Іноземні IT-компанії погрожують піти з російського ринку
До теми
Найбільші іноземні IT-компанії пригрозили згорнути свої інвестиційні програми в Росії і навіть повністю піти з російського ринку. Підставою для їхнього невдоволення став закон, який зобов'язує держоргани РФ обґрунтовувати закупівлю іноземного програмного забезпечення – про це написала російська газета «Коммерсантъ» з посиланням на копію листа Асоціації європейського бізнесу (АЄБ), спрямованого в кілька профільних російських міністерств.
У цьому листі генеральний директор АЕС Франк Шауфф скаржиться на нечіткі правила на російському ринку і підкреслює необхідність «рівного підходу та недопущення дискримінації та обмеження вільної конкуренції та доступу на російський ринок для іноземних компаній».
Він також просить російську владу відтермінувати на півроку дату набрання чинності закону, що зобов'язує держоргани РФ вже з 1 січня 2016 року надавати письмове обґрунтування закупівлі іноземного програмного забезпечення. За ці півроку Асоціація пропонує відомствам виробити спільні критерії локалізації іноземних IT-компаній в Росії, щоб їхній софт також міг бути включений в створюваний Єдиний реєстр російського ПЗ.
Критикований АЄБ закон допускає можливість закупівлі російськими держорганами іноземного софту лише у разі відсутності вітчизняного аналога. Тільки за підсумками минулого року SAP, Oracle, IBM, Microsoft і Cisco поставили в держсектор Росії програмного забезпечення майже на 20 млрд рублів.
Джерело російської газети в одному з міністерств РФ, знайоме зі змістом листа, зазначає, що побоювання АЄБ спричинені не стільки самим законом, скільки постановою про обмеження держзакупівель іноземного ПЗ, проект якої був внесений Міністерством зв'язку Росії на розгляд уряду 30 червня. Цей документ може бути підписаний прем'єром РФ Дмитром Медведєвим вже в найближчі два тижні.
Постанова встановлює заборону на придбання з 1 січня 2016 року іноземного ПЗ для державних і муніципальних потреб «з метою захисту внутрішнього ринку Російської Федерації, розвитку національної економіки, підтримки російських товаровиробників». Можливість придбати закордонне ПЗ залишиться тільки у випадку, якщо російського аналога немає в реєстрі вітчизняного ПЗ або він не володіє необхідними функціями.