Канадські інвестори хочуть збудувати в Чорнобильській зоні електростанції та біопаливні заводи
Низку канадських інвесторів зацікавила можливість будівництва сонячних електростанцій та біопаливних заводів на території зони відчуження, розповів міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак за результатами презентації інвестиційної привабливості та інвестиційного потенціалу зони відчуження в галузі відновлювальної енергетики під час Канадсько-українського бізнес-форуму.
Як повідомила у вівторок, 21 червня, прес-служба Міністерства екології і природних ресурсів, міністр провів у Торонто кілька цільових зустрічей з інвесторами, які розглядають збільшення інвестиційного портфелю в Україну та тими, хто визначається з ухваленням рішення.
«Канадські інвестори із зацікавленістю розглядають можливість будівництва біопаливних заводів та електростанцій на території Чорнобильської зони. Від канадських бізнесменів прозвучало кілька реальних пропозицій, які стосуються можливого будівництва. У першу чергу ми будемо розглядати варіант розвитку альтернативної енергетики у зоні спеціального промислового використання, адже уряд ухвалив рішення на решті території створити заповідник, який виконуватиме буферну функцію перед зоною спеціального промислового використання», – сказав Семерак.
Він також розповів, що на території Чорнобильської зони є електромережеве господарство, включаючи трансформаторні підстанції, високовольтні лінії електропередач, які є необхідними компонентами для реалізації проектів із відновлювальної енергетики. Крім того, при Державному Агентстві України з управління зоною відчуження створено «Єдине вікно для інвестора», що має прибрати адміністративні бар'єри для представників бізнесу.
За його словами, найбільше представників канадських бізнес-кіл зацікавила сонячна енергетика, оскільки в зоні відчуження є недозавантажені мережі та нижча вартість оренди землі, яка у цьому виді промисловості складає значну частку собівартості.
Водночас Семерак зауважив, що для реалізації подібних проектів потрібне законодавче врегулювання земельних відносин у зоні відчуження.
«Ми очікуємо, що законопроект №4437 для врегулювання даного питання буде повністю ухвалений до кінця роботи нинішньої сесії Верховної Ради. На початку червня він вже пройшов перше читання. Це дасть змогу врегулювати українське законодавство у питанні виділення землі в зоні ЧАЕС, де є близько 6 тис. га незадіяних земельних ділянок, частина з яких може використовуватися для розміщення об'єктів електричної генерації, а частина – для вирощування енергетичних культур», – сказав він.
20-21 червня в Торонто (Канада) відбувається Канадсько-український бізнес-форум, який стане першим кроком до реалізації п’ятирічного проекту двох країн із підтримки торгівлі та інвестицій (CUTIS). Головна його мета – збільшення експорту з України до Канади, залучення канадських інвестицій та проведення переговорів із питань міжнародної торгівлі. Бюджет – 13,6 млн канадських доларів. У форумі бере участь близько 500 делегатів – офіційні особи України та Канади, а також керівники провідних компаній обох держав.