Держбюджет Тимошенко - це проект виживання, - СП
Проект Державного бюджету 2010 року майже з точністю копіює проблеми бюджету-2009 - власне він лише збільшує ризики, які стоятимуть перед національною економікою у сучасних складних умовах. Про це заявив 16 вересня на брифінгу перший заступник глави Секретаріату Президента України Олександр Шлапак, - повідомили ZAXID.NET в Головній службі інформаційної політики Глави держави.
За його словами, йдеться насамперед про те, що бюджет знову планується на незрозумілій макроекономічній базі. "Відтак - знову "хвороба" 2009 року, коли "надувається" дохідна частина бюджету", - сказав О.Шлапак.
Така сама ситуація, за його словами, складається із нарощуванням боргів держави. З цього приводу О.Шлапак зазначив: 2009 рік вже буде для нас "рекордним" у темпах нарощування боргу - через активні запозичення уряду державний борг України на кінець року зросте більш ніж вдвічі. "Переконаний, це й було основною причиною дестабілізації монетарної ситуації в нашій державі та тиску на валютний курс", - сказав О.Шлапак.
Водночас, зазначив він, у 2010 році уряд планує майже в 1,8 разу збільшити державне навантаження на бюджет - "це знову ж таки буде новий рекорд, який ми встановимо по швидкості наростання боргових зобов’язань, за які доведеться відповідати вже наступним поколінням".
"Бюджет не передбачає і не підтримує жодної структурної реформи - ні податкової, ні бюджетної, ні соціальної сфери, на газового ринку, так необхідних на сьогодні нашій державі", - також наголосив О.Шлапак. За його словами, "псевдореформа", за результатами якої створюється 12 тисяч місцевих бюджетів, веде лише до розпорошення обмеженого ресурсу - і буде коштувати бюджетові близько 18 Млрд додаткових дотацій вирівнювання, які доведеться відправити з Києва на місця. Найгірше в цьому, зазначив він, - такий хід "консервує, якщо не ставить хрест" на нинішній ситуації міжбюджетних відносин та можливості проведення ефективної адміністративно-територіальної реформи.
Перший заступник Глави Секретаріату звернув окрему увагу на те, що, згідно з проектом бюджету, у Стабілізаційному фонді - як і в 2009 році - не акумулюються (як мало би бути) ресурси на розвиток держави.
"У 2010 році - як і в 2009 - спостерігається повний провал по питаннях утримання соціальних стандартів", - також зазначив О.Шлапак. За його словами, в 2010 році передбачається збільшення прожиткового мінімуму лише на 9,7% - отже, навіть якщо фактична інфляція не перевищить передбаченої в бюджеті, за 2010 рік пенсіонер недоотримає 2086 грн. "Тобто всупереч вимогам Конституції уряд намагається вирішити бюджетні проблеми за рахунок пенсіонерів", - сказав перший заступник Глави Секретаріату.
"Нарешті уряд - як у поточному році - закладає для себе унікальну можливість ручного маніпулювання бюджетними ресурсами - починаючи від обсягів державного боргу і дефіциту, нерозподілених обсягів державних гарантій і завершуючи ручним керуванням кожним з 12 тисяч бюджетів", - зазначив О.Шлапак.
"Таким чином проект бюджету 2010 року - це проект виживання, але аж ніяк не розвитку. Вкрай негативна роль цього бюджету полягає ще й в консервації нинішньої економічної політики. Цей бюджет - це бюджет передвиборчих обіцянок, хитрощів і боягузтва, за які доведеться відповідати завтрашнім поколінням українців", - сказав О.Шлапак.
"Цей бюджет та відповідна економічна політика залишають Україну на узбіччі економічної цивілізації", - сказав О.Шлапак, говорячи про головні висновки за результатами аналізу проекту бюджету-2010.