Фінальний розпродаж
Львівські депутати заборонили найпопулярніший спосіб приватизації міського майна
0Львівська міськрада обмежила право орендарів викуповувати комунальну нерухомість за пільговими цінами. Під час сесії 20 липня ЛМР депутати проголосували за зміни до програми приватизації, які передбачають, що викуп комунального майна орендаторами можливий лише до кінця 31 грудня 2017 року. Після цього – лише аукціон або конкурс.
На цій же сесії кільком десяткам підприємцям дозволили до кінця року викупити 41 міське приміщення, однак цей список ще можуть доповнювати.
«Орендарі приміщень комунальної власності мають право до 31 грудня 2017 року звернутись до Львівської міськради із заявою про приватизацію об’єкта комунальної власності способом викупу. Якщо до 31 грудня 2017 року потенційний покупець не подав заяву на приватизацію способом викупу, то подальша приватизація такого майна можлива лише способом продажу на аукціоні», – йдеться у прийнятому документі.
Голова депутатської комісії з питань комунальної власності і керівник фракції «Самопомочі» Юрій Мельник пояснив ZAXID.NET, що фактично ухвалу змінили, аби припинити викуп майна. Хоча він і не виключає, що депутати можуть прийняти пізніше таку ж аналогічну ухвалу, яка все ж передбачатиме приватизацію способом викупу і у 2018 році.
«У цьому й полягає проблема. Управління комунальної власності ЛМР вже створило нове положення про приватизацію на наступний період, але цей документ не пройшов громадські слухання і зараз він завис. Наразі зміни до чинної програми ми сформували так, щоб припинити із 1 січня 2018 року викуп. Хоча є дискусія про те, що краще: одні кажуть, що аукціон кращий, бо приносить більше грошей, інші кажуть, що ми не можемо кидати орендарів, оскільки вони вкладають у майно, яке орендують, свої гроші і покращують його», – розповів Юрій Мельник.
За підрахунками чиновників управління комунальної власності ЛМР, в середньому приватизовані на аукціонах приміщення є втричі дорожчими, аніж ті, які викуповують орендарі. Різницю в цінах добре помітно на прикладі приміщення на пл. Ринок, 19, одну частину якого у 2016 році приватизували способом викупу, а іншу продавали на аукціоні. У підсумку за 101 м2, викуплених орендарем, отримали 2,6 млн грн, а за 35 м2, проданих на аукціоні – 5,7 млн грн. Тобто за втричі меншу частину отримали вдвічі більше коштів.
Однак більшість комунальних приміщень у 2016 році все ж приватизовувалися без конкурсу: із 84 приватизованих міських приміщень лише 11 продавалися на аукціонах та конкурсом. І за ці 11 проданих на аукціоні приміщень міський бюджет отримав 33,4 млн грн, а за приватизовані способом викупу 73 приміщення – 59,3 млн грн.
Керівниця управління комунальної власності ЛМР Інна Свистун каже, що приватизація способом викупу таки залишатиметься, але до неї ставитимуться прискіпливіше.
«Із нового року орендар матиме право на викуп лише у тому випадку, якщо він за згодою орендодавця зробив покращення не менше 25% від вартості об'єкту. Так, як це передбачено в законі. Тобто, якщо захоче викупити приміщення, він попередньо мав би звернутися для того, аби отримати згоду на покращення приміщення, а згодом – ще раз звернутися з заявою на викуп», – розповіла Інна Свистун ZAXID.NET.
Втім, поки не прийняте розроблене управлінням комунальної власності нове положення, діятиме ухвала, в якій для викупу міського майна підприємцям встановили кінцевий термін 31 грудня 2017 року.