Голова Ради НБУ спростував чутки про звільнення 630 тис. осіб через підвищення «мінімалки»
Голова Ради Національного банку Богдан Данилишин спростував інформацію, що підвищення мінімальної заробітної плати призведе до звільнення 630 тис. осіб. Про це він заявив в інтерв'ю «Громадського радіо».
Як зазначається голова Ради НБУ пояснив як саме підвищення мінімальної зарплатні вплине на економіку України.
«Зараз поширюється інформація із непідтвердженим посиланням на НБУ, що понад 630 тисяч українців збідніють через підвищення мінімальної заробітної плати. Я вважаю це некоректним. Коли приймалося рішення про підвищення зарплатні, то виходили з того, що економіка зростатиме, адже за підсумками року вона зросла на 1,8%», - заявив він.
За словами представника НБУ, у цьому році очікується більш швидкий темп зростання ВВП - на рівні до 3%. Окрім того, усі прогнози щодо інфляції лишаються у межах орієнтирів. «Я не бачу зараз суттєвих ризиків впливу на економічну та фінансову стабільність через підвищення мінімальної зарплатні. Сам факт підвищення заробітної плати матиме позитивний ефект на економічне зростання», - переконаний Данилишин.
Він повідомив, що за оцінками фахівців, підвищення «мінімалки» призведе до загального підвищення заробітної плати на 5% у 2017 році. Зарплатня зросте для низькооплачуваних працівників. На цьому етапі, на думку голови Ради НБУ, урядові слід вжити рішучих заходів щодо стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу. «Я вважаю, що уряд має придумати спеціальні програми для підтримки малого і середнього бізнесу і разом із НБУ розробити системи кредитування для розвитку цього сегменту національної економіки», - заявив він.
Між тим, Богдан Данилишин попередив, що ризик підняття роміру мінімальної зарплати полягає у тому, що не відбулося зростання цін виробників. «У нас зафіксоване зростання до 35,7% за рік, після 25% у 2015 році. Цей факт аж ніяк не свідчить про базовий позитив в інтенсивних характеристиках розвитку економіки», - зазначив він і додав, що зусилля НБУ разом із урядом мають бути направлені на врегулювання економічного зростання, що призведе до появи робочих місць і інших макроекономічних характеристик.
За його словами, вироблені основи грошово-крединтої політики і здійснення контролю за її проведенням є прерогативою ради НБУ. Суттєве коригування цільових індикаторів, які визначені в основі грошово-кредитної політики, здійснюється тільки радою НБУ за визначеними законами України.
Нагадаємо, підвищення мінімальної зарплати до розміру у 3200 грн закладено у закон «Про Державний бюджет України на 2017 рік», який парламент ухвалив 21 грудня. Пізніше президент Петро Порошенко підписав закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України, який серед іншого, передбачає введення штрафу за виплату зарплат «в конверті» в розмірі 100 мінімальних заробітних плат. 11 січня віце-прем'єр-міністр Павло Розенко заявив, що підвищення мінімальної зарплати в областях будуть перевіряти міжвідомчі групи.
Між тим, у Мінсоцполітики нагадали, що роботодавець вже не має права платити своїм працівникам менше ніж 3200 грн.