До теми
Нові дороги, школи та освітлення в селах – саме такі зміни почали відбуватися у населених пунктах Львівської області – Славському, Либохорі, Нижній та Верхній Рожанці, Грабівцю, Волосянці, Ялинкуватому та Хащовані після створення Славської об’єднаної територіальної громади. Ці сім сіл об’єдналися довкола Славська. А після того як платником податків тут зареєструвалась компанія ОККО, яка у майбутньому планує зробити у Славському сучасний гірськолижний курорт, у людей з’явилась реальні ресурси для розв’язання місцевих проблем, що нагромаджувались десятками літ.
«Нам пощастило, тому що такий шанс, який випав Славському, буває раз на сто років. Знайшовся такий реальний інвестор, який зареєстрував у нас своє підприємство. Завдяки компанії ОККО у Славської ОТГ один з найвищих індексів податкоспроможності, він становить 2,7. Для порівняння – те саме Сколе має індекс менше одиниці. Через такий високий показник ми навіть маємо реверсну дотацію – коли держава вважає, що в нас забагато коштів на душу населення і забирає в нас частку податків», - розповідає Славський селищний голова Володимир Бега.
Володимир Бега
Отож, завдяки створенню ОТГ та приходу інвестора громада отримала, по-перше, колосальні надходження в бюджет, по-друге, можливість самостійно ними розпоряджатися, щоб нарешті почати створювати комфортні умови для людей. які живуть і працюють на цій землі. У 2018 році завдяки цьому фінансуванню у Верхній Рожанці було відкрито новий навчальний корпус загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів. Освітній заклад сучасного формату за своїм виглядом та наявністю матеріально-технічної бази може позмагатися з міськими приватними школами. Його почали будувати ще у 2016 році, та найбільш продуктивними були 2018-19 роки, коли Славська ОТГ виділила на навчальний заклад 8 млн грн зі свого бюджету.
Наразі зроблено фасад школи та відкрито навчальний корпус «А», у якому отримують освіту 186 дітей. На кожному поверсі блоку вже функціонують новенькі туалети, облаштовані кабінети фізики, біології та хімії, деяке обладнання ще в процесі закупівлі. За планом також буде й інклюзивний клас, обладнання для якого вже придбали. Внутрішні роботи ведуться в двох інших блоках – там за проектом передбачені спортзал, поєднаний з актовим залом, харчоблок, бібліотека та майстерні для трудової діяльності.
Раніше діти цього селища отримувати освіту у маленькій старій школі. Через нестачу місця школярам доводилося ходити у дві зміни, а для спортивних занять у них було шкільне подвір’я. Директорка Верхньорожанківського закладу середньої освіти І-ІІ ступенів Оксана Пинів розповідає:
«Батьки, діти та наші вчителі були дуже щасливі, адже масштаби будівництва, яке тут відбулося, дуже вражали. В нас навіть з’явилася неофіційна назва школи «Кольорова мрія». Адже це дійсно була мрія для багатьох дітей, вчителів та місцевого населення. Батьки радіють, що їхні діти навчаються в теплих, затишних приміщеннях, мають теплі закриті внутрішні туалети і звісно ж – нове обладнання для навчання. А матеріально технічна база, яка є в нас – взагалі нечувана для сільської школи».
Оксана Пинів
Окрім будівництва школи у Верхній Рожанці, Славська ОТГ оновила загальноосвітній заклад у Нижній Рожанці. Тут відремонтували фасад будівлі, збудували дитячий майданчик та планують зробити відкритий спорт-майданчик. Загалом на обладнання для закладів загальної середньої освіти ОТГ та на ремонті роботи з Славського селищного бюджету було виділено сотні тисяч гривень.
Чималу суму Славська ОТГ виділила і планує виділяти на дороги. Так, наприклад, громада долучилась до ремонту дороги Славське – Верхня Рожанка – на умовах співфінансування, внесок – 5,4 млн грн., дороги Тухля – Либохора, співфінансування у розмірі 2 мільйони гривень. Протягом 2019 року було зроблено 15 км комунальних доріг – на загальну суму 4,4 млн грн. Це вулиці Олени Степанівни, Архангельського, Карпатська, Наливайка, Підкови, Лесі Українки, Крушельницької, Волошина, Устияновича, Січових Стрільців, Стуса – к смт Славське; Хоткевича, Гуцульська, Зелена, Зарічна у с. Волосянка, Зелена – в с. Либохора, Миру, Шевченка, Прибережна – у с. Нижня Рожанка, Яблонського, Павлюківський потік в с. Ялинкувате, Шевченка, Гірська – у с. Верхня Рожанка.
Також велику увагу ОТГ приділила освітленню селищ. Тепер смт Славське та інші села ОТГ сяють не гірше від міста. Зокрема, протягом 2018-2019 років у Славській ОТГ було реалізовано 12 проектів з вуличного освітлення. Це і будівництво, і реконструкція, і капітальний ремонт. Загальна вартість робіт сягнула 5,3 млн грн. Відтак, нині загальна протяжність ліній вуличного світла становить 25,5 км.
Вечірнє Славське
Щоб розвивати інфраструктуру та туристично-рекреаційний потенціал громади, ОТГ планує будівництво транспортного кола Славське – Пилипець – Вишків – Славське (так зване «Мале Карпатське коло»). Довжина кола становитиме близько 100 км. Про співпрацю в цьому напрямку ОТГ домовились з Асоціацією Єврорегіон «Карпати – Україна» і отримали кошти на співфінансування та виготовлення проектно-кошторисної документації по дорозі Славське – Вигода, до межі із Івано-Франківською областю. А зі свого бюджету Славська ОТГ фінансує проектування дороги Хащованя – Нижній Студений до кордону із Закарпаттям. Вже незабаром Славська селищна рада розпочне капітальний ремонт дороги Славське – Хащованя, на який із селищного бюджету вже виділено 4,0 млн грн. Цей відрізок дороги також має стати частиною нового карпатського шляху, який з’єднає Славське з курортами Закарпаття.
За останні два роки Славська ОТГ звернула увагу на всі проблеми громади, та доклала зусиль для їх вирішення. Так, впродовж цього часу було встановлено 7 сучасних дитячих майданчиків в смт Славське та селах Волосянка, Ялинкувате, Либохора, Хащованя та Нижня Рожанка. У Славському встановлено дві зупинки, які виконані в бойківському стилі з лаконічною вечірньою підсвіткою. Протягом наступного року планується встановити зупинки у всіх населених пунктах ОТГ.
Зупинки громадського транспорту
На розвиток комунальної сфери у 2018 році з селищного бюджету виділили 4,9 млн грн, у 2019 році – 10,5 млн грн. Було створено два комунальних підприємства, де задіяні 44 штатні одиниці техніки. Вони почистили набережну, рови, провели обрізку кущів і дерев, закупили дорожні труби і встановили їх на комунальних дорогах.
Для придбання спецтехніки для підприємств із селищного бюджету було витрачено понад 6 млн грн. За ці кошти придбали грейдер, екскаватор JCB тощо.
У 2020 році ОТГ планує зробити капітальний ремонт школи-інтернату в смт Славське; зробити реконструкцію Будинку побуту під дитячий садок в смт Славське; побудувати мультифункціональний спортивний майданчик в с. Нижня Рожанка; реконструювати дитячий садок у с. Либохора та продовжити ремонти доріг.