«Львівводоканал» залучає колекторські фірми до роботи з боржниками
«Ми відібрали близько 4 тис. споживачів, мешканців Львова, у яких борги за послуги з водопостачання та водовідведення перевищують 4 тис. грн., а це означає, що вони накопилися за кілка років, і передали такий перелік в колекторську фірму», - заявив 22 лютого під час прес-конференції директор підприємства Мирослав Заплатинський.
Як прокоментував М.Заплатиньский ZAXID.NET , у найближчий час до роботи з боржниками буде залучена ще одна колекторська фірма, що уже надає послуги ЛКП «Львівтеплоенерго». «Ми використовуємо усі можливі механізми для отримання боргів. На рівні із залученням колекторських фірм, продовжуємо практику судових позовів, і будемо знову проводити відключення від каналізування за допомогою «Спрута» - зазначив директор «Львівводоканалу» - Коли було холодно, використовувати «Спрут» було технічно небезпечно. Зараз стає тепліше ,і ми знову будемо проводити відключення».
М.Заплатинський повідомив, що загальний борг населення Львова перед підприємством становить 84 млн. грн. Він акцентував на суттєвому погіршенні динаміки сплати за надані послуги в останні два місяці. «У січні рівень оплати за спожиту воду зменшився до 76%. Городяни заплатили 6,4 млн грн, і недоплатили 1,8 млн. грн. Динаміка сплати за січень у лютому теж викликає занепокоєння. На кінець минулого тижня було сплачено лише 45%», - поінформував М. Заплатинський.
Колектор - від латинського collector - збирач. Основне завдання колекторських компаній - професійне стягнення проблемних заборгованостей.
В Україні немає спеціального законодавства, що регулювало б діяльність таких компаній. Міністерство юстиції України ініціювало створення робочої групи з розробки спеціального закону, щоб регулював таку діяльність.