Гривня мала б дорожчати, а не дешевшати, - експерт Львівського інституту банківської справи
"Експерти Міжнародного валютного фонду зробили висновок, що об’єктивних причин для суттєвого падіння курсу гривні в економічній площині немає. Українські експортери зараз перебувають у досить-таки привілейованих умовах, адже низький курс гривні завжди стимулює експортерів, їх доходи зростають. Сьогодні це - позитив. Відбуваються пожвавлення і у внутрішній економіці, на внутрішніх ринках, це мало б позитивно впливати на курс гривні. Гривня повинна б міцнішати. Експерти доходять думки, що те, що зараз відбувається із курсом гривні, пов’язане з політичним процесом. Я назвав би це переплетенням політичних і економічних процесів", - прокоментував 7 вересня ZAXID.NET доктор економічних наук, завідувач кафедрою банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ Ростислав Слав’юк.
"Зараз будь-які політичні події не є чисто політичними. Акції політичного характеру завжди потребують фінансового підкріплення. І не в площині використання бюджету, кошти з бюджету використовуються за бюджетними призначеннями. Тим часом усі політичні сили прагнуть знайти додаткові фінансові ресурси, які можна було б певним чином використати, напівлегально, якщо можна так сказати. Мені видається, що одна з таких сфер, це - ринок нафтопродуктів, де дуже суттєво використовується фінансовий ресурс. Це перша сфера, де відбулися коливання, друга сфера - все-таки грошовий ринок. - прокоментував Ростислав Слав’юк - Мені видається, що сьогодні політичні сили дуже використовують ситуацію в економіці, весь час списують на кризу усі такі процеси, а фактично можна говорити про те, що в цей період певні кола скористаються тим, щоб отримати певний фінансовий ресурс на майбутні вибори. Загалом маємо з одного боку економічно наповненні політичні процеси, а з іншого боку - просто політичний безлад, невпорядкованість, яка викликає певну паніку, певні неадекватні рухи в суспільстві".
За словами експерта, українські експортери, що зараз зайняли ніші на зовнішніх ринках, почуваються добре. Однак уже у лютому-березні на ці ніші претендуватимуть й інші світові виробники, загострюватиметься конкуренція, особливо з боку Китаю. "Я думаю, є пів року для того, щоб закріпитися там, де тільки можливо. Більше є проблема в тому, що світові виробники, сильні банки почнуть навесні більш активно виходити з кризи, а у нас може бути таке, що реальний сектор сам, без допомоги банків, почне виходити з кризи, а банки не зможуть так швидко виходити з кризи. Ризик є в тому, що банківська система не встигає стабілізуватися - прокоментував Р. Слав’юк - А причиною усе-таки є те, що значна кількість грошей була вилучена з банківської системи. На готівковий долар тисне гривня, яка є на руках. Вона не повернулася у банківську систему. Коли б вона повернулася, то виконала б дві місії. З одного боку, менше б впливала на зниження курсу гривні, а з іншого - з’явився б кредитний ресурс, який дав би поштовх до розвитку промисловості. Але на жаль, це так швидко не відбувається. Можна говорити про те, що банки не встигають за цими процесами".
Експерт вважає, що адміністративне регулювання цих процесів було б доречним, якщо було б виваженим. "Я за те, щоб ввести обмеження щодо кредитування в іноземній валюті. В принципі, це нормальний, цивілізований шлях. Такі заходи були у багатьох країнах світу. Наприклад, є білоруський варіант, коли просто забороняється валютне кредитування, і далі економіка рухається в напрямку стабілізації національної грошової одиниці. Але якщо зараз в Україні різко ввести обмеження на кредитування в валюті, то автоматично банки будуть менше потребувати валюти. І фактично може вийти зворотна дія. Це може спонукати до того, що у нас буде різке падіння долара. В умовах, коли криза вже проходить, намітилася певна стабілізація, не можна допустити різкого падіння іноземної валюти. Тому що для виробників, які виходять на експорт, а у нас це - до 60%, падіння долара є катастрофічною ситуацією. Виробники втратять прибутки і на тому першому підйомі гривні можуть не витримати, може початися чергова криза в реальному секторі економіки", - заявив Р.Слав’юк.
Він додав: "Я прихильник введення обмеження кредитування в іноземній валюті, але це потрібно робити дуже поступово і послідовно".