно орендувати. В облраді продовжують наполягати на списанні і знищенні комунального майна.
ZAXID.NET провів своє розслідування і з’ясував, що криється за такою ініціативою, яку вже охрестили «аферою року». Схоже, що понад 4000 м2 комунальної нерухомості знищать, щоб здешевити приватним інвесторам приватизацію трьох гектарів у Львові.
Що це за майно
Поблизу Скнилівського мосту на понад 3 гектарах, огороджених старим цегляним парканом, розташовані колишні склади комунального підприємства ЛОР «Обласний аптечний склад». Загальна площа складів, де раніше зберігалися лікарські засоби – понад 5700 м2, з яких 4200 м2 хочуть списати.
Керівник КП ЛОР «Обласний аптечний склад» Михайло Яремчук розповів ZAXID.NET, що колись єдиний на Львівщині аптечний склад не витримав конкуренції у ринкових умовах, приміщення не використовуються за призначенням вже близько двох років. Тепер від них підприємству одні збитки, адже охороняти їх потрібно, «бо все рознесуть». Окрім того, стверджує він, більшість будівель мають понад 70 років і зараз в аварійному стані, про що є експертний висновок. Тому він і звернувся до власника – Львівської облради – якось розпорядитися цим майном. А вже в обласній раді запропонували більшість складів списати. Чим буде займатися «Обласний аптечний склад» без складів, керівник підприємства не каже.
Територія перебуває під фізичною охороною, стороннім вхід заборонено. На подвір’я ZAXID.NET потрапити не зміг, але вдалося поспілкуватися з охоронцем. Чоловік був небагатослівним, розповів, що на ділянці є всі комунікації (світло, газ), а будівлі, на його думку, придатні до використання. Хоча з вигляду більшість аптечних складів (цегляні будиночки, металеві ангари) справді не в найкращому стані.
Аптечні склади на вул. П'ясецького, більшість з яких хочуть списати (фото ZAXID.NET)
Попри те, що цей мікрорайон перебуває у санітарній зоні львівського аеропорту і літаки тут літають майже над головою, він доволі привабливий для бізнесу. Недалеко є автосалон та автосервіс BMW (ПП «Христина»), а зовсім поруч – триповерхова офісна будівля та стоянки львівських приватних перевізників, приватний житловий сектор.
Кому вигідне списання?
Начальник управління майном спільної власності Львівської облради Віктор Кусий пояснив ZAXID.NET, що склади декілька разів виставляли на оренду, однак безуспішно, тому в кінцевому результаті здали в оренду те, що краще, а решту вирішили списати – зняти з обліку та в подальшому демонтувати. Депутатська комісія з питань комунального майна та приватизації, яку очолює депутат від «Батьківщини» Ігор Комарницький, підготувала проект рішення про списання і винесла на сесію.
Тут варто зазначити, що Львівська облрада одним майном розпоряджається дуже показово – через публічні заяви керівництва у багатьох ЗМІ, а іншим – «по-тихому», публікуючи оголошення про оренду у маловідомій газеті «За вільну Україну плюс» та «ховає» у вкладці однієї з рубрик на офіційному сайті. У випадку зі складами було обрано максимально непублічний шлях .
З відповіді управління майном спільної власності ЛОР на інформаційний запит ZAXID.NET зрозуміло, що на оренду склади виставляли частинами і жодного разу, перш ніж списати, не намагалися продати з аукціону. «Уперше оголошення про намір передати в оренду нежитлові приміщення складу загальною площею 299,7 м2 за вказаною адресою було оприлюднене у квітні 2019 року», – сказано у відповіді на запит.
Відтак влітку 2019 року ці 300 м2 без конкурсу віддали в оренду на три роки ГО «Народна самооборона Львівщини», яка була єдиним претендентом (серед її засновників – екс-депутат Львівської міськради, підприємець Артем Хмиз, чинний депутат Львівської міськради Валерій Веремчук та активіст Юрій Мартинюк). ГО сплачує оренду близько 14 тис. грн/міс. і вже звернулася до облради з проханням про пільгову оренду 1 грн/м2 (тобто 300 грн в місяць).
У травні 2019 року управління майном оголосило про намір передати в оренду для господарських потреб комплекс будівель та споруд загальною площею 3142,8 м2 (ринкова вартість майна – понад 8 млн грн, стартова ціна оренди 108 тис. грн/міс.) – не зголосився ніхто. У серпні на аналогічне оголошення зголосилися вже два претенденти (ТзОВ «Фірма «Мадлен» та ТзОВ «Гал-Поліграф»), але як справа дійшла до конкурсу – жодна з фірм документи не подала.
У листопаді 2019 року на оренду виставили вже меншу площу складів – 1199,2 м2 (ринкова ціна понад 3 млн грн, стартова ціна оренди 39,5 тис. грн/міс.). Заявка знову надійшла від вже згаданого ТзОВ «Гал-Поліграф». Ця фірма могла отримати майно без конкурсу за мінімальну орендну плату, якби не розголос на сесії Львівської облради 5 грудня. В останній день подачі заявок зголосилася ще одна претендентка на ці площі – ФОП Рефцьо Т. А.
«Депутати заявили, що облрада планує непрозоро і непублічно провести конкурс на вул. П’ясецького і закликали підприємців податися, щоб конкурс взагалі відбувся. Тож я подалася, щоб утворилася цінова пропозиція. Потім, як і очікувалося, ціна оренди зросла в рази», – розповіла ZAXID.NET Тетяна Рефцьо, яка працює помічницею депутата Львівської облради Володимира Гірняка.
Відтак відбувся конкурс, на який зголосилися шість претендентів, щоправда двох (зокрема і Тетяну Рефцьо) конкурсна комісія не допустила до участі через помилки у документах.
Відповідно до протоколу конкурсної комісії, учасники подали такі пропозиції щодо оренди:
- ТзОВ «ГАЛ-ПЛІГРАФ» – 143904 грн/міс. (120 грн/м2);
- ТзОВ «ЗАХІДБУДТОРГ» – 66666,67 грн/міс. (55,6 грн/м2);
- ТзОВ «ВМ СТИЛЬ» – 95936 грн/міс. (80 грн/м2);
- ФОП Гірняк Юрій Андрійович – 191872 грн/міс. (160 грн/м2).
23 січня 2020 року конкурсна комісія визнала переможцем ФОП Гірняка Ю. А. (не родич депутата Володимира Гірняка), який запронував найвищий розмір місячної орендної плати. Щоправда, через два дні він відмовився від укладання договору оренди, відтак переможцем конкурсу на оренду 1200 м2 було визнано «Гал-Поліграф», яке запропонувало другу за розміром ціну оренди.
Як пояснив Юрій Гірняк у коментарі ZAXID.NET, він відмовився, коли ретельно порахував, яких капіталовкладень потребує цей об’єкт для тих цілей, в яких він планував його використовувати. «Коли я дивився цей об’єкт, думав, що капіталовкладення у нього будуть набагато менші. А коли я отримав висновок архітектора з цифрами, скільки це буде коштувати, мені стало це економічно невигідно», – каже він.
За даними YouControl, керівником та співвласником ТзОВ «Гал-Поліграф», яке після кількох спроб таки отримало в оренду склади, є Іванна Білак – донька екс-голови Самбірської РДА (за часів президентства Януковича) та екс-депутата Львівської облради від «Батьківщини», відомого на Самбірщині бізнесмена, власника фермерського господарства «Білак» зі страусиною фермою Івана Білака. Фірму «Гал-Поліграф» Іванна Білак зареєструвала у серпні 2019 року, саме тоді, коли вперше подалася на оренду частини складів на вул. П’ясецького. Розмір статутного капіталу 50 тис. грн. Основним видом діяльності вказано «друкування іншої продукції», хоча у переліку 38 зареєстрованих видів діяльності є знесення і будівництво споруд.
Однією з умов конкурсу було внесення орендарем пропозицій щодо поліпшення об’єкта оренди. А відповідно до законодавства, поліпшення майна – це шлях до його викупу орендарем без конкурсу. При цьому вартість невід’ємних поліпшень зараховується йому під час остаточного розрахунку за об’єкт приватизації.
Таким чином на території 3 га колишніх аптечних складів зараз є два орендарі – ГО «Народна самооборона Львівщини» (орендує 300 м2 до літа 2022 року) та головний орендар ТзОВ «Гал-Поліграф» (отримало в оренду 1200 м2 на 2 роки 11 міс. – до кінця 2022 року). Решту ж будівель хочуть списати, іншими словами – знищити.
Цікаві не склади, а земля
На сесії 5 грудня, коли вперше винесли на розгляд проект рішення про списання 4200 м2 складів, чимало депутатів обурилися такою ініціативою. Представник фракції «Громадянської позиції» Володимир Гірняк пропонував зняти це питання з розгляду, «щоб потім не було питань у правоохоронних органів, адже там, окрім будівель, є три гектари землі». Голова фракції «Самопомочі» Інна Свистун теж пропонувала перенести розгляд питання для його додаткового вивчення, бо нерухомість можна не зносити, а виставити на аукціон і продати. За перенесення питання виступила і фракція «Свободи». А колишній перший заступник голови облради Андрій Білоус назвав це рішення «аферою року».
У розмові із ZAXID.NET депутати наголосили, що цінними є не так склади, як приваблива земельна ділянка.
«Чим цікаві ці склади? Там є земельна ділянка площею понад 3 га. Майно списують бо вважають, що воно не має жодної вартості. Але як воно не має вартості, якщо на нього нещодавно був оголошений конкурс на оренду?», – дивується Володимир Гірняк та пояснює, що суть афери – в отриманні землі. «Територія цікава, таких небагато зараз у Львові», – каже він.
За приблизними оцінками депутатів, три гектари землі у цьому мікрорайоні Львова коштують не менше 1,5 млн доларів США. А списання великості кількості складів може свідчити про те, що керівництво облради йде на зустріч орендарям і здешевлює та спрощує їм шлях до отримання земельної ділянки.
За нескладними підрахунками стає зрозуміло, що взявши в оренду 1200 м2 (ринкова вартість 3 млн грн, тобто близько 2500 грн/м2) компанія матиме право викупити їх, зробивши невід’ємні поліпшення на чверть від цієї суми (750 тис. грн), а згодом претендувати на оформлення землі. Це суттєво дешевше, ніж брати в оренду 5400 м2 (1200 м2 + 4200 м2, які хочуть списати) із ринковою вартістю близько 13,5 млн грн, сплачувати за них оренду і робити невід’ємні поліпшення на понад 3 млн грн, аби обтримати ті самі 3 га землі.
Львівська мерія запропонувала передати їй об’єкти, які хочуть списати
На ініціативу облради списати велику кількість нерухомості на вул. П’ясецького зреагували і у Львівській міськраді. Мер Андрій Садовий звернувся з листом до голови Львівської облради Олександра Ганущина, запропонувавши не списувати загадане майно, а передати у комунальну власність міста. А вже місто обіцяє продати цю нерухомість з аукціону і виручені кошти скерувати на обласні медичні заклади, розташовані у Львові. На це звернення голова облради Олександр Ганущин дав публічну відповідь, заявивши, що облрада знає як розпорядитися цим майном, але не може цього зробити, бо мерія затримує погодження земельних питань.
Насправді ж, як з’ясував ZAXID.NET, документація щодо ділянки на вул. П’ясецького, 9 на погодження у земельне управління Львівської міськради навіть не надходила.
«Ділянка понад 3 га на вул. П’ясецького, 9 є у користуванні КП «Обласний аптечний склад» без належно оформлених документів (відповідно до інвентаризації 1998 року). Стосовно того, хоче чи не хоче міська рада погоджувати документацію, то до управління земельних ресурсів не було звернення щодо закріплення земельної ділянки. Буде звернення – тоді будемо вчиняти якісь дії», – розповіла заступниця начальника земельного управління ЛМР Ельвіра Колос. З її слів, проблем з оформленням землі під обласними об’єктами нема, якщо належно подані документи.
Річ у тім, що у 2017 році Львівська облрада сама собі дала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення згаданої земельної ділянки на вул. П’ясецького, 9, а відповідно до законодавства така документація мала би розроблятися на основі рішення органу місцевого самоврядування, на території якого розміщені об’єкти і земля, тобто Львівської міськради. Проект землеустрою щодо відведення землі обласне управління майном замовило, але коли прийшлося його погоджувати із архітектурою та земельниками Львова, у львівському ЦНАПі документи на розгляд не прийняли, вказавши на помилку.
Начальник управління майном спільної власності Львівської облради Віктор Кусий визнає, що шлях, який обрало попереднє керівництво управління, був не зовсім правильний. «Тоді була прийнята така позиція, щоб іти через перше рішення обласної ради. Я не дуже прихильник такої позиції. Але це було ще до того, як я прийшов в це управління», – пояснює він.
З’явилися охочі орендувати те, що хочуть списати
Розголос щодо можливого списання майна на вул. П’ясецького спричинив інтерес до цієї території. В управлінні майном спільної власності у відповіді на запит ZAXID.NET підтвердили, що на початку лютого 2020 року надійшов офіційний лист від ТзОВ «Західбудторг» (за даними YouControl, компанія створена сім років тому, основний вид діяльності – оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням) з проханням віддати йому в оренду майно, яке пропонується списати. Попри це, проект рішення про списання понад 4000 кв м не знятий з розгляду Львівської облради.
Як пояснює начальник управління майном спільної власності Львівської облради Віктор Кусий, подальша доля цих приміщень залежить від рішення депутатів. «Депутатський корпус про це знає, що вже після того, як був внесений проект рішення про списання, є звернення про оренду. Якщо буде воля депутатського корпусу, то ми питання про списання призупинимо і запустимо питання про оренду. Але я сумніваюся, що це увінчається успіхом, тому що ці приміщення у вкрай незадовільному стані. І де були ці люди, коли ми хотіли здати це в оренду?», – каже він.
Голова депутатської комісії з питань комунального майна та приватизації, яка уже погодила списання складів, депутат від «Батьківщини» Ігор Комарницький підтвердив, що це вперше облрада має намір списати таку велику кількість нерухомості, водночас запевняє, що це рішення прийняли на основі експертизи про аварійний стан будівель. Ініціативу фірми взяти в оренду майно він називає «шкідництвом», бо вважає, що це перешкоджає розпоряджатися комунальним майном.
«Ці охочі [орендувати решту складів] – це шкідники одного з колишніх очільників [облради], які роблять все для того, щоб нічого не робилося, – заявляє Комарницький, відмовившись уточнити кого саме має на увазі. – Я вам поясню, як це робиться: фірма подається на оренду, виграє конкурс, дається місяць на підписання угоди. Вони не підписують, а через місяць відмовляються. У результаті два місяці пропало. Розумієте? Треба оголошувати новий конкурс, подається ще якась ліва фірма… Так робиться до безконечності».
На запитання про фірму «Гал-Поліграф», яка виграла конкурс на оренду 1200 м2 складів і в разі списання іншої частини будівель залишиться головним господарем на території, голова майнової комісії, який також є членом конкурсної комісії, відповів: «Я з Білаком колись давним-давно був знайомий, ще коли буди депутатами п'ятого скликання, він був у нас в «Батьківщині». З цього часу я більше його ні разу не бачив. Чесно кажучи, хто виграв, я навіть не знаю. Весь час відбуваються якісь конкурси і це все в голові тримати… Ця земля не наша, фірма мусить говорити з містом Львовом і погоджувати питання».
На сесії 5 грудня чинній в облраді коаліції (БПП, Батьківщина та менші фракції) для списання майна забракло одного голосу. Аби врятувати ситуацію, голова облради Олександр Ганущин навіть спробував у цей же день повернутися до розгляду, заявивши, що під час голосування не спрацювала картка одного з депутатів від БПП. Однак і з другої спроби питання не пройшло. Наразі ж списання нерухомості не зняте з порядку денного – попри публічну увагу і те, що є фірма, яка хоче її орендувати. Рішення депутати прийматимуть вже найближчим часом.