Дощі на Львівщині загрожують урожаю
За словами фахівців, урожай насіннєвих та садових культур – під значною загрозою
Зливи, які ніяк не вщухають на Львівщині, наробили лиха як великим фермерам, так і домашнім господарствам. Фахівці кажуть: урожай насіннєвих та садових культур – під значною загрозою. Вода не лише змиває насадження, а й сприяє розвитку хвороб.
У Сороках-Львівських, де ледь не половина мешканців вирощує городину на продаж, безкінечні зливи підтопили чи не кожну господарку. Замість традиційної для цієї пори цибульки та петрушки, посіви – наче рисові поля.
«Що посіяли, воно пропало, вода підійшла. На жаль, селера пропадає, петрушка рання – все пропадає», – скаржиться житель села Сороки-Львівські пан Мирон.
«Бульба в воді буде гнити, я так думаю. Редиску хотіла вирвати – не зайдеш, бо там води аж нога провалюється і все», – додає інша жителька села Сороки-Львівські.
У вихідні в Сороках-Львівських уже побували рятувальники, відкачали 20 кубометрів води. У вівторок, 21 травня, від мешканців села знову надійшло 10 звернень. Окрім городів, підтопило підвали та навіть місцеву школу.
«Викачуємо воду, щоб врятувати школу, бо її затопило. Вода не має де стікати, закриті рови і на сьогоднішній день позатоплювало. Дощ. Муроване затопило, Ямпіль затопило (села Пустомитівського району Львівської області – ред.), кожне село затопило», – розповів сільський голова Мурованської ОТГ Зіновій Петрух.
«Городину затопило. Блоки, які коштують недешево, стоять всі у воді. Хата з мокрих блоків буде будуватися. У пивниці вода стоїть і ще трохи – буде в хаті», – розповідає, показуючи наслідки негоди, мешканка села Сороки-Львівські Оксана.
У науково-дослідному господарстві Львівського національного університету в Дублянах теж занепокоєні рівнем опадів. Кажуть: у найбільшій небезпеці дрібнонасіннєві овочеві культури. Їх взагалі може змити з поля. А полуниця та суниця підхоплять сіру гниль.
«На даний момент бачимо переущільнення ґрунту, змиви по садах, водяна ерозія. 2-3-місячний рівень опадів випав за місяць травень. При низьких температурах це спричинює те, що рослини розвиваються аномально повільно і невідповідно до тієї фази розвитку, яка повинна бути зараз», – розповів доцент кафедри садівництва Аграрного університету Богдан Гулько.
Великі фермерські господарства теж потерпають. Надмірна кількість води провокує захворювання культур, грибки, а також змиває добрива.
«Зараз підуть хвороби. Бо неможливо захистити сільськогосподарські культури, в тому числі плодові культури, неможливо вчасно внести фугніциди, інсектициди для захисту цих культур від хвороб і шкідників. А вони розвиваються, їм однаково: падає дощ чи не падає», – пояснив голова Асоціації фермерів Львівщини Ярослав Кардаш.
За прогнозами синоптиків, у наступні декілька днів опади не припинятимуться. Дощ, грози, а подекуди і град атакуватимуть Львівщину до вихідних. У ріках області очікують підняття рівня води до двох метрів.