Андрій Безп’ятов: Відновлення економіки України починається з експортоорієнтованих галузей
- Насамперед інвесторам було принципово важливо бачити, що вже сформовано нову легітимну владу. Менш вагомими чинниками на той час були конкретні заяви чи пропозиції, або навіть склад нової команди.
Для відновлення української економіки необхідні свіжі сили та нові фінансові ресурси. Після кризи 2008 року та президентських виборів інвестиційний клімат країни змінився. Які саме відбулися зміни та які галузі економіки є найбільш привабливими для інвесторів сьогодні, ZAXID.NET дізнавався у директора аналітичного департаменту провідної української інвестиційної компанії Dragon Capital під час візійної бізнес-конференції «Intro» у Львові. Пропонуємо увазі читачів інтерв’ю з одним із найвідоміших інвестиційних аналітиків в Україні – Андрієм Безп’ятовим.
- У чому ви бачите роль інвестиційних компаній в Україні?
- Більшість інвесторів розцінюють Україну як країну з досить високими ризиками для здійснення інвестицій. Тому важливо знайти досвідченого та надійного локального «провідника», тобто місцеву інвестиційну компанію, яка зможе кваліфіковано розповісти про ризики та можливості в країні, а також сприяти тому, щоб інвестиції в країну були прибутковими. Взагалі інвестиційне середовище в Україні не є достатньо сприятливим, згідно зі світовими стандартами ведення бізнесу, – через значні ризики, високий рівень забюрократизованості тощо. З огляду на це, роль інвестиційних компаній зростає: багато зусиль треба докласти для залучення інвестицій в країну, щоб надати можливість створювати і розвивати бізнес.
- Яким був прогноз на 2010 рік компанії Dragon Capital щодо інвестиційного клімату в Україні? Чи підтверджується він?
- Ми очікували, що 2010 рік не буде таким важким для економіки, як попередній. Ще на початку 2009 року ми прогнозували, що в другому півріччі 2010 року почнеться вихід економіки з кризи, а взагалі на 2010 ми очікуємо зростання реального ВВП на рівні 4% порівняно з 2009 роком. Наприкінці минулого року ми бачили, що, в цілому, наш прогноз виглядає реалістичним, а в окремих галузях тенденція виходу з кризи почала проявлятися навіть раніше наших очікувань. При цьому завершення президентських виборів було дуже важливим чинником для прискорення економічних реформ та повернення іноземних інвестицій в країну.
- Чому чинник виборів такий важливий?
- Проведення президентських виборів суттєво підвищило політичний ризик в Україні, який був і залишається надзвичайно вагомим для інвесторів. Фондовий ринок наочно відображав значимість цього ризику і обережність інвесторів у той час. Наша компанія провела аналіз котувань акцій на українських біржах протягом останніх років та з’ясувала, що зазвичай перед виборами ціни на акції на біржах демонструють або дуже повільне зростання, або зниження, а після виборів відбувається досить значне піднесення, іноді навіть бум. Отож, маємо певний дисонанс – занадто негативну оцінку ризиків до виборів і високий оптимізм після їх закінчення. Так відбулося і цього разу. Після другого туру виборів кількість зацікавлених вийти на український фондовий ринок, проінвестувати ті чи інші бізнеси зросла майже експоненційно.
На початку року ми готували рекомендації зі стратегії інвестування, у межах якої за різними методами були зроблені оцінки можливостей розвитку українського фондового ринку у 2010 році. Оцінки суттєво різнилися: середній ріст становив 60%, а максимальне зростання прогнозувалося на рівні 80%. Проте за чотири місяці ринок виріс майже на 80%, тобто до того рівня, що здавався на початку року найбільш оптимістичним сценарієм на весь 2010 рік.
- Які позитивні послання пролунали від нової влади, що так надихнули інвесторів?
- Насамперед інвесторам було принципово важливо бачити, що вже сформовано нову легітимну владу. Менш вагомими чинниками на той час були конкретні заяви чи пропозиції, або навіть склад нової команди. Часто фондовий ринок живе на очікуваннях.
Раніше інвесторів цікавило, наскільки швидко Україна буде рухатися до Європи, наскільки якісно відбуватимуться інтеграційні процеси та реалізовуватимуться реформи. Однак через тривалий період політичної нестабільності в країні, боротьбу трьох таборів влади, інвестори просто втомилися і чекали на появу одного центру влади, що тепер розцінюється як позитив.
Також інвестори хотіли побачити певні дієві кроки, скеровані на зниження політичного впливу на ведення бізнесу в країні.
Вибори відбулися, і дуже швидко була сформована коаліція, потім новий уряд, ухвалено перші рішення, зокрема, щодо поновлення переговорів з МВФ, - усі ці кроки були позитивно розцінені інвесторами, які бажали прогнозованості й стабілізації політичної ситуації в країні. І це відбулося навіть раніше за їхні очікування.
Питання щодо того, наскільки рішення нової влади будуть реформаторськими та дієвими, інвестори, напевне, почнуть ставити через деякий час після обрання нової влади. Оцінка діяльності нового уряду – це вже наступний етап. Після виборів інвестори оцінили те, що в країні з’явився визначений політичний формат, який дозволяє говорити про більш-менш визначену політичну передбачуваність.
- Як галузі, що до кризи були цікавими інвесторам, пережили кризу, і які з них залишаються привабливими для інвесторів і нині?
- Ситуація до кризи і після кардинально змінилася. Від періоду виборів попереднього президента України, Помаранчевої революції і до початку кризи 2008 року, ми спостерігали динамічний розвиток українського фондового ринку. Я погоджуюся, що він за рівнем поступається розвиненим західним біржовим майданчикам, але попри це значний потенціал розвитку українських компаній заохотив прихід на ринок великої кількості досить поважних західних гравців. Завдяки цій зацікавленості український індекс з початку цього року демонстрував один з найбільших темпів зростання у світі.
Активність на фондовому ринку може бути показовою «лакмусовою стрічкою», що демонструє, які галузі були найпривабливішими і в які сектори відбувалися інвестиції. За останні п’ять років ми спостерігали спочатку дуже велику зацікавленість в банківському секторі, бо інвестори бачили значний потенціал його росту на фоні динамічного розвитку кредитування. У наступні роки інвестори зацікавилися сільським господарством, девелопментом та інфраструктурними проектами.
Сьогодні, після кризи, з точки зору інвестиційної привабливості сфера нерухомості і девелопменту дуже сильно втратили свої позиції. Сюди можна додати і фінансовий сектор.
З іншого боку, галузь сільського господарства залишається привабливою, як і до кризи. Це зумовлено тим, що в Україні відбувається певна консолідація ринку. Загалом, в країні близько 30 млн га земель сільськогосподарського призначення. Раніше середнє господарство налічувало у себе 2-3 тис. га. Тепер є компанії, які господарюють на 100 тис. га, 200 тис. га і навіть більше 300 тис. га. Це – величезні підприємства, які вже є помітними гравцями на українському і навіть світовому агроринку або мають потенціал ними стати. Не дивно, що цей сектор становить інтерес для іноземних інвесторів.
Свою привабливість також зберегла переробна харчова галузь. Як не як, Україна – величезна країна з родючими землями, і тут проживає близько 46 млн людей, яким потрібно харчуватися. Тому цей ринок справді цікавий. Інвестори будуть готові вкладати в компанії, які продемонструють хороші показники рентабельності і стабільність в операційно-фінансовій діяльності.
- Які галузі можуть стати головною рушійною силою виведення економіки з кризи?
- Ми очікуємо, що передусім відновлення та найбільш високі темпи зростання продемонструють експортоорієнтовані галузі. Наприклад, дуже важливим є гірничо-металургійний комплекс.
Експортоорієнтовані галузі починають рости швидше за інші у перший період відновлення економіки, а вже потім до них підтягуються сектори, орієнтовані на внутрішнє споживання. При цьому головною передумовою зростання внутрішнього споживання буде відновлення банківського кредитування та доходів населення.
Звичайно, не всі пережили кризу з мінімальними втратами. У багатьох компаній залишився високий рівень заборгованості та проблеми з її реструктуризацією, а попит і надалі залишається обмеженим. Навряд чи інвестори будуть готові проявити інтерес до таких компаній вже у 2010 році.
Появи нових ідей, нових привабливих галузей варто чекати пізніше, у 2011-2014 роках, коли вплив кризи стане менш відчутним. Взагалі, я вважаю, що найближчим часом ми можемо почути нові імена, які представлятимуть успішний бізнес, однак малоймовірно, що ми побачимо компанії з високоінтелектуальної сфери, високим ступенем переробки та високим ступенем доданої вартості, які при цьому будуть значні за розміром.
Такі компанії будуть з’являтися, наприклад, у сфері ІТ, але через високі ризики та невеликий розмір вони зможуть зацікавити виключно венчурні фонди, орієнтовані інвестувати у так звані «стартапи». У той же час великі західні інвестиційні фонди на цьому етапі будуть розглядати тільки великі компанії, що оперують у базових галузях економіки України.
- Коли зможе відновитися сфера девелопменту?
- Не можна сказати, що галузь цілковито мертва. Загалом ситуація досить проблематична, однак на індивідуальному рівні є суттєві відмінності: окремі компанії мають досить скрутне фінансове становище, тоді як інші, більш здорові та успішні, мають фінансові ресурси для продовження діяльності, хоч і більш повільними темпами, ніж до кризи.
Ринок зможе ожити за умови відновлення доступу до кредитних ресурсів, що потребує одужання банківської системи. За нашими прогнозами, кредитування поступово почне відновлюватися вже у цьому році. Проте банки будуть готові видавати кредити лише компаніям із хорошою кредитною історією та стійким фінансовим становищем. Переважна кількість девелоперів поки що не належить до цієї категорії.
Отож, відновлення іпотечних позичок та кредитування комерційного будівництва стане можливим лише за умови повноцінного фінансування, коли оцінка банками допустимого ступеню ризику зміниться на користь забудовників.
- За яких умов інвестори готові вкладати в інфраструктурні проекти: транспорт, дороги?
- Сьогодні ці проекти дуже цікаві, але вони є капіталоємними і мають досить великий термін окупності, через що вони залишаються досить ризикованими. Інвестори стверджують, що вони готові вкладати кошти у цей напрямок, однак існує цілий ряд бюрократичних та організаційних перепон, також впливає недосконалість законодавчої бази.
З іншого боку, урядовці розуміють, що без приватного капіталу важко збудувати необхідну інфраструктуру. Питання загострює і підготовка до Євро-2012. Це дає надію, що принаймні в законодавчій сфері ми побачимо позитивні зрушення щодо цього питання.
- Чи зберіг свій рівень привабливості бренд Євро-2012 для інвесторів?
- Немає уже того відчуття легкості, ейфорії, яке панувало, коли Україна виборола право приймати чемпіонат Євро-2012. Тоді на фондовому ринку були готові купувати все, що пов’язане з інфраструктурою, нерухомістю під Євро-2012.
Зараз люди розуміють, що ризики є високими, ситуація в секторі не може бути порівняна з тією, яка існувала до кризи, і тому ставляться дуже обережно до інвестиційних проектів в цьому напрямку. Проте є низка проектів, в які інвестори готові вкладати, що зумовлене, окрім привабливості проекту, державними гарантіями уряду.
- Львів та область вбачають у туризмі один із головних рушіїв розвитку регіональної економіки. Який потенціал такої стратегії?
- Регіон має просто чудові перспективи для розвитку туризму як галузі, зважаючи на рекреаційні, культурні, історичні цінності. Багато людей уже сьогодні розглядають цей регіон як центр лижного, рекреаційного, культурного туризму.
Проте, якщо порівняти інвестиції, вкладені у розвиток туризму у Львів та, наприклад, в Краків, міста, що мають дуже багато спільного в історичному і культурному плані і мають бути однаково цікавими для туристів, то це співвідношення поки що не на користь Львова.
Щоб реалізувати туристичний потенціал Львова і регіону, потрібно створити досить лояльні інвестиційні умови, які будуть сприяти залученню капіталу і стимулювати, а не гальмувати розвиток інфраструктури – доріг, готелів, місць відпочинку.
Довідка ZAXID.NET
Dragon Capital – провідна інвестиційна компанія України, що працює на ринку уже 10 років. Інвестиційно-банківський підрозділ компанії здійснив понад 50 угод з залучення капіталу для українських компаній загалом на понад 2 млрд дол. США. На сьогодні в управлінні компанії перебуває понад 0,6 млрд. дол. інвестицій.