Італійська компанія запропонувала нанотехнологію для будівництва доріг у Львові
У місті планують незабаром прокласти вулицю за допомогою цієї технології
У вівторок, 28 серпня, італійська компанія Nanoalps презентувала у Львівській міській раді технологію з використанням нанополімерів (спеціальна кремнієво-полімерна добавка, яку додають у нижній шар дорожнього покриття) для будівництва та ремонту доріг. У мерії уже готові обрати вулицю для експерементального впровадження цієї технології.
Нагадаємо, рішення використовувати новітні технології під час будівництва та реконструкції доріг прийняв 17 серпня виконавчий комітет Львівської міськради. Це рішення передбачає, що Львівська міськрада має в подальшому обрати технології, за якими будуватиме дороги. Компанія Nanoalps першою зголосилась публічно презентувати свою технологію, водночас ЛМР готова розглядати й інші пропозиції.
Під час презентації представники компанії Nanoalps розповіли про основні переваги використання нанополімерів під час будівництва доріг. Зокрема, такий спосіб будівництва доріг дозволяє зменшити товщину дорожнього покриття, оскільки під час прокладання нижнього шару дороги у суміш не потрібно додавати пісок чи щебінь, як це передбачають стандартні технології. Тут достатньо змішати з полімером ґрунт, цемент і воду, при цьому можна задіяти навіть непридатні речовини, такі як глину та мул.
Цю технологію можна використовувати під час будівництва нових доріг або для реконструкції старих. Під час реконструкції існуючої дороги старе покриття перемелюють фрезою на місці ремонту з цементом, водою і полімером, одразу трамбують і покривають асфальтом. Тобто старе покриття нікуди не вивозять, усе роблять на місці, таким чином зменшують час прокладання дороги. Також ця технологія може використовуватись без асфальту (для доріг у селах, велодоріжок) та під інші основні покриття, на кшталт бруківки чи бетону.
Зараз Nanoаlps використовує три системи будівництва дорожніх покриттів: soil – використовується там, де необхідне стійке покриття, у тому числі до температурних перепадів; safe – для убезпечення грунтів від потрапляння різних речовин, у тому числі інфільтратів від сміття на полігонах, також використовується для укріплень берегів водойм; drain – пропускає крізь себе воду, залишаючи поверхню дороги сухою, дає змогу заощаджувати на дорогих водовідбірних системах. Остання ситема дозволяє запобігти швидкому псуванню покриття, бо часто саме потрапляння води у нижній шар дороги призводить до її руйнування.
Після будівництва дороги компанія дає на неї мінімум 10 років гарантійного терміну (зараз в Україні гарантійний термін доріг рідко перевищує 5 років). Також у презентації компанії розповіли про те, що їхня технологія дозволить економити близько 30% коштів на будівництві та ремонті доріг. Водночас заступник міського голови з питань ЖКГ Сергій Бабак заявив, що про конкретні цифри економії у Львові можна буде говорити лише після тестування цієї технології.
Нанополімер компанія планує поставляти зі свого заводу в Італії. Втім якщо потреба України у цій речовині перевищить 3 млн літрів, то компанія може відкрити завод тут.
Під час презентації Сергій Бабак запропонував представникам компанії провести експеримент – відремонтувати за допомогою їхніх технологій невелику вулицю, аби подивитись на властивості нанополімера на конкретному прикладі. Пропозиція Бабака передбачає, що нанопродукт італійська компанія надасть місту безкоштовно, після чого дорожня компанія виконає роботи, а фахівці спостерігатимуть за результатом.
«Ми готові взяти вулицю у місті і зробити її за цією технологією, і побачити вживу, що це таке. Звісно, при цьому підписати документи про 10 років гарантії», - зазначив Сергій Бабак.
Представники компанії, у тому числі її генеральний директор Георг Нідеркофлер, позитивно відреагували на таку пропозицію міста і заявили про готовність обговорювати впровадження експерименту. За словами Бабака, місто готове найближчим часом обрати вулицю для експерименту і уже розглядає близько 30 варіантів. «Це має бути невеличка міжквартальна дорога, метрів 300 і без інженерних мереж», - додав він.
Якщо цей експеримент пройде вдало, то Львів стане першим містом в Україні, де впроваджуються подібні інноваційні технології під час будівництва доріг.
Додамо, що компанія Nanoalps працює на ринку будівництва близько 10 років, її технології використовують під час будівництва доріг в європейських країнах, зокрема Румунії, Італії та Німеччині. Нещодавно компанія почала реалізовувати проекти у Мексиці та кількох африканських країнах.
Нагадаємо, що раніше випробувати нові технології планували під час проектування та будівництва дороги від вул. Пластової до вул. Творчої, проектованої вулиці від вул. Суботівської до мікрорайону Рясне, велодоріжки до Винників, під’їзних шляхів до сміттєпереробного заводу на вул. Пластовій, дамби Пелчинського ставу на вул. Вітовського та капремонту вул. Орлика.