Критична зношеність основних фондів Укрзалізниці може призвести до катастрофи
Критичний знос основних фондів Укрзалізниці (78%) може призвести до катастрофічних наслідків. Про це йшлося 14 травня на міжнародній конференції "Міжнародний досвід реформування залізничного транспорту", яка проходить у Львові. Участь в конференції, яка триватиме до 16 травня, беруть представники залізничних доріг України, Ради профспілки залізничників і транспортних будівельників, науковці, керівництво залізничних доріг Словаччини, Угорщини, Казахстану, Польщі та Росії.
Заступник Генерального директора Укрзалізниці Микола Снітко під час виступу акцентував на тому, що реформування залізничної галузі вкрай необхідне для її нормального розвитку, однак воно має іншу природу, ніж реформування залізниць в Європі, адже йдеться про цілком інші передумови реформування - в Україні воно потрібне для оновлення основних фондів та приведення діяльності залізниці у відповідність до українського та міжнародного законодавства.
"Питання проведення структурної реформи залізничного транспорту на сьогоднішній день має важливе значення як для транспортного комплексу України, так і для економіки держави в цілому, оскільки залізничний транспорт є однією з важливих базових галузей економіки України, що забезпечує потреби економіки та населення в залізничних перевезеннях", - наголосив у виступі Микола Снітко.
Микола Снітко зазначив, що на сьогоднішній день реформи залізниць проведено у десятках країн світу, "ще у 90-х роках в країнах Європейського співтовариства було розпочато структурні перетворення залізничного транспорту з метою підвищення продуктивності залізниць, покращення їх фінансового стану шляхом скорочення витрат, залучення додаткових вантажів та збільшення частки залізничного транспорту на ринку транспортних послуг. Необхідність перетворень була викликана збитковістю пасажирських перевезень та перевезень загалом, стрімким нарощуванням конкуренції з боку інших видів транспорту".
"Спад рівня виробництва з початку 90-х років спричинив значне скорочення обсягів перевезень на залізничному транспорті, у результаті чого знизилася його доходність. При цьому державна підтримка галузі припинилася, а необхідність утримання в належному стані матеріально-технічної бази та низького рівня тарифів на соціально значимі пасажирські перевезення збереглася", - вказав Микола Снітко.
За його словами, саме ці фактори та перехід на перехресне субсидування пасажирських перевезень за рахунок вантажних перевезень позначилося на темпах росту тарифів на вантажні залізничні перевезення, скорочення вкладень коштів у технічне переоснащення галузі. "Саме дана обставина, а також необхідність відносного зниження вартості залізничних перевезень стали основними аргументами на користь структурних змін, що проводилися на транспорті в останні десятиліття", - наголосив Микола Снітко.
Разом з тим, за словами заступника Генерального директора Укрзалізниці, проведення вищезазначених заходів "не дозволили зупинити критичний знос основних фондів, який за період з 1992 року виріс з 38% до 78%, що у найближчому майбутньому може призвести до катастрофічних наслідків".
За словами Миколи Снітка, досвід ряду успішних реформ у зарубіжних країнах, засвідчив, що "універсальним аспектом реформ є відділення функцій експлуатаційних та комерційних від соціальних та політичних, що реалізуються урядом. Як правило, це здійснюється шляхом створення акціонерної залізничної компанії в рамках комерційного права зі збереженням політичної та регулюючої фукції за урядом".
У свою чергу, начальник відділу Департаменту залізничного транспорту Мінтрансу Іван Родіонов, у своєму виступі зазначив, що проект "Програми реформування залізничного транспорту" був розроблений і затверджений ще у 2006 році. Він передбачав утворення вертикально-інтегрованої структури у вигляді державної акціонерної компанії. Однак, після зміни складу Уряду цей проект відправили на перегляд. І зараз до цього документа пропонують внести зміни - спочатку перетворити Укрзалізницю на державне підприємство, а вже потім перетворювати на акціонерну компанію.
"Ми прагнемо, щоб уряд прийняв цю програму якнайшвидше, бо це дасть поштовх до залучення інвестицій в розвиток залізничного транспорту" - зазначив Іван Родіонов.
За словами Івана Родіонова, найоптимальнішим для України є російський досвід реформування залізничного транспорту.
Як зазначив у виступі начальник Львівської залізниці Михайло Мостовий, "реформування слід проводити не заради самої реформи, а щоб українська залізниця і надалі залишилася потужною структурою, яка б підтримувала економіку України".
На думку Михайла Мостового найбільш прийнятною для України є німецька концепція реформування у формі концерну.