Гривня лідирує у рейтингу найбільш знецінених валют Європи
Українська гривня очолила рейтинг найбільш знецінених за останні півроку валют Європи. До трійки аутсайдерів також увійшли злотий і рубль. За період з вересня 2008 року до кінця лютого 2009-го українська гривня знецінилася на 50%. Це безпрецедентно високий показник для всієї Європи.
Як пише "Дело" польський злотий за півроку "полегшав" на 36,5%. А російський рубль опустився на 31%. Фактично таке саме падіння зафіксоване в Чехії і Румунія, які є членами ЄС, і в Білорусі та Казахстані, які входять до СНД. З урахуванням таких тенденцій світові економісти вже назвали Східну Європу епіцентром нинішньої фінансової кризи.
З осінньо-зимового періоду "схудли" фактично всі східноєвропейські валюти. Відсоток їхньої девальвації коливається в діапазоні від 50% (українська гривня) до 10% (молдавський лей). При цьому, якщо аналізувати останні три місяці (грудень 2008-лютий 2009), то лідерами знецінення стали білоруський рубль (втратив 22,4%), казахстанський тенге (-20,3%) і російський рубль (-15,5%). Міжбанківський курс української гривні відносно долара за зиму просів на 11%. Тоді як основний удар наша валюта пережила ще восени, подешевшавши на 39%.
Експерти сходяться на думці, що масова девальвація східноєвропейських валют свідчить про відплив капіталу з регіону. На їхню думку, ця тенденція 2009 року набиратиме оберти. Аналітик інвесткомпанії "Ренесанс Капітал" Анастасія Головач зазначає, що в поточному році відтік коштів з України в рахунок погашення зовнішніх боргів становитиме від 30 до 40 мільярдів доларів, тоді як кредит МВФ залишається найбільшим окремо взятим джерелом припливу іноземного капіталу до України (хоча навіть він зараз під загрозою зриву). У таких умовах зростаючий попит на валюту надалі чинитиме тиск на гривню. Головач чекає, що на кінець першого півріччя курс долара становитиме 10 гривень.
На думку начальника відділу аналізу і досліджень Райффайзен Банку Аваль Дмитра Сологуба, відплив капіталу зачепив і порівняно благополучні країни. "У першу чергу я маю на увазі Чехію. Банківський сектор у цій державі був доволі стабільним, але падіння чеської крони практично відповідає падінню угорського форинта чи румунської леї, а економіка цих країн переживає набагато більші проблеми", - пояснює Сологуб.
У свою чергу різку девальвацію російського рубля експерти пояснюють зміною фінансової політики Кремля. Так, минулого року Москва активно витрачала золотовалютні резерви на підтримку національної валюти. На це було витрачено третину міжнародних резервів — з 600 мільярдів доларів на рахунках країни залишилося близько 380 мільярдів. "Зараз же їм (російській владі. — Ред.) не дуже зрозумілі перспективи, враховуючи, що прогнози щодо ціни нафти впали з 50 до 30 доларів за барель, — констатує Сологуб. — Це змусило державу змінити фінансову політику". Аналітик інвестиційної компанії Astrum Investment Management Мар'ян Федоришин у свою чергу додає, що Росія доволі швидко девальвувала рубль. "Так, у грудні центробанк дозволяв рублю девальвувати на 1-2% впродовж тижня. Проте вже в січні ці стрибки тривали практично щодня: були тижні, коли щодня рубль втрачав по 1%", — розповідає експерт.
З іншого боку, експерти зазначають, що багато держав СНД цілеспрямовано девальвували свою валюту, намагаючись таким чином підтримати експорт.