Кримські татари показують у Львові речі, які вдалося вивезти з окупованого Криму

На виставці є навіть світлини, що були при татарах під час депортації 1944 року

КультураОксана Сенишин, 31 травня 2016, 19:42 1387 0

У Львівському історичному музеї кримські татари організували виставку. На експозиції є навіть ті речі, що «розповідають» про життя народу у середині XIX століття.

Серед усього — посуд, в якому готують і бурму, м’ясо загорнуте в лаваш, і фулто, десерт з гарбуза. Однак найголовніший атрибут ― Коран та намазлик ― хідничок на якому моляться мусульмани. Адже кримські татари як народ утвердилися на основі ісламу. Вони моляться п'ять разів на день, а перед тим обов’язково вмиваються: якщо немає води, то землею, з якої створено людину.

«Це незручно насправді. Але кожен з нас, хто навіть тут, у Львові, після переселення, тримається своєї традиції виконує її п’ять разів. Молитва називається намаз. А килимок ― намазлик ― ми стелимо для того, щоб помолитися. Умова: щоб земля, на якій його стелять, була чистою», ― розповів переселенець з Криму Руслан Аблямітов.

На окремому стенді ― історія родини переселенки Емель Амєтової. Документи протоколів обшуку, звернення кримських татар до влади. Особливо цінна світлина будинку її прадіда в Таракташі, з якого депортували старенького, і до якого так і не повернулися, каже Емель: «І ось з 1963 року цю світлину передали в Азію, де рідні були в місцях депортації. І там її берегли як реліквію – адже це наш дім».

Артефактом виставки вважають карту, якій вже понад століття.

«Вона цікава тим, що в ній всі населені пункти написані кримськотатарською мовою арабським шрифтом. Це насправді велика рідкість. На карті видно, як багато було населених пунктів», ― уточнила переселенка з Криму, етнолог Ульвіє Аблаєва.

Експонати збирали переселенці, які в час російської окупації виїхали з півострова. Оскільки збиралися похапцем, багато речей залишилося вдома, до якого кримські татари обов’язково повернуться.

«Тільки зараз, роблячи висновки з того, що в нас на сході війна, Крим захоплено східним агресором-сусідом, ми починаємо розуміти, що насправді титульний народ України українці і корінний народ України кримські татари майже нічого не знали один про одного», ― підсумував член громадської організації «Крим-SOS» у Львові Енвєр Бєкіров.

Пізнати один одного можна буде до кінця червня ― стільки триватиме виставка.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук