Депутати запропонували змінити правила розвитку сімейних фермерських господарств в Україні
Народні депутати пропонують змінити правила розвитку сімейних фермерських господарств. Про це йдеться у проекті закону №7060 «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо стимулювання створення і розвитку сімейних фермерських господарств», пише «Агрополіт».
За словами авторів законопроекту, основна ціль зміни земельного законодавства у цьому питанні полягає в тому, що фермер повинен бути виключно громадянином України та мати в обробітку не більше 20 га землі. Розмір одного земельного лоту складатиме – 5 га землі. Він мусить бути членом сімейного фермерства, яке зареєстроване за місцем знаходження земельної ділянки. Або ж зобов’язаний стати членом такого господарства впродовж трьох місяців із моменту виграшу землі.
За його словами, документ скасує корупційну модель приватизації земель для особистих селянських господарств, замінивши її на прозорий механізм – аукціони. Брати у них участь зможуть усі, хто відповідатиме конкурсним вимогам.
«Якщо ми будемо перевіряти, кому належать ці землі, ми зрозуміємо, що вони вже давно знаходяться у власності декількох людей або декількох десятків людей. Тому ми вирішили розробити законопроект, який допоможе позбутися усіх тих проблем, які є сьогодні. Найголовніша із них – це корупція. Для того, щоб її позбутися, ми повинні обмежити до землі доступ тим, хто купує землю для того, щоб заробити на цьому кошти, або тим, хто не вміє правильно нею користуватися», - заявив під час презентації законопроекту на засіданні аграрного комітету народний депутат Вадим Івченко.
Окремо Івченко розповів і про вимоги до використання земельними ділянками, які забиратимуться у власника у разі порушення договору.
«По-перше, земля повинна використовуватися виключно для вирощування багаторічних насаджень, тваринництва, овочівництва, органічної продукції та зберігання і переробки сільськогосподарської продукції; по-друге, вона може використовуватися виключно для ведення господарської діяльності сімейного фермерського господарства; по-третє, власник немає права змінювати цільове призначення ділянки, відчужувати її та передавати у користування третім особам», - заявив він.
Після завершення терміну оренди, фермер матиме право придбати землю: він зможе безкоштовно отримати частину цієї ділянки у власність (до 2 га), у разі якщо він не скористався правом на безоплатне отримання землі для ОСГ; також у нього буде шанс продовжити оренду землі без проведення повторного аукціону або викупити цю земельну ділянку (розстрочка до 20 років).
Автори документу також обіцяють, що приватизація 1 га землі залишиться безкоштовною. «Безоплатну приватизацію для ОСГ ми залишили у розмірі 1 га. А першочергове отримання землі у приватну власність залишили працівникам державних і комунальних закладів культури, педагогічним, медичним працівникам, пенсіонерам з їх числа, чорнобильцям», - пояснив Вадим Івченко.
Також автори законопроекту наголосили, що Аграрний комітет Верховної Ради України вже прийняв за основу запропонований ними документ.