Кому вигідно відкладати питання експорту електроенергії у глибоку шухляду?
Паливно-енергетичний комплекс України останнім часом знаходиться на грані справжньої катастрофи. Спад у промисловості знижує потреби в електроенергії та веде до профіциту вугілля, чи не єдиними покупцями якого донедавна були українські електростанції. Як наслідок, шахтарі лишаються без роботи та без зарплат. До прикладу, працівникам «Львіввугілля» днями виплатили лише половину зарплати за квітень, а в «Красноармійськвугіллі» люди не отримали зарплати навіть за зимові місяці.
Проблема набуває і справді загрозливих масштабів, переконаний голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець: «На 35 державних шахтах видобувається 20 тисяч тонн вугілля. З такими темпами усі шахти швидко прийдуть у занепад. Ясно, що тоді їх доведеться закривати. Далі що? Купувати вугілля у Росії? У Південно-Африканській республіці? Воно там у півтора рази дорожче і нижчої якості. А куди подіти наших працівників, наші сім'ї, наші міста?»
Відповідь на це питання є — ситуацію може врятувати експорт електроенергії. В нашій економіці це був би не перший такий досвід: адже Україна вже продавала зайві кіловати закордон і навіть отримувала з цього значні фінансові надходження. Зараз за вирішення проблеми експорту взявся новий Міністр енергетики Ігор Насалик — він пообіцяв, що з 1 червня Україна почне масово експортувати електроенергію у сусідні країни: Білорусь, Молдову та Польщу, з якою ведуться переговори.
Та шахтарям важко повірити у це, недарма у тих, хто дотичний до паливно-енергетичного комплексу, складається враження, що хтось навмисно гальмує цей процес. Що довше триває невизначеність, тим більше шансів, що на початку зими ми знов будемо мати дефіцит вугілля. Тоді доведеться купувати електрику в Росії. І не виключено, що саме у такій схемі хтось у владній верхівці дуже зацікавлений, — принаймні, такі припущення висловлюють представники енергетичної галузі.
Що переможе, — старі корупційні схеми чи нові, ефективні підходи, — покаже час. Та шахтарі й енергетики вірять, що ситуація зміниться на краще, а їх праця знову стане потрібною країні.
І хоча, ціна на нашу електрику вища, ніж в Європі. Знизити її могло б скасування дотаційних сертифікатів, то на це уряд поки не зважилася. Втім, глава Всеукраїнської енергетичної асоціації Юрій Саква вважає, що нам зараз важливо закріпитися на європейському ринку, тому навіть якщо доведеться продавати електрику собі в збиток — треба на це піти.