У Мінсоцполітики нагадали, що роботодавець вже не має права платити менше 3200 грн
Роботодавець самостійно формує систему оплати праці, але менше, ніж 3200 гривень, вже платити не зможе. Про це заявив директор Департаменту заробітної плати та умов праці Олександр Товстенко, інформує прес-служба відомства.
Як зазначається, сьогодні Державний секретар Міністерства соціальної політики Віктор Іванкевич зустрівся із старшим спеціалістом з умов праці та гендерної рівності Групи з питань технічної підтримки з питань гідної праці та Бюро МОП для країн Центральної та Східної Європи пані Маріко Учі. У заході також взяли участь Національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук, директор Департаменту заробітної плати та умов праці Олександр Товстенко, директор Департаменту ринку праці та зайнятості Сергій Кікіна, начальник відділу гендерної політики Департаменту сімейної, гендерної політики та протидії торгівлі людьми Наталія Богданова та інші фахівці Міністерства.
Увага на зустрічі акцентувалася здебільшого на питаннях встановлення нового розміру мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року, оплати праці, зокрема в сфері освіти та охорони здоров’я, гендерного розриву в оплаті праці, підготовки до ратифікації конвенцій МОП №№ 173, 183, 189.
«Нині мінімальна зарплата не є елементом формування системи оплати праці. Вона - поза системою. Це - гарантований державою мінімальний рівень. Роботодавець самостійно в колективному договорі формує систему оплати праці, але платити менше, ніж 3200 гривень, за виконану місячну норму праці не може», - заявив Товстенко.
Державний секретар Міністерства соціальної політики Віктор Іванкевич зазначив, що підвищення мінімальної заробітної плати на законодавчому рівні є дуже важливим, бо йдеться про вартість робочої сили в Україні. Він також розповів, що задля захисту низькооплачуваної категорії працівників у Законі України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 1 січня 2017 року мінімальну заробітну плату встановлено у місячному розмірі – 3200 гривень, у погодинному розмірі – 19,34 гривні. З метою забезпечення зазначених розмірів мінімальної заробітної плати та приведення законодавства України до європейської практики та міжнародних норм, зокрема, щодо мінімальної заробітної плати, було прийнято Закон України від 06.12.2016 № 1774-ХІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
За словами Державного секретаря, згідно із зазначеним законом мінімальна заробітна плата визначається як нижча межа оплати праці в нормальних умовах і забезпечується не лише тарифною частиною заробітної плати, а й іншими складовими заробітної плати стимулюючого характеру. При цьому тарифні сітки формуються підприємствами самостійно із забезпеченням встановлення мінімального посадового окладу (тарифної ставки) у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Заробітна плата у розмірі не нижче мінімальної заробітної плати має нараховуватись у випадку, коли працівник виконав місячну норму праці. Якщо норма праці не виконана, то заробітна плата, у т. ч. мінімальна заробітна плата, нараховується пропорційно виконаній нормі праці.
Зі свого боку, Маріко Учі зазначила, що питання мінімальної зарплати є актуальним в усьому світі. Зважаючи на великий інтерес до нього, сторони обговорили можливість проведення у березні 2017 року семінару на тристоронній основі за участю експертів МОП, присвяченого обговоренню питань заробітної плати і наявних тенденцій у цій сфері.
Особливу увагу під час зустрічі було приділено і питанню гендерного розриву в оплаті праці чоловіків і жінок. Державний секретар Мінсоцполітики зауважив, що хоча законодавством України заборонено будь-яке зниження розмірів оплати праці залежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі або інших факторів, однак розрив існує. Так, у 2015 році співвідношення заробітної плати жінок і чоловіків становило 74,9 %, у січні-вересні 2016 року - 74,3 %.
У Мінсоцполітики роз’яснили, що це насамперед пов’язано з тим, що більший відсоток чоловіків, залучається до робіт з важкими, шкідливими, особливо важкими та особливо шкідливими умовами праці та до роботи у нічний час, де розмір заробітної плати вищий. Натомість у таких галузях, як освіта, медицина, культура, зайняті більше жінки, але й рівень оплати праці там менший.
Нагадаємо, 27 грудня президент Петро Порошенко підписав закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України, який серед іншого передбачає введення штрафу за виплату зарплат «в конверті» в розмірі 100 мінімальних заробітних плат. 11 січня віце-прем'єр-міністр Павло Розенко заявив, що підвищення мінімальної зарплати в областях будуть перевіряти міжвідомчі групи.