Фінансова грамотність мешканців західного регіону – вища, ніж по Україні, - дослідження
Агентство США з міжнародного розвитку – USAID готове надати Україні підтримку зі створення стабільної фінансової системи. Така система може бути заснована лише коли споживач добре проінформований та довіряє установам, які надають фінансові послуги. Тож на замовлення USAID було проведене перше всеукраїнське соціологічне дослідження «Фінансова грамотність та обізнаність в Україні». Про це 9 грудня під час презентації у Львові зазначила представник USAID Наталія Бережна.
Як повідомив представник проекту Олексій Куценко, під час дослідження опитуваним пропонувалося провести самооцінку своєї фінансової грамотності, пройти тест з фінансової математики та тест на фінансову обізнаність.
Загалом в Україні 4% опитаних оцінює свою фінансову грамотність на "відмінно", 18% - "добре", 41% - "задовільно", 24% - "незадовільно", 11% - не відповіли. Найвищий рівень самооцінки продемонстрували респонденти у Західному регіоні: 8% - "відмінно", 22% - "добре", 42% - "задовільно", 15% - "незадовільно", 10% - не відповіли.
Для тесту з фінансової математики були запропоновані приклади щодо простого відсотка, складного відсотка, інфляції, купівельної спроможності, знижки, кредиту з авансовою оплатою та дохідності облігації. За результатом тесту, жоден опитуваний не дав правильної відповіді на усі 7 питань. 22% опитаних в Україні дали 5-6 правильних відповідей, тобто мають добрі фінансові знання, і це відповідає рівню самооцінки. 27% респондентів дали 4 правильні відповіді, 38% - 2-3 правильні відповіді, 13% - жодної або одну. У західному регіоні на 5-6 питань відповіло 32% опитаних, на 4 – 23%, на 2-3 – 35%, на жодне або одне – 10%. За словами Куценка, це краще, ніж в середньому по Україні, але гірше, ніж рівень самооцінки.
Загалом тест показав, що українці найкраще розуміються на питанні, пов’язаному із їх повсякденним життям – виборі варіанту знижки. Ґрунтовні знання також виявлені щодо інфляції та простого відсотку, що теж може бути пов’язане із набутим життєвим досвідом. Питаннями щодо складного відсотку та оцінки купівельної спроможності грошей у часі володіє близько половини респондентів. Натомість найбільшу кількість проблем з відповідями спричинили питання щодо оцінки реальної вартості кредиту із авансовою сплатою відсотків та реальної оцінки дохідності купонної облігації, що придбана з дисконтом: з ними впоралися тільки 5-7% респондентів.
Запитання тесту щодо визначення рівня фінансової обізнаності стосувалися таких тем: страхова франшиза, кредитна історія, плаваюча ставка кредиту, договори страхування, пластикові картки, цінні папери, відповідальність банків, складний відсоток за кредитом і за депозитом, відповідальність поручителя, вирішення конфліктної ситуації, гарантування вкладів у банках, гарантування інвестицій, гарантування вкладів у кредитних спілках, гарантування страховки.
43% опитаних в Україні з 15 запитань не змогли дати більше 3 правильних відповідей. 38% - дали 4-6 правильних відповідей. Тільки 2% дали 10-12 правильних відповідей.
У першому загальноукраїнському дослідженні "Фінансова грамотність та обізнаність в Україні" анкетували осіб, що відносяться до категорії споживачів фінансових послуг, тобто користувалися ними в останні два роки і/або користуються зараз. Було опитано 2 тис 14 громадян у всіх регіонах України, віком від 20 до 60 років. Статистична похибка дослідження становить 2%.