ІТ-компанії звернуться до уряду та СБУ через заборону в Україні програми 1С
Президентський указ про нові санкції проти Росії, який стосується також і середовища 1С, обмежить в Україні продаж нових розробок на базі цієї платформи. Компанії, які займаються цим в Україні, із цими заборонами не погоджуються. Тому вирішили звернутись до уряду по додаткові роз’яснення.
Компаній-розробників програмних продуктів 1С в Україні приблизно 500. Близько десять із них, за рішенням держави, тепер не зможуть продавати своїх розробок. Йдеться зокрема про найбільших гравців ринку, які фактично є дистриб’юторами.
«Практично даним рішенням заблоковано продаж програмних продуктів на території України. Йдеться лише про продаж. Тобто підтримка, обслуговування, розвиток залишаються на загальних умовах. Там ніяких обмежень немає», ― пояснив комерційний директор ТОВ «Комплексне управління бізнес-процесами» Євген Моргаєв.
Підприємства, які легально купували 1С, користуватимуться програмою й далі. Та чому на подальші продажі виникла заборона, розробники не розуміють.
«Програмні продукти 1С поставили в один ряд з підприємствами окупованих територій, з підприємствами з державним російським капіталом. Так само не витримує критики аргумент СБУ на предмет того, що нібито системи 1С можуть передавати якусь інформацію кудись там в Росію чи використовуватись спецслужбами», – додав Євген Моргаєв.
У січні цього року програма 1С в Україні отримала сертифікат Держспецзв’язку про достатньо високий рівень захищеності, який у нашій державі мають лише декілька автоматизованих систем.
Голова Комітету підприємців Львівщини Андрій Дячишин поміж тим переконаний: засвітившись бодай раз в інтернеті, ти уже на гачку. Тому російську програму бездоганною не вважає. Але й указ Президента у нього наразі викликає перестороги.
«У підприємців відразу виникає думка: якщо ми забороняємо інструмент сьогоднішній, але не створили інструменту нового, то чому впродовж стількох років російське програмне забезпечення тримало монополію на ринку ? Сподіваємося, що всі, хто вже працює на цьому програмному забезпеченні, буде вчасно отримувати поновлення, а також не буде звинувачений в жодній співпраці з країною-агресором», ― наголосив Андрій Дячишин.
Права на платформу 1С Україна викупила у закордонного представництва ще три роки тому. Відтоді платежів у Росію немає. Зараз програмою користується понад 300 тисяч підприємств. А розробки для них створюють українські ІТ-компанії.
«Якщо ми щось забороняємо, то ми повинні знати, а хто чи що це замінить. Питання ― чи є сьогодні альтернатива? У мене відповіді нема. Це треба спитати у влади. Але мені б дуже хотілось, якщо наша держава щось забороняє, щоб не постраждали жоден українець, жодне підприємство. Бо вони сплачують податки», – прокоментував указ Президента голова комітету ВР з питань фінансової політики Сергій Рибалка.
Наразі компанії-розробники мають намір звернутись до уряду та СБУ за роз’ясненнями, бо кажуть, що підстав для оголошених заборон не розуміють.