Через події на Сході України до нас їздить удвічі менше туристів. Згідно з даними Держкурорттуризму, цьогоріч до України завітало 10 мільйонів туристів, хоча за аналогічний період минулого року приїхало удвічі більше людей.
Влітку Західна Україна відчула зменшення потоку туристів – до нам приїхали вдвічі менше гостей і серед них фактично не було іноземців. «Іноземних гостей поменшало в середньому на 70%», - каже начальник управління туризму ЛМР Галина Малець.
Утім експерти певні, що туризм в Україні можна успішно розвивати навіть під час війни.
«Що робити, коли є зовнішня загроза, яку ми не можемо контролювати? Очевидно, що ми навпаки повинні скористатись тією кризою, щоб після неї бути ще сильнішими», - уважає Матіас Брандт, директор проекту «Консультування адміністрацій приймаючих міст Євро 2012» Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).
Сьогодні, 27 листопада, та завтра Брандт й інші експерти, які зібрались у Львові, розповідатимуть представникам туристичного бізнесу, як просувати туристичні продукти в час кризи та ризиків. ZAXID.NET розпитав їх, яким чином можна привабити туристів.
***
«Є кілька стратегій, яким чином розвивати туризм під час кризи. Певною мірою мені складно давати поради, бо кожна криза є особливою і різною за своєю суттю. Але найпоширеніша стратегія, до якої вдаються, це незначне зменшення цін. Тобто туристичні гравці зменшують ціни, але настільки, щоб при цьому залишатись операційними і прибутковими». - стверджує професор Йоел Мансфельд, керівник Центру туризму, паломництва і досліджень відпочинку в Ізраїлі.
За його словами, незважаючи на зменшення грошових потоків, важливо дбати про якість туристичного продукту.
«І ця порада стосується не лише приватного сектору, але і державного, який по суті відповідає за розвиток і розбудову туристичної інфраструктури. Я маю на увазі основну інфраструктуру - дороги, транспорт тощо», - каже він.
Як відомо, 2013 рік, попри складну ситуацію, став рекордним для туристичної галузі Ізраїлю. Туристична галузь принесла ізраїльській економіці $11,4 млрд та забезпечила роботою 100 тисяч людей.
«Якщо говорити про досвід Ізраїлю, то у нас дуже добре спрацювала стратегія зменшення цін на туристичні послуги та продукти, зокрема для паломників. Я не говорю про бізнес-туристів чи відпочинкових туристів, я говорю про людей, які приїжджають до Ізраїлю з духовних переконань, які не так переймаються питаннями безпеки. Це здебільшого люди з невеликою купівельною спроможністю, тому така стратегія зниження цін їм підійшла. І це хороша альтернатива іншим туристичним продуктам до того часу, поки не закінчиться кризова ситуація», - розповідає Йоел Мансфельд.
Окрім дешевших послуг, відміни візового режиму, в Ізраїлі також посилили заходи безпеки. Це, як стверджує Мансфельд, по-різному впливає на туристичні потоки.
«Якщо порівняти результати досліджень щодо впливу посилених заходів безпеки, присутності працівників силових структур на туристичних об’єктах на потенційних туристів, то думки діляться 50 на 50. Половина відчувають певний страх, побоюються їхати. Інші 50% навпаки відчувають себе впевненіше, оскільки вживаються такі заходи безпеки», - стверджує професор.
***
Інший варіант – це розвивати внутрішній туризм, тому що в Україні є багато не сильно відомих, але потенційно популярних туристичних місць. На думку Йоела Мансфельда, дуже важливо використовувати потенціал внутрішнього ринку. Тур-менеджерам необхідно швидко змінювати напрями туристичних потоків, рекламувати ті, куди люди не бояться їхати.
Власне, одним із акцентів дводенної конференції у Львові для представників туристичного бізнесу є створення сильної мережі туристичних регіонів.
«Наразі найкраще свій туристичний потенціал використовує Львів. Місто має конкретну стратегію, яку проваджує вже 5 чи 6 років. Ми співпрацюємо зі Львовом вже чотири роки, і разом ще з трьома приймаючими містами Євро-2012 розробили тематику, яка називається «діалог регіонів». Ми прийняли рішення щодо створення такого формату, тому що зрозуміли, як краще рекламувати українські міста і туристичні об’єкти. У рамках цього формату ми плануємо зібрати представників 16 туристичних регіонів для того, щоб поділитись своїм досвідом», - розповів Матіас Брандт, директор проекту «Консультування адміністрацій приймаючих міст Євро 2012» Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).